Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Van Gaal: We needed more aggression

Louis van Gaal was disappointed that Manchester United could not convert possession into three points at Villa Park and said his team needed more aggression to beat a determined Aston Villa side, who remained just as resolute when they went down to ten men in the second half.

“When you are the better team you have to win,” the boss told MUTV. “We have had a lack of aggression in the first half, I think at that time we were much better. We kept the ball very well but didn’t do too much with it. We didn’t create many chances in the first half.

“Because of the lack of aggression we were losing 1-0 and then we changed that attitude in the second half. We did everything to win but it is very difficult. I have to say that Aston Villa did very well also.”

Christian Benteke gave the hosts the lead after 18 minutes but, as van Gaal pointed out, it was against the run of play. A change at half time saw Michael Carrick shift from a three-man defence into central midfield, which began to have the intended effect.

“With Carrick you have more passes to the strikers and that was needed which is why I changed Darren [Fletcher] for [Tyler Blackett] and put Michael in midfield, but I could have changed a lot of players because I think that it is the first demand that we are aggressive.”

It didn’t take long – eight minutes in fact – for a change in the scoreline as Radamel Falcao converted with a fine header from Ashley Young’s cross.

“It was a fantastic goal and I am very happy for Falcao because he needed that, but I am always happy when Manchester United score!”

United appeared to be in the ascendancy when Villa went down to 10 men following the dismissal of Gabriel Agbonlahor for a late tackle on Young, but the numerical advantage wasn't translated to the scoreline.

“It [can be] like that as the opponent shall always make the space narrow, they used the long ball well and we couldn’t manage [playing against] the long ball to Benteke so it was dangerous for us. It’s always important not to lose but I am frustrated because we gave two points away and that is my feeling of this match."
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Што покажа РВП па он да остане во игра? Имаше една добра шанса по асистенција на Руни мислам, место одма да ја шутне овој се тетерави и го изблокираа (додуше шутна у гол али не беше некоја опасност). Голот против Ливерпул, кој патем беше шут у празен гол не треба да залажува дека Перси се враќа во форма. Се гледа дека се уште се тетерави.
Сеа ќе ти кажам,не дека го бранам Перси.али гледај реално,у таа ситуација за фудбалер што игра со лева нога,единствен агол кој можеше да го гаѓа беше точно каде што шутна.Друга работа е сеа што Гузан добро го покри аголот.А тоа дали требало или не да остане у игра секако има кој да реши,секако ја пре ми го извадил Мата,ама тоа е според мене .
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.588
Поени од реакции
62.674
Сеа ќе ти кажам,не дека го бранам Перси.али гледај реално,у таа ситуација за фудбалер што игра со лева нога,единствен агол кој можеше да го гаѓа беше точно каде што шутна.Друга работа е сеа што Гузан добро го покри аголот.А тоа дали требало или не да остане у игра секако има кој да реши,секако ја пре ми го извадил Мата,ама тоа е според мене .
Не е проблемот каде шутна, превише време се местеше за шутот, плус, и слаб шут извади.
Сети се ако можеш на неговиот гол против WBA на гости лани, кога Јанузај му асистираше. Така требаше и денес да финишира.
Пасот во празно што му го даде на Фалкао :cuc:. Онаа дугачката од Руни, не знам дали сакаше да ја спушти на Фалкао, или намерно шутираше во гол. Али, Фалкао феноменално му се отвори.
Има големо разбирање за системот Радослав, ке видиме како ке биде во наредните мечеви.
Се надевам нема Ван Гал да го зацементира на клупа, МАЛЦЕ непредвидлив ми е.

Пак го изгледав мечот, Ван Гал до толку ги измеша позициите по 3-те замени, што Вила со 10 играча ни створи повише шанси отколку со 11 играчи зашто не се знаеше кој каде игра. Верувам дека имале одличен game plan како да играат, и до голот го контролираа мечот.
Откако примивме гол по единствената шанса, све се смени.
Како ми изгледаше играта до пред Агбонлахор да добие црвен, да продолжевме да играме така, ке дадевме уште 2 гола, зашто шанса по шанса идеа, и откако го извади Перси, све спласна.

Иначе, не знам дали уствари памтите и забележувате ради еуфоријата од мечевите, али секој ебан викенд има по едно до две непријатни изненадувања со отсуства на играчи и тоа го дознаваме саат пред мечевите.
Те Рохо, те Смолинг, те Ерера, те Фалкао, те оној, те овој ... Секоја ебан викенд.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Pilib de Brún @Malachians
Follow

Steve Bates said Utd are moving for Anderson Talisca & Schaar. Somebody inside Utd has been accurately leaking info to Bates for a while.
Пошто овој најверојатно ќе си оди , па нов Андерсон ќе донесат :D.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.430
Поени од реакции
42.702
Тиоте доби жолт, ќе биде казнет на Боксинг деј. :) Може да падне и некој црвен на оваа, да ни се олесни малце. :D[DOUBLEPOST=1419169420][/DOUBLEPOST]Уствари не добил грешка сум разбрал, гледам и вежбам книжења, јебига. :D
 
Член од
23 април 2012
Мислења
420
Поени од реакции
585
Тиоте доби жолт, ќе биде казнет на Боксинг деј. :) Може да падне и некој црвен на оваа, да ни се олесни малце. :D[DOUBLEPOST=1419169420][/DOUBLEPOST]Уствари не добил грешка сум разбрал, гледам и вежбам книжења, јебига. :D
не си грешка доби жолт :icon_mrgr:
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Значи тактиката на Ван Гаал оваа утакмица беше мизерна и мислам дека мора да сфати еднаш засекогаш дека со 3-5-2 во Англија нема да има никаков успех.Не ми е јасно зошто Блекет не играше од прва минута стопер а Керик да игра средина.Со измените се изгуби начисто и се гледаше дека нема да има уште еден гол.Немаше никој особено расположен во составот да ја реши утакмицата со индивидуален потег и тоа е тоа.Искрено очекувам победа со Њукасл во петок.
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.212
Поени од реакции
1.711
Кога го гледам Вес Браун таков агресивен при корнери си викам подобар дефанзивец е од тие нашите пилци. :anco:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Бејтс одамна нема инсајд информации, се што имаше сезонава освен тимот против Челзи го згреши. Не сакам да верувам дека Фердинанд беше кртот.

Талиска гледам го фалат го немам гледано а Шар е добар, може да го видиме што материјал е.

п. с. Затоа сакав да летаат што побрзо и Видиќ и Фердинанд. Доста беше криење за Смолинг, Еванс и Џонс. Мораше да видиме кој до каде е. Сега за сега Еванс е прв за летање, Смолинг после црвениот против Сити се прибра некако, Џонс се врати од повреда и одма стартува како да нема утре, така да ваљда ова е последна сезона на Еванс тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom