Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.116
Поени од реакции
9.952
Иако имав ниски очекувања, последниов Индијана Џонс ми беше сосема ОК филм, далеку подобар од четвртиот дел кој е онака дното на франшизата...
Мене ми беше право уживање, а не очекував ништо од филмот.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.691
Поени од реакции
4.841
Тотално срање е последниот индиана џонс , на барби повеќе време се задржав него на индиана џејн , имаме стар идиана џонс алкохоличар депресивен и пропаднат кој цело време е понижуван од da strong woman know it all најдовратен карактер од девојка и сите кул линии и припаѓаат на нејзе ...освен првите 10-15 минути ова е мизерија од филм и субтилна пропаганда.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.888
Поени од реакции
84.014
Тотално срање е последниот индиана џонс , на барби повеќе време се задржав него на индиана џејн , имаме стар идиана џонс алкохоличар депресивен и пропаднат кој цело време е понижуван од da strong woman know it all најдовратен карактер од девојка и сите кул линии и припаѓаат на нејзе ...освен првите 10-15 минути ова е мизерија од филм и субтилна пропаганда.
Не обрнував премногу внимание на нејзе, затоа што знаев зашто е вметната во филмот (ти се опиша како што треба), јас се задржав повеќе на Харисон Форд и Мадс Микелсен...па и Антонио Бандерас повеќе ми привлече внимание отколку женава.
Приказната со историјата е доволна да ти го задржи вниманието, тука трефнале како треба да изгледа еден плот на еден Индијана Џонс филм, а не како предходниот каде вметнаа вонземјани на крај :facepalm:

За тие што не го гледале филмот, а планираат, мој совет е да ја игнорираат жената, фокусирајте се на приказната, Џонс и нацистите... не е перфектен, ама е ОК крај на оваа франшиза, има преодна оценка од мене
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.061
Поени од реакции
84.657

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.521
Поени од реакции
33.700
Arrival. Fuck that movie. :D
Exactly.

Ne znam koj go spomna i fativ da fantaziram demek ej toj filmot so first contact, Denis Vileneuve resiserot e ok, imase ok produkcija i nekoi dobri kadri pa moze ne bese taka los si vikam, sto tolku mi smetase prviot pat se zaprasav i resiv da go repriziram…

Kolku glupav film.

Razvivanjeto na likovite e nekako mnogu genericko ili ednostavno loso odraboteno, na momenti i smesno kakov ocaen bait e likot na Amy Adams. Se osekas navreden sto nekoj si dozvolil vo takov visoko budzeten film da protnat nesto tolku eftino… znaci se nerviram dodeka go pisuvam i ova, kako nekoj da rekol ova treba da e nesto prosecno i bez mnogu trud okolu toa oti si ja znaeme publikata neli *namig namig*? Navreden!

Great. Iskoristevte template. Cestitiki.
Rak? Wow, kolku drsko. Pazete Hallmark da ne vi pustat cease and desist. Instant se zagriziv i investirav emocionalno, da da… ne mora da go razvies likot. Fala batem sto ja obrabotivte moralnata dilema i poentata na celiot film, sto ima veza oti samo na kraj se spomna toj “sophies choice” megu eden par no ajde. I za propustena sansa li da gi rugam? Ne znam dali da prodolzam i uste da trosam vreme oti e ironicno, covestvoto vo filmot go dobi vremeto kako poklon a jas izgubiv dva saati od mojot zivot. Smesno.

Arrival e film sto bi bil sovrsen da bese sniman vo 80’s so celiot feng shuej sto go imaat 80’s scy fi filmovite (znam deka ne e iskoristen pravilno ili pak napisan pravilno zborot feng shuej - just go with it, znaes na sto mislam), da bide malce action-y i poveke shock & awe. Mislam deka toa ruvo bi mu stoelo i (golemo i) kade sporeden lik ne e hawkeye, e togas bi bil, ne sakam da kazam… zabaven, no eve, zanimliv?

Filmot samo se prodava skapo.
Filmot lazel na cv.

Uste poniska ocena od kako i loso da sum go ocenil prethodno a sega i potvrdeno deka e bilo i opravdano.

Fight me @ wot #deadonarrival
 

Kajgana Shop

На врв Bottom