Фрижидер

  • Креатор на темата Deleted member 19276
  • Време на започнување

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Не знам каде треба да припадне прашањево.
Се работи за нов фрижидер Самсунг, температурата на дисплејот е наместена на 3 степени но внатре мерено со термометар за собна температура покажува 9 степени во долните полици а во горните 6.
При смалување на температурата на 1 степен на дисплејот, сега покажува 5 степени на термометар, дали е расипан? Под гаранција е. Кога го донесоа шоферот рече да не се уклучува саат време но тој што го носеше го уклучи и 5 минути стоеше така пред да го исклучиме. Дали сме го оштетиле? Нешто читав дека компресорот кога работи без уље се оштетува, а ако фрижидерот бил превезуван легнат странично треба во исправена положба да стои 24 часа, за уљето да се спушти доле во компресорот. Ај некој вака поупатен да каже.
Автоматски споено мислење:

Aj nekoj...
Ima soodvetni termometri za merenje temperatura za ladna tehnika,a ne da merish so termometar za u soba i da ti e reper toa dali e rasipan frizhiderot ili ne.
Kraj kraeva imash servis makedonija kje dojdat i kje utvrdat.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
@Ocajna фрижидерот е расипан бидејќи не ја испорачува основната функција, да лади на зададена температура соодветна за неговата основна намена (безбедно чување на храна).

Според сите препораки, фрижидерот треба да биде максимум 5c бидејќи над таа температура се развиваат/размножуваат бактерии.
ФДА препорачува 4c, прочитај си.

Може да има варијации во температура ама не над зададената, барем според мене.

Кај мене фрижидерот подесен на 4c температура на водата на најнискиот рафт е 2c, мерено и на месо е точно 4c.

Пробај со втор термометар секако за да потврдиш.
Toa shto si napishal za Temperatur e vo red.Ama nejziniot frizhider ima temperaturni zoni i taa meri so obicen Termometar.
A ako ne e dobro kalibriran ce ja üodesi temperaturata na pomali stepeni i ce bidi se vo red.
Aparatot definitivno ne e defekt

Primer mojot Side by Side Samsung na poddeseni 5stepeni mereno vo vnatreshnosta so laserski Termometar pokazhuva 8 Stepeni a so Termometar za Ladilnici pokazhuva tocno 5
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
ја на горењето мое од 75та имам тркалце кое се врти и подесуваш температура, види и ти дали имаш нешто такво.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Мерев и со друг термометар покажува 5 степени позади скроз одма до пластиката, не е расипан лади, но ме чуди зошто на екранот покажува една температура на пример 1 степен а внатре е 5 степени измерено со термометар, најверојатно @vouager е во право термометарот е позади пластиките кај што е најладно.

Се мислев некој што има фрижидер со дисплеј да измери температура внатре со термометар па да напише дали се совпаѓа со таа на дисплејот анибади?
Автоматски споено мислење:

ја на горењето мое од 75та имам тркалце кое се врти и подесуваш температура, види и ти дали имаш нешто такво.
Немам, има тркалце на ободин фрижидерот што фаќа лед, овој е од новите но фростинг не треба да се чисти секоја недела тоа е и поентата да нема додатна работа околу фрижидерот.
Автоматски споено мислење:

Toa shto si napishal za Temperatur e vo red.Ama nejziniot frizhider ima temperaturni zoni i taa meri so obicen Termometar.
A ako ne e dobro kalibriran ce ja üodesi temperaturata na pomali stepeni i ce bidi se vo red.
Aparatot definitivno ne e defekt

Primer mojot Side by Side Samsung na poddeseni 5stepeni mereno vo vnatreshnosta so laserski Termometar pokazhuva 8 Stepeni a so Termometar za Ladilnici pokazhuva tocno 5
Каде се купува таков термометар за ладилници?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.500
Не знам каде треба да припадне прашањево.
Се работи за нов фрижидер Самсунг, температурата на дисплејот е наместена на 3 степени но внатре мерено со термометар за собна температура покажува 9 степени во долните полици а во горните 6.
При смалување на температурата на 1 степен на дисплејот, сега покажува 5 степени на термометар, дали е расипан? Под гаранција е. Кога го донесоа шоферот рече да не се уклучува саат време но тој што го носеше го уклучи и 5 минути стоеше така пред да го исклучиме. Дали сме го оштетиле? Нешто читав дека компресорот кога работи без уље се оштетува, а ако фрижидерот бил превезуван легнат странично треба во исправена положба да стои 24 часа, за уљето да се спушти доле во компресорот. Ај некој вака поупатен да каже.
Автоматски споено мислење:

Aj nekoj...
Стави пет смутчиња и викни некој што пие пиво...како мене на пример и ќе ти каже дали лади или не лади. Нема боља проверка од ова :D
Иначе шала на страна, штом не лади толку колку што пишува треба да им се јавиш да го проверат.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Toa shto si napishal za Temperatur e vo red.Ama nejziniot frizhider ima temperaturni zoni i taa meri so obicen Termometar.
A ako ne e dobro kalibriran ce ja üodesi temperaturata na pomali stepeni i ce bidi se vo red.
Aparatot definitivno ne e defekt

Primer mojot Side by Side Samsung na poddeseni 5stepeni mereno vo vnatreshnosta so laserski Termometar pokazhuva 8 Stepeni a so Termometar za Ladilnici pokazhuva tocno 5
Мене чудно ми е да ласерскиот покажува повеќе, зависи на што го насочуваш.

Јас барем очекувам да има различни температури доколку има фиоки, кај мене во најголемата фиока знам дека е околу 0 зашто понекогаш замрзнуваат некои работи ама е наведена како таква, над неа е за овошје и може да е повисока од зададената.

На отворените рафтови, според мене, треба да биде иста температурата како зададената со тоа што подолните да се поладни за степен-два бидејќи топлиот воздух оди нагоре. Мене ми е чудно да е разликата 5 степени во тој дел.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Стави пет смутчиња и викни некој што пие пиво...како мене на пример и ќе ти каже дали лади или не лади. Нема боља проверка од ова :D
Иначе шала на страна, штом не лади толку колку што пишува треба да им се јавиш да го проверат.
Фрижидерот лади, проблемот е во некоординација на температурата на дисплејот со температурата на термометарот внатре, затоа реков ако некој со фрижидер што има дисплеј за подесување температура се нафати да измери со термометар внатре би било најдобро да знам.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Мерев и со друг термометар покажува 5 степени позади скроз одма до пластиката, не е расипан лади, но ме чуди зошто на екранот покажува една температура на пример 1 степен а внатре е 5 степени измерено
Dobro neli ja otvarash vratata?? Logika malku, vlaga toplina od nadvor i ti ja zatvorash vratata i friziderot povtorno ja bara zadadenata temperatura od displejot. Olabavi se,se e okej so friziderot.
I normalna temperatura za vo delot za odrzuvanje e od 4 do 8 stepeni a ne 1 stepen da barash.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
@mr wednesday фрижидерот кошта 500 евра, а мене парите не ми растат на дрво знаеш, зошто сум се замарала. Сакам да го рекламирам по со време, ако не е во ред.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
@mr wednesday фрижидерот кошта 500 евра, а мене парите не ми растат на дрво знаеш, зошто сум се замарала. Сакам да го рекламирам по со време, ако не е во ред.
Mojot koshta 2500€ pa eve 10godini raboti kako i kaj tebe i nishto do sega ne se rasipalo.

A ako tebe ti e somnitelen javi im se i pobaraj da dojdat i da go proverat.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
ја имам еден Ободин од шеесетите и Горење од 70ти, работат како чакмак.

Е ваков тип е ободинот, стар ко библија.

 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
ја имам еден Ободин од шеесетите и Горење од 70ти, работат како чакмак.

Е ваков тип е ободинот, стар ко библија.

Istiot go iam skroz model, duri i socuvan e ne ko ovoj, raboti ama si bara cistenje oti mraz fakja 20 cm nedelno ako ne go cistis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom