Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Фала за исцрпниот одговор Лет3, ќе прашувам јас уште многу тука изгледа :)
На што да се фокусирам само кога гледам фотоапарати?
Што означуваат овие точки на автоматско фокусирање? Више-боље?
Сајт македонски кај што можам разгледувам модели + цени?
Што повеќе точки тоа подобро :)

http://www.pixplus.com.mk
www.genel.com.mk
:smir:
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Еве вака: Јас сум во дилема за купување на полупрофи дигитален фотоапарат. Имам некаде до 350 ( мање / више ) евра за трошење па би сакал да ми препорачате добар фотоапарат за тие пари овде во Македонија... И по можност да ми кажете во кои продавници го има апаратот овде во Македонија.

Flix ми го препорача Cannon EOS 1000D. Ги видов карактеристиките и ми се виде добар фотоапарат, за моите потреби. Апаратот најмногу сакам да го користам за макро, пејсажи, landscapes, долги експозиции и слични такви ствари.


Благодарам однапред !
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47
Здраво дечки, вака... сакам да земам апарат но не располагам со многу пари (од 5000-7000 ден), ако може да ми помогнете и да ми дадете предлози за тие пари каков дигитален апарат може да се зема.
Поздрав, фала однапред
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.695
Поени од реакции
288
Еве вака: Јас сум во дилема за купување на полупрофи дигитален фотоапарат. Имам некаде до 350 ( мање / више ) евра за трошење па би сакал да ми препорачате добар фотоапарат за тие пари овде во Македонија... И по можност да ми кажете во кои продавници го има апаратот овде во Македонија.

Flix ми го препорача Cannon EOS 1000D. Ги видов карактеристиките и ми се виде добар фотоапарат, за моите потреби. Апаратот најмногу сакам да го користам за макро, пејсажи, landscapes, долги експозиции и слични такви ствари.


Благодарам однапред !
за таа цена само 1000d може да се земе, што уопште не е лош апарат, па кога ќе имаш кеш ќе си докупиш објективи.


Здраво дечки, вака... сакам да земам апарат но не располагам со многу пари (од 5000-7000 ден), ако може да ми помогнете и да ми дадете предлози за тие пари каков дигитален апарат може да се зема.
Поздрав, фала однапред
било кое никонче или канонче земи, нема да згрешиш
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
за таа цена само 1000d може да се земе, што уопште не е лош апарат, па кога ќе имаш кеш ќе си докупиш објективи.
Разгледав во Pix+ ли како се викаше продавницата... 26 500 е Canon EOS 1000D kit 18-55mm a Nikon D3000 kit 18-55mm е 25 000 па се двоумам меѓу овие два :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.350
Поени од реакции
7.487
Канонот малку подобар. Енивејз ако имаш другарчиња кои веќе имаат СЛР опрема, и со кои би можел да се менуваш со опрема (блицеви, објективи) тогаш провери си. Но како и да е, 1000Д е подобар од Д3000.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Здраво дечки, вака... сакам да земам апарат но не располагам со многу пари (од 5000-7000 ден), ако може да ми помогнете и да ми дадете предлози за тие пари каков дигитален апарат може да се зема.
Поздрав, фала однапред
Дефинитивно канон 1000
Ако си за половно... Канон 20Д
Мислам дека е подобар избор од канон 1000. Али не секој сака да земи половен апарат.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакам да си земам SONY DSC H-20





Да не знаете каде можам да ја најдам по Скопјево (ако го има апаратов) и по која цена од прилика.

Некои импресии, совети за апаратов, дали да го земам или предлог за некој друг од истиот ранг на цена.

И ме интересира снимањето, пишува дека снима во HD квалитет, па ме интересира дали се стварно квалитетни видеата, дали “сецкаат“ или си течат глатко баш како што треба да личи едно видео клипче.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Сакам да си земам SONY DSC H-20





Да не знаете каде можам да ја најдам по Скопјево (ако го има апаратов) и по која цена од прилика.

Некои импресии, совети за апаратов, дали да го земам или предлог за некој друг од истиот ранг на цена.

И ме интересира снимањето, пишува дека снима во HD квалитет, па ме интересира дали се стварно квалитетни видеата, дали “сецкаат“ или си течат глатко баш како што треба да личи едно видео клипче.
снимаат во 1080p HD ама со 30fps...шо се малце :)
за снимање се знае, HD camcorder
за сликање - апарат
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
снимаат во 1080p HD ама со 30fps...шо се малце :)
за снимање се знае, HD camcorder
за сликање - апарат
Знам, ама ми треба нешто што е 2 во 1, од овој ранг, а не да зеам една камера и еден апарат :)

И некој ако има ваков (сличен) апарат, ќе може ли да постира некое кратко HD клипче, ме интересира како оди со 30 fps.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Знам, ама ми треба нешто што е 2 во 1, од овој ранг, а не да зеам една камера и еден апарат :)

И некој ако има ваков (сличен) апарат, ќе може ли да постира некое кратко HD клипче, ме интересира како оди со 30 fps.
еве видео од БАШ тој шо бараш :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
еве видео од БАШ тој шо бараш :)
Одлично! :)

Сега преостанува уште некој да даде некои импресии од апаратов, да го користел, како е задоволен, не е задоволен... све :)

Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom