Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

P

Patience

Гостин
33 e многу лош, да не речам катастрофа дури и за човек како мене што сака филмови од овој жанр. Alive не ми е гледан ама ја знам приказната од една одлична документарка на NGC, една од најмоќните приказни за преживување на сите времиња.
Уште не го гледав 33, земјотресов ми ги поремети плановите.
И ја ги сакам ваквите филмови, напнати, со непредвидлив крај...(y)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Уште не го гледав 33, земјотресов ми ги поремети плановите.
И ја ги сакам ваквите филмови, напнати, со непредвидлив крај...(y)
Епа овој е со предвидлив крај пошто е вистинска приказна. Добар филм, тензичен на моменти.
Башка на вас девојките таму ви се Марио Касас и Антонио Бандерас така да уживајте. :D
 
P

Patience

Гостин
Епа овој е со предвидлив крај пошто е вистинска приказна. Добар филм, тензичен на моменти.
Башка на вас девојките таму ви се Марио Касас и Антонио Бандерас така да уживајте. :D
Марио Касас е за 15 годишни девојчиња, Антонио Бандерас е ликот што се бара :cool:
 
W

wicked_1

Гостин
да седнам оној предлогот на Ристо да го гледам? :X3:
:icon_lol:
Да да и филмот беше ептен убав.
Ќе ми кажете други? :X3:
The Secret in Their Eyes
1984
Pi
Brazil

Првиот ќе ти е peace of cake, после тоа се губи драма елементот кај овие другиве ама се неповторливи дела, неопеани гиганти на киното. :coffee:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ај кога веќе препорачувате филмови, нешто налик на Frozen ( 2010 ), Open Water, Open Water 2, The Reef, The Ruins, Black Water или 127 Hours, со таква тематика, се наоѓаат главниве ликови во некои непредвидени ситуации, бараат начини како да се спасат... Ги гледав сите овие погоре, на ИМДб веќе само тие ми ги врти, ако имате друг на памет пишете да гледам.:busi:
Buried.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ај кога веќе препорачувате филмови, нешто налик на Frozen ( 2010 ), Open Water, Open Water 2, The Reef, The Ruins, Black Water или 127 Hours, со таква тематика, се наоѓаат главниве ликови во некои непредвидени ситуации, бараат начини како да се спасат... Ги гледав сите овие погоре, на ИМДб веќе само тие ми ги врти, ако имате друг на памет пишете да гледам.:busi:
Phone Booth. Јако филмче.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.005
Поени од реакции
34.555
Заврши венецискиот филмски фестивал 2016. Златен лав за филипинскиот The Woman Who Left, Grand Jury Prize за Nocturnal Animals на Том Форд со Ејми Адамс и Џејк Гиленхал во главните улоги.

Најдобар актер: Оскар Мартинез во The Distinguished Citizen, а актерка - Ема Стоун во мјузиклот La La Land.

Сребрени лавови за најдобра режија зедоа: Amat Escalante за The Untamed и Andrei Konchalovsky за Paradiese. Special Jury Prize - The Bad Batch на Ana Lily Amirpour, а награда за најдобро сценарио зеде Jackie, еден од двата на Пабло Лараин годинава.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.474
Поени од реакции
9.418
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Заврши венецискиот филмски фестивал 2016. Златен лав за филипинскиот The Woman Who Left, Grand Jury Prize за Nocturnal Animals на Том Форд со Ејми Адамс и Џејк Гиленхал во главните улоги.

Најдобар актер: Оскар Мартинез во The Distinguished Citizen, а актерка - Ема Стоун во мјузиклот La La Land.

Сребрени лавови за најдобра режија зедоа: Amat Escalante за The Untamed и Andrei Konchalovsky за Paradiese. Special Jury Prize - The Bad Batch на Ana Lily Amirpour, а награда за најдобро сценарио зеде Jackie, еден од двата на Пабло Лараин годинава.
Подетално деновиве, со рецензии од критичарите, и триста чуда за најомилените филмови на фестивалот.

Во меѓувреме, моментално оди Торонто, и таму има доста парчиња нови.

Мислам дека 2016 кога се во прашање фестивалските филмови е подобра од минатата.
 
G

grande-juve

Гостин
Ни еден немам гледано.
Драми, романси и мјузикл. Е фала ти баш сигурно дека ќе ги гледам.
Зафркаваш и ти, gone with the wind(драма, романса), mommy(драма)..

А Red Shoes далеку е од мјузикл, а преубав е.. плус не рече дека не сакаш драми :lut:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.474
Поени од реакции
9.418
Зафркаваш и ти, gone with the wind(драма, романса), mommy(драма)..

А Red Shoes далеку е од мјузикл, а преубав е.. плус не рече дека не сакаш драми :lut:
Па незгодно ми беше да ги одбијам за Mommy.
Ги гледав овој и овој и сега ќе го гледам овој. Фала за предлозите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom