Филозофска литература

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Кој филозоф го читате/сте го читале: Артистотел, Платон, Кант, Ниче, Расел, можеби некој од нашите.... чија филозофија најмногу ви се допаѓа?
Како прво дали воопшто читате оригинални дела на тема филозофија (и зошто не :icon_lol:)? Што сте прочитале во последно време? Што би препорачале како „задолжителна литература“ од филозофија?
Која филозофија/кој филозоф е најпопулен меѓу младите во моментов? А во светски рамки? Кои се филозофите на нашето време, кои се напроминентните и најзначајните?
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
МИ се допаѓа филозофијата на Барух Спиноза. На некој начин ме тера да верувам во неговото учење за погледот на светот. Вели дека човековиот живот се состои во неколку етапи или фази. Денес `сум` во фаза - човек, т.е. материјата ја има формата ЧОВЕК. Вели дека материјата патува низ времето и просторот.

Не ми се допаѓаат учењата на `светото тројство :)` античките филозофи Анаксимандар, Анаксимен и Талес.
Некако нивното т.н. АРХЕ нема врска. Некако звучи како да не го велат тоа на основа на некои докази. Туку кажано е дека мора да биде кажано.

АРХЕ = Основа на учење на античките филозофи.
За Анаксимен архе е воздухот.
За Анаксимандар архе е АПЕЈРОНОТ (бесконечно, неопределено, безгранично НЕШТО)
Додека Талес бил малку понаобразован од неговите 2ца ученици. (Талесова теорема за агли во кружница).
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
mnogu sakam da читам филозофија.
Шопенхауер- Светот...
Ниче-самрак на идолите
Хајдегер (мада досаден е)-битие и време
Вајнингер-пол и карактер
Штирнер-единиот и...
Холбах-Систем на природата, разголено христијанство
Фоербах-За суштината мна религијата
Ками-Митот за Сизиф

Диоген, Антистен, Хегезија, а од нашиве Мухиќ, Цуцуловски, Темков...
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
mnogu sakam da читам филозофија.
Шопенхауер- Светот...
Ниче-самрак на идолите
Хајдегер (мада досаден е)-битие и време
Вајнингер-пол и карактер
Штирнер-единиот и...
Холбах-Систем на природата, разголено христијанство
Фоербах-За суштината мна религијата
Ками-Митот за Сизиф

Диоген, Антистен, Хегезија, а од нашиве Мухиќ, Цуцуловски, Темков...
Еееех, па ти колку што знам имаш завршено филозофија. Ако грешам поправи ме.
Него кај ги наоѓаш книгиве, по библотеки или на интернет?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa nesto sum kupuval nesto po biblioteki a nesto na internet.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Ај пошто си навлезен во проблематикава одговори и на ова.
Кои се филозофите на нашето време, кои се напроминентните и најзначајните на денешницава?
И што е hot right now, во светот на филозофијата, во смила на нови дела.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Социјализмот беше основан на хегеловата идеја за напредок протолкувана преку Маркс. Капитализмот е филозофија на прагматизмот (вистина е она што функционира). После егзистенцијализмот, постмодерната ми е повеќе како филозофија поради филозофија што е погубно по мене исто како идејата уметност поради уметност. Постојано нешто ново излегува,( но новото само кратко време е ново) но некој рекол дека по Аристотел се е повторување. Во секој случај (ко што рекол Шопенхауер) книгите не се јајца за да се конзумираат свежи, уметничките и филозофските дела не застаруваат. технологијата оди кон заборав на битието Хајдегеровски кажано, бидејќи секој е упатен на себе и на своето битие кон смртта.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Баш филозофски кажано, :icon_lol:

Ондак, не би било лошо да се прочита нешто од Аристотел. Што би препорачал, ко за почетник?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ко за почетник ( пошто така кажа) би ти препорачал од Аристотел што најдеш добро е ( човекот рекол се друго освен бавење со филозофија е губење време), но мнногу добро е, од Артур Шопенхауер (овде пред се мислам на стилот) една мала книга „Паранези и Максими“, ја има и на македонски и „Етика“ исто од него, (така е објавена кај нас) која ги содржи неговите „За слободата на волјата“ и „За основата на моралот“.Таму многу битни работи се објаснети. Поздрав и секое добро!
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Социјализмот беше основан на хегеловата идеја за напредок протолкувана преку Маркс. Капитализмот е филозофија на прагматизмот (вистина е она што функционира). После егзистенцијализмот, постмодерната ми е повеќе како филозофија поради филозофија што е погубно по мене исто како идејата уметност поради уметност. Постојано нешто ново излегува,( но новото само кратко време е ново) но некој рекол дека по Аристотел се е повторување. Во секој случај (ко што рекол Шопенхауер) книгите не се јајца за да се конзумираат свежи, уметничките и филозофските дела не застаруваат. технологијата оди кон заборав на битието Хајдегеровски кажано, бидејќи секој е упатен на себе и на своето битие кон смртта.
Dali treba da znaci deka se sto e receno, e receno i nema poveke sto?
I, kon sto da se orientiraat denesnite filozofi? (ako veke gi ima).

Oti tesko deka poznvam nekoj filozof na moeto vreme... Poveketo samo kazuvaat ona sto nekgash go kazal nekoj filizof... Potocno go prekazuvaat.

Dali deneska e tesko da sozdadesh svoja filozofija interesna za drugite?
Ili tehnologijata celosno ja `pregazi` filozofijata kako najopsta nauka?
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Добри прашања, PhantomerX.
Се чини како филозофијата да дојде до својот крај. Ама тоа не е можно. Мора да има нешто што е актуелно, како и со се друго.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Добри прашања, PhantomerX.
Се чини како филозофијата да дојде до својот крај. Ама тоа не е можно. Мора да има нешто што е актуелно, како и со се друго.
Da da, mozeme da sozdavame filozofija za univerzumot i negovite granici.
Ili da sozdavame filozofija za neotkrienite predeli na Tihiot Okean. Ama vo najskoro vreme... Tehnologijata trca :P

Tolku mnogu ne zazede tehnologijata sto ke ne upropasti celosno. Treba da sfatime kakvi roboti stanuvame. Neaktivni tela. Nikakvi.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Одамна било се веќе кажано, но начинот како нешто ќе се каже покажува дека не е се веќе кажано.
Пример, може ли некој да нацрта нешто што нема да личи, наликува на ништо, (значи тоа би било апла оригинал) но такво нешто нема. Низ цела историја на уметност нема ништо ново во поглед на темите, се знае или портрет или акт или пејзаж... но имаш импресионизам, експресионизам и т н
исто и со филозофијата, значи она што го кажал Шопенхауер на пример е многу слично на Будизмот и на Хегезија, но кога го читаш гледаш дека тоа е нешто ново. Исто и со музиката, но интересот кон музиката кажува дека не е се веќе кажано во музиката. Интересот на луѓето покажува дека има уште што да се каже иако тоа во основа е познато.
Пример: Не е ново ни да се јаде, но кога си гладен тоа не е битно!
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Dali treba da znaci deka se sto e receno, e receno i nema poveke sto?
I, kon sto da se orientiraat denesnite filozofi? (ako veke gi ima).

Oti tesko deka poznvam nekoj filozof na moeto vreme... Poveketo samo kazuvaat ona sto nekgash go kazal nekoj filizof... Potocno go prekazuvaat.

Dali deneska e tesko da sozdadesh svoja filozofija interesna za drugite?
Ili tehnologijata celosno ja `pregazi` filozofijata kako najopsta nauka?
Сите теми по некое време се исцрпуваат, секогаш има што да се каже, но проблемот е што денес не се ценат вистинските вредности, ако порано се ценело мислењето на старешините и мудрите, денес никој не го вади лебот од филозофија, капиталистот може да биде и најглуп, но ете капиталот е кај него и тој ги поставува условите и тој ја кажува својата филозофија, најголемата филозофија денес е онаа со рибите, поголемите риби ги јадат помалите, снајди се па живеј, и други некој филозофии поврзани со коцкарсково општество на среќни околности што ни го наметна запад, друга работа е што сите се прават најпаметни и никој никого не слуша, од филозофиве моментално го читам Ниче, инаку досега се проза сум читала првпат почнувам филозофија да читам пуста досада:wink: за понатаму ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom