Философирање - губење време?

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.743
Поени од реакции
9.866
Философирање е и најмало мислење дури и за најмалите работи во животот,како целта и суштествувањето на човековото битие и неговите идеали и стремежи кои се труди да ги разбере и сврзе во една целина наречена живот.
Али човекот како створено битие е ограничено со своите интелекти да свати некои работи и колку да се задлабочи ,може само да стигне до површината но никако подлабоко,и никогаш нема да го сватиме она што најмогу не интересира,која е целта и воопшто поентата за која сме се родиле и која е мисијата која ја исполнуваме додека живееме на овој свет.
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Aј прво истото докажиго на господ, да знам дека тој ќе го преживее тоа.
Не е важно како размислувам, важно е дали тоа што го смислувам е точно.
Знаеш да ти претставам една друга филозофија..моја.

Некој како тебе во некој момент си седи пред компјутер и на некој форум пиши безвезни постој и длабоко верува и се задлабочува во нив, и вака си задава бесмислени теми за размислување на кои сам им налага правец на развивање и кои никогаш нема да добијат свое решение,-сизифова работа...е така тој си сејт и следниот момент ќе излези до на продавница да си купи цигари сеуште со мислите многу далеку , го чука кола ,и така замислен си умира , и светот му посветува еден дел од еден ден и потоа се е по старо само него го нема..

-размисли колку се интересни оние секојдневни навидум обични работи,колку знаат да бидат бесценети.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Философијата не е губење време, али така во сфатиле празните умови, кои не можат да сфатат тешко им е затоа што им го замора мозокот и мислат дека е губење време.секој со својата интелегенција колку што може да сфаќа.
За мене лично философијата е една од нештата што највеќе ги ценам во животот.
 
А

Александра Д.

Гостин
па јас мислам дека стварно премногу филозофираш

иначе за живото да ти кажам дека е завршен уште на самиот почеток штом човек се роди почнува смртта
:nenene:
Штом завршува смрта почнува животот.:tapp:
А јас лично уживам во филозофирањето и кажувањето бисери..:pipi:

mislis deka postoi edna univerzalna vistina? otkoga postoi covekot ( a toa e dosta odamna) se trudi da gi pronajde univerzalnite vistini, a vidi, nikoj pak nema do nikade stignato. mislis nie znaeme i sme popametni poveke od ovie antickive filozofi samo zatoa sto ziveeme ne znam kolku vreme podocna od niv i kao demek za toa vreme se otkrile novi raboti? samo tehnologijata se razviva, a filozofskata misla uste e otprilika na toa nivo koga bile sokratovcive
Постои вистина и таа е Една. Само треба да се открие, а за тоа треба многу време и ретко кој успеал во тоа, а најчесто се случува непосредно пред смрта...:pipi:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
:nenene:
Штом завршува смрта почнува животот.:tapp:
А јас лично уживам во филозофирањето и кажувањето бисери..:pipi:
Што е смрт а што живот? :S
Александра Д. напиша:
Постои вистина и таа е Една. Само треба да се открие, а за тоа треба многу време и ретко кој успеал во тоа, а најчесто се случува непосредно пред смрта...:pipi:
Постојат повеќе од една вистина кога вистината е во нешто кое што има една димензија помалку од предметот на вистината...
 
А

Александра Д.

Гостин
Што е смрт а што живот? :S

Постојат повеќе од една вистина кога вистината е во нешто кое што има една димензија помалку од предметот на вистината...
Но сите вистини потекнуваат од Една..затоа е само една вистината:pipi:

Живот е целокупното постоење на нашето битие. Не на нашето тело, туку на НАС. Смрта претставува само една фаза од животот која треба да се помине...:pipi:
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
За мене во никој случај не представува губење на време, туку начин на гледање на нештата .Прифаќањето на филозовски мисли од познати филозофи може во многу нешта да ти го олеснат начинот на живеење во било која смисла.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Најмалку што го опишува философирањето е губење време... Философијата е само еден процес на осознавање на светот онаков каков што навистина е...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
bilo koja ideja ako logicki ja izvedeme do kraj- toa e filozofija. Mnogu interesna stvar, ama ako te interesira inaku jabe, isto ko sto nekoj sebe si se nasol vo bilo sto, taka i onoj koj sebe si se nasol vo filozofijata uziva vo nea.Mora samo da se umre, a filozofijata ne priprema za toa sto edino se mora.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
:vozbud:
jaс ко ќе почнам да филозофирам сум стварно неподнослива...но тоа сум јас се обидувам да ја најдам суштината во нештата на пример зошто постоиме која е нашата цел кога еден ден посекако ќе не нема?
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Некои луѓе и без големи филозофии си го живеат животот и си ја исплнуваат својата животна цел.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Некои луѓе и без големи филозофии си го живеат животот и си ја исплнуваат својата животна цел.
да меѓутоа оние што философираат ни најмалку не го губат времето... Едноставно тоа е нивни начин на изразување... Јас лично, понекад филозофирам по некад не...Па сепак си ги исполнувам целите...бар до сега
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
да меѓутоа оние што философираат ни најмалку не го губат времето... Едноставно тоа е нивни начин на изразување... Јас лично, понекад филозофирам по некад не...Па сепак си ги исполнувам целите...бар до сега
Не кажав дека философирањето е губење време:smir:
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
110
Поени од реакции
32
Филозофирањето не е да отвориш уста и да дрндаш или пак да ти дадат лист и да пишуваш едно исто на различни начини. Тоа е нешто што навистина мене ме исполнува..филозофијата е сваќање ан се она што е околу тебе.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Филозофијата е за надградба на личноста, како давање еден вид основана автосугестија. Сама по себе не може многу да направи, а ако рабуди нешто во човека, заслугата си е само на човекот. На некои како и да не им треба, добри си се и без неа, на некои им е џабе и ако многу научиле и сфатиле само рационално, и станале она што се нарекува дрвен филозоф, без акција. А тоа е нејзината цел според мене, да поттикне на вистинска акција.
 

Kajgana Shop

На врв