Фан Клуб: Престон Лајонс

Статус
Затворена за нови мислења.

Jovo Sk-Mk

Е брзо е,брзо е
Член од
16 јануари 2008
Мислења
310
Поени од реакции
40
Станува збор за нашата австралиска Фаланга.
Preston Lions SC Makedonia е фудбалски клуб формиран во "вараровата" 1947год. од страна на Македонските емигранти кои живеат во Австралија, или поточно Мелбурн. Клубот се натпреварува во Victorian Premier League (официјално првенство на сојузната држава Викторија) која што успеаа да ја освојат во 2007 и моментално се актуелни бранители на трофејот,но нажалост само шесто пласирани во новата сезона со дури 14 бода заостанување во однос на водечкиот,но добро е што и таа 6-та позиција води во плеј оф разигрувањето. Нам овој клуб ни е познат по лутото ривалство и редовниот ќотек којшто им го сервираат на навивачте на Southern Melbourne - клуб формиран од грчката заедница што живее во Мелбурн.Повеќе информации за нашите лавови можете да најдете на:
http://en.wikipedia.org/wiki/Preston_Lions_FC
www.prestonlions.com
http://www.youtube.com/results?search_query=preston+lions&search_type=&aq=0&oq=preston+li
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
Браво за тимов:zver:
Секоа чест за момците...од поодамна го имам гледано клипот како ги :hump:Грциштана :aplauz::aplauz:
 
Член од
10 август 2008
Мислења
695
Поени од реакции
1.888
Ааа сум слушнал за тимов супер се редовно ги тепаат грчките педери,ама мислам дека имаат голема армија на навивачи таму сите ги подржуваат и навиваат за нив од Македонците а да не зборам кога играат со грчки екипи е тогаш е колење.
GO LIONS!!!!
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Сум слушнал за тимов, многу ми се допаѓа тоа што нашите иселеници направиле ваков клуб во Австралија, а исто така гледам дека имале и женски фудбалски клуб:vozbud:
Но не сфаќам машкиот клуб во која лига е распореден, малце ми е чуден распоредот на лигите таму...
 
Член од
8 март 2007
Мислења
1.405
Поени од реакции
20
Јас живеев одредено време во населбава,но никогаш не ги имав гледано како играат.Сум слушнал доста за тимов во Австралија,дури и се запознав со нивни фудбалер.Тимов мислам дека има играно со Вардар.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Имам дрес од Лајонс!
Гордост македонска!
 

Никола_МКД

Corazón blanco
Член од
18 март 2007
Мислења
1.213
Поени од реакции
22
лани ја освоја лигата, а оваа сезона друг Македонски тим ја освој
 
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.775
Поени од реакции
23
godinava Altona Magic Vardar go osvoi prvenstvoto, i toa e golem uspeh za site makedonci, ne samo za tie u avstralija. sepak Preston e makedonskata gordost u avstralija
 

Jovo Sk-Mk

Е брзо е,брзо е
Член од
16 јануари 2008
Мислења
310
Поени од реакции
40
Ааа сум слушнал за тимов супер се редовно ги тепаат грчките педери,ама мислам дека имаат голема армија на навивачи таму сите ги подржуваат и навиваат за нив од Македонците а да не зборам кога играат со грчки екипи е тогаш е колење.
GO LIONS!!!!
Нажалост последниот натпревар против грчкиот Јужен Мелбурн го изгубија дома со 0:1.
Инаку имаат организирана навивачка група која што се вика "Lions Pride". Во клубот има и фудбалери кои немаат македонска крв во своите вени,ама во навивачката група сите се чистокрвни Македонци. Имам правено муабет по форуми со еден член нашата "австралиска" фаланга, и ми вика дека додека живеел во Македонија бил член на прилепски мајмуни и редовно се тепал со чкембари и Комити, ама таму вели,дека сите биле обединети и заедно рамо до рамо братски пееле "излези момче,право на тераса".


За подобро да ги запознаете Лајонс Прајд погледнете ги следниве линкови:
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=95565&idg=5&idb=1443&rubrika=Sport
 

Jovo Sk-Mk

Е брзо е,брзо е
Член од
16 јануари 2008
Мислења
310
Поени од реакции
40
godinava Altona Magic Vardar go osvoi prvenstvoto, i toa e golem uspeh za site makedonci, ne samo za tie u avstralija. sepak Preston e makedonskata gordost u avstralija
Да да, Алтона Меџик Вардар е истотака Македонски клуб, којшто се натпреварува во истата лига како и Престон. Всушност Алтона и Престон се стари но не и лути ривали,бидејќи сепак и двата клуба се формирани и организирани од Македонците што живеат таму.Последниот нивен меѓусебен натпревар игран на 30-ти Август, на кој Алтона беше домаќин, заврши со триумф на домаќинот од 2:1 со што Престон беше елиминиран од плејофот и борбата за титулата.
Алтона по регуларниот дел од сезоната т.е. 26 одиграни кола беше трета со 47 бода а Престон шести со 39 бода. Но во плејофот нашата Алтона беше најуспешна и стигна до трофејот.Во финалето дури по продолжениата ги совладаа Melbourne Knights со 1:0
http://www.footballfedvic.com.au/storyview.php?id=1989
http://www.footballfedvic.com.au/storyview.php?id=1990
http://www.footballfedvic.com.au/storyview.php?id=1991

Сум слушнал за тимов, многу ми се допаѓа тоа што нашите иселеници направиле ваков клуб во Австралија, а исто така гледам дека имале и женски фудбалски клуб:vozbud:
Но не сфаќам машкиот клуб во која лига е распореден, малце ми е чуден распоредот на лигите таму...

Да, Престон има и женски а и резервен тим, и двата се натпреваруваат во свои посебни конкуренции.
Инаку Престон се натпреварува во Премиер Лигата на сојузната држава Викторија,натпреарување наречено Foxtel Cup( нај јако натпреварување е Премиер Лигата на Австралија,значи Престон е во сојузно натпреварување).
Лигата започнува во Фебруари, сега таму е летната пауза.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Сум слушал за тимов и од порано и имаат голем респект од мене леле колку би сакал да сум навивач таму со тие грците :pos2: на вториот клип ај што му го земаа знамето на еден грк дури и од грб му го лупнаа :pos2:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.426
Поени од реакции
7.805
само напред, се изненадив кога видов дека имаат толку многу поддржувачи, знам дека има клуб у австралија поврзан со македонија... уффф да сум тамууу... ке им кршев глава на циганите(грциве)
 

Jovo Sk-Mk

Е брзо е,брзо е
Член од
16 јануари 2008
Мислења
310
Поени од реакции
40
само напред, се изненадив кога видов дека имаат толку многу поддржувачи, знам дека има клуб у австралија поврзан со македонија... уффф да сум тамууу... ке им кршев глава на циганите(грциве)
Хахахаха, во последно време немало некој посериозен инцидент на натпреварите со екипите на грчките иселеници!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom