Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Мене ми се допадна Predator, ептен си критички настроена нешто :(

За тоа време беше доста добар, сцената кога Арни руши дрва со мини-ган - priceless ! :D
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Psyside, ме потсети на Предатор - сигурно еден од најпреценетите акциони филмови. Во него освен тестостерон до плафон и пукање нема ништо, ниту добро изработени акциони сцени, ниту пак некоја авантура се случува (во џунгла се, непозната средина за нив), и како капак на се Арни во главна улога. :icon_lol:
Само едно не ми јасно, како успева филмов да држи толку висока оценка на имдб и патлиџаните кога веќе одамна требало да е одвеан со виорот.
Do not, i repeat, do not feed him.
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Мене ми се допадна Predator, ептен си критички настроена нешто :(

За тоа време беше доста добар, сцената кога Арни руши дрва со мини-ган - priceless ! :D
Постојат ептен подобро акции, за овој некои од нив се и ремек дела. Ете земи го на пример Аliens и спореди ми го со овој. Да не ги споменувам азискиве филмови со боречки вештини, таму акционите сцени се толку добро снимени, што ти доаѓа и тебе како на гледач, да му ја учукаш на некому. :D Е, до толку се вешти што прават да се чувствуваш како дел од настанот.

Исто и Мектиернан (како и да се изговара) сними класика акција, Die Hard, ама по мое со овој се посра.:pipi:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Не се споредува ремек дело, со солиден филм :D

Далеку е од Alien/Aliens, веќе спомнав претходно, ама не е лош, мене ми беше доста забавен, и пред се ме исплаши :unsure: многу одамна го гледав, па тука игра улога и носталгија изгледа :)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Постојат ептен подобро акции, за овој некои од нив се и ремек дела. Ете земи го на пример Аliens и спореди ми го со овој. Да не ги споменувам азискиве филмови со боречки вештини, таму акционите сцени се толку добро снимени, што ти доаѓа и тебе како на гледач, да му ја учукаш на некому. :D Е, до толку се вешти што прават да се чувствуваш како дел од настанот.

Исто и Мектиернан (како и да се изговара) сними класика акција, Die Hard, ама по мое со овој се посра.:pipi:
Penkalo, Predator e priznat od site tie sto treba da e priznat kako zverska akcija/avantura/sci-fi. Ti udiras na toa deka Shvarci glumi i avtomatski ne chini filmot.

Amerikancive upotrebuvaat eden termin "it still holds up" za postari filmovi koi i sea da gi gledas nema da ti se cheezy and faggy as fuck. Takov e Predator, eve Psyside vika deka od nostalgija go pamti kako dobar, jas garantiram deka i sega da go gleda, filmov ke mu e zverski kako i prviot pat ako ne i poveke.

I koga se obiduvas da kakas za nekoj film, ne go pravi toa na nachin na koj go sporeduvash so drug film, ne e toa toa.

Primer da jades lajna za Black Swan, aj toa prifatlivo e <3 :D, film koj so balet reshava problemi be... :D

Aj me interesira tvojot all time fav film, da vidish deka i za nego moze pederski izjavi da se dadat, deka e glup poradi X prichini. <3




source: i recently revisited Predator on blu-ray. <3
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Јас реков дека филмот е добар, а носталгијата игра додатна улога во позитивната оцена, иначе и јас го гледав пред околу година дена во 1080p, и тоа 45GB копија, flat transfer :D

Филмот е добар и е многу забавен, ми се свиѓаат напнатите моменти, во џунглата, кога се движат а во околината мртва тишина, тензија пука.....ми фалат тие моменти во модерните тиња - воени филмови. Исто така, coolness факторот во филмов е на задоволително ниво.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.355
Поени од реакции
58.026
иначе и јас го гледав пред околу година дена во 1080p, и тоа 45GB копија, flat transfer :D
Треба да има бан за ова. Има луѓе возат бесни коли па не ги читаш на форум секој ден да се фалат со колата...
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Get to da choppa! Абе Шварци ти е 50% од самиот филм... премногу сериозно ги сваќате ваквите типови на филмови. Нормално неможе да се смети во рангот со некои класици, но тоа е најмалку битно. Филмот е одличен акционен Sci-Fi блокбастер и безвремен. Па 90% од акционите филмови што излегуваат во денешницава ги забораваш 2 дена по гледањето.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Get to da choppa! Абе Шварци ти е 50% од самиот филм... премногу сериозно ги сваќате ваквите типови на филмови. Нормално неможе да се смети во рангот со некои класици, но тоа е најмалку битно. Филмот е одличен акционен Sci-Fi блокбастер и безвремен. Па 90% од акционите филмови што излегуваат во денешницава ги забораваш 2 дена по гледањето.
Тоа е тоа!!!
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.537
Get to da choppa! Абе Шварци ти е 50% од самиот филм... премногу сериозно ги сваќате ваквите типови на филмови. Нормално неможе да се смети во рангот со некои класици, но тоа е најмалку битно. Филмот е одличен акционен Sci-Fi блокбастер и безвремен. Па 90% од акционите филмови што излегуваат во денешницава ги забораваш 2 дена по гледањето.
Зависи од филмот. MI:Ghost Protocol лани излезе па баш пред некој саат ми текна на него :D ама добро реално филмот супер си беше :)
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Penkalo, Predator e priznat od site tie sto treba da e priznat kako zverska akcija/avantura/sci-fi. Ti udiras na toa deka Shvarci glumi i avtomatski ne chini filmot.

Amerikancive upotrebuvaat eden termin "it still holds up" za postari filmovi koi i sea da gi gledas nema da ti se cheezy and faggy as fuck. Takov e Predator, eve Psyside vika deka od nostalgija go pamti kako dobar, jas garantiram deka i sega da go gleda, filmov ke mu e zverski kako i prviot pat ako ne i poveke.

I koga se obiduvas da kakas za nekoj film, ne go pravi toa na nachin na koj go sporeduvash so drug film, ne e toa toa.

Primer da jades lajna za Black Swan, aj toa prifatlivo e <3 :D, film koj so balet reshava problemi be... :D

Aj me interesira tvojot all time fav film, da vidish deka i za nego moze pederski izjavi da se dadat, deka e glup poradi X prichini. <3




source: i recently revisited Predator on blu-ray. <3
Ја па си помислив дека се согласуваш со моето мислење... :D

Чисто сумњам филмот да е признат од сите како зверска акција. Можеш да наидеш на доста асални критичари и гледачи кои нема да се согласат, зошто филмот, реално гледано е со сомнителен квалитет. Едно е јасно, за вкусови стварно не се дискутира.

Со Арни си ме извадил од контекст...Арни е тапа глумец - факт, ама пак во Терминатор глумата негова не ни ја приметив(додуша не ме ни интересираше колку е лош).:) Зошто е тоа така? Дека филмот е Тип Топ!

Е за ова со споредбиве ама стварно си у грешка. Предатор како филм не е сам за себе универзум па да не се споредува со ништо. Нормално е да се направи компарација со други акциони филмови (сигурно нема да го споредам со Гордост и Предрасуди или Титаник :D) за да видиш што е тоа што ми се свиѓало и фунционирало у другите, а во овој не. Како и за све друго така и кај филмовиве постојат правила и закони што мора да се почитуваат и извршуваат од режисерите, пошо секој од секого позајмува и не постои режисер кој со секој нареден филм ќе измисли топла вода (нешто оригинално и невидено до тогаш).Абе во еден цртан како Incredibles имам уживано, превозбудлив филм, е тоа ти е права акција.:)

И за крај, не ми се верува дека си хејтер на Black Swan.:facepalm:
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ја па си помислив дека се согласуваш со моето мислење... :D

Чисто сумњам филмот да е признат од сите како зверска акција. Можеш да наидеш на доста асални критичари и гледачи кои нема да се согласат, зошто филмот, реално гледано е со сомнителен квалитет. Едно е јасно, за вкусови стварно не се дискутира.

Со Арни си ме извадил од контекст...Арни е тапа глумец - факт, ама пак во Терминатор глумата негова не ни ја приметив(додуша не ме ни интересираше колку е лош).:) Зошто е тоа така? Дека филмот е Тип Топ!

Е за ова со споредбиве ама стварно си у грешка. Предатор како филм не е сам за себе универзум па да не се споредува со ништо. Нормално е да се направи компарација со други акциони филмови (сигурно нема да го споредам со Гордост и Предрасуди или Титаник :D) за да видиш што е тоа што ми се свиѓало и фунционирало у другите, а во овој не. Како и за све друго така и кај филмовиве постојат правила и закони што мора да се почитуваат и извршуваат од режисерите, пошо секој од секого позајмува и не постои режисер кој со секој нареден филм ќе измисли топла вода (нешто оригинално и невидено до тогаш).Абе во еден цртан како Incredibles имам уживано, превозбудлив филм, е тоа ти е права акција.:)

И за крај, не ми се верува дека си хејтер на Black Swan.:facepalm:
Lemme play ballet for you <3 :D

Od site e priznat, deka kako takov (adventure sci fi action) e super film. Ne e oscar worthy ama ne e ni toa shto go pravish ti - delo od koe reziserot treba da se zasrami.

Swan e film? :D Ja mislev dokumentarka za nekoe shkolo za balet :D
--- надополнето: 20 септември 2012 во 19:49 ---
Глуми, ко да не го знаеш Јонзе... Дома во фустанчиња се облекува и го слуша Џастин
Dosta veke so ova, ne bea fustanchinja, samo eden fustan e, i samo ednash go oblekov...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom