Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дали за мрежи е потребно да се учи од книгата или доволни се слајдовите од презентациите?
Презентациите се доволни. Книгата можеш да си ја најдеш и да читнеш од неа во случај да не разбереш нешто од презентациите. За учење од неа...просто нема време толку и да сакаш :)[DOUBLEPOST=1411414005][/DOUBLEPOST]Некој коментар за Веројатност? Која збирка е најдобра? Македонската викаат дека има многу грешки, а од Глишиќ дека не е доволно тешка,,,некој совет околу тоа? Исто, коментар и за теоријата, дали е навистина само од презентациите или има некој плус прашања? Ако има некој теоретски испитни за ВиС, би било добро да ми испрати :)
Дополнително ме интересира за Алгоритми, колку е тежок предметот, како да се учи, разлики во тежина на лабораториски и полагање....Фала :)))))
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Презентациите се доволни. Книгата можеш да си ја најдеш и да читнеш од неа во случај да не разбереш нешто од презентациите. За учење од неа...просто нема време толку и да сакаш :)[DOUBLEPOST=1411414005][/DOUBLEPOST]Некој коментар за Веројатност? Која збирка е најдобра? Македонската викаат дека има многу грешки, а од Глишиќ дека не е доволно тешка,,,некој совет околу тоа? Исто, коментар и за теоријата, дали е навистина само од презентациите или има некој плус прашања? Ако има некој теоретски испитни за ВиС, би било добро да ми испрати :)
Денес Алескаднра спомна дека ќе ни давале збирки...дали тоа финки ќе се потруди да ни обезбеди нормални материјали за учење просто не ми се верува...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Наместо да ги средат 5623468 несредени глупости на факултетов, сериозно поставувале восочни фигури од влијателнине гомна? Дали остана некој нормален во државава?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
Наместо да ги средат 5623468 несредени глупости на факултетов, сериозно поставувале восочни фигури од влијателнине гомна? Дали остана некој нормален во државава?
Шега беше бе.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.582
Поени од реакции
52.411
Што треба за да смениш професор? И дали може откако ќе запишеш семестар, да промениш некој предмет?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Што треба за да смениш професор? И дали може откако ќе запишеш семестар, да промениш некој предмет?
За да смениш професор треба да напишеш кратка молба (со причините зошто го менуваш), да уплатиш 50 денари таксена марка и сето тоа да го однесеш во студентски
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.008
Поени од реакции
1.460
Здраво на сите, оваа година се запишав на ФИНКИ на смерот КНИ. Започнав да ја читам темава со цел да разберам како oдат работите на факултетов, ама некако споро ми оди. Ако може некој да ми објасни како стојат работите посебно во учењето од каде се учи дали од книгите кои ни ги даваат професорите(линк на англиски, или од други? ) и некои други информации кои сметате дека би му биле корисни на еден бруцош ;)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.117
Поени од реакции
57.535
Здраво на сите, оваа година се запишав на ФИНКИ на смерот КНИ. Започнав да ја читам темава со цел да разберам како oдат работите на факултетов, ама некако споро ми оди. Ако може некој да ми објасни како стојат работите посебно во учењето од каде се учи дали од книгите кои ни ги даваат професорите(линк на англиски, или од други? ) и некои други информации кои сметате дека би му биле корисни на еден бруцош ;)
Доволно е да се учи од предавањата и вежбите кои ќе ви ги поставуваат на Moodle (courses.finki), но секако не е штета и од книгите да си читаш за дополнителни знаења.
И предавањата најчесто се правени по некоја од книгите кои ви ги посочуваат професорите.

Мој совет... биди редовен на предавањата и аудиториските вежби, учи си со време и лабораториските вежби изработувај ги сам.
За практичните/писмените делови може да си најдеш некои дополнителни задачи за вежбање (или пак испитни/колоквиумски задачи од претходните години)
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
здраво,јас сум студент на финки поточно смерот е-технологии. Би сакал да знам од постарите колеги како се полагаат предметите дали е тешко... kaкви се професорите...дали треба многу да се учи да се совлада матријалот... бидеќи завршив гимназија и имам минимално знаење :unsure:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.117
Поени од реакции
57.535
здраво,јас сум студент на финки поточно смерот е-технологии. Би сакал да знам од постарите колеги како се полагаат предметите дали е тешко... kaкви се професорите...дали треба многу да се учи да се совлада матријалот... бидеќи завршив гимназија и имам минимално знаење :unsure:
Полагањата се одвиваат преку колоквиуми и испити, а има и исклучоци каде што може да се положи и со семинарска (тоа се најчесто изборните, не толку корисни предмети).
Има 2 колоквиуми (на два пати по пола материјал полагаш) и ако положиш не одиш на испит. Ако паднеш на колоквиумите одиш на испит и го полагаш целиот материјал. Еден предмет може да го полагаш низ 3 испитни сесии (во јануари, јуни и август). Ако не го положиш низ трите испитни сесии го презапишуваш.

Какви се професорите ? Па зависи од професор до професор :D
Но тоа и не е толку важно.

Дали треба многу да се учи ? Тоа е индивидуално...
Генерално си бара посветеност.

Најмалку е важно што си завршил. Добро е да имаш, но не се неопходни предзнаењата.
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
многу ми е страв да не немам време да научам се ...што мислите со мојот смер се наоѓа лесно работа ?
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
здраво,јас сум студент на финки поточно смерот е-технологии. Би сакал да знам од постарите колеги како се полагаат предметите дали е тешко... kaкви се професорите...дали треба многу да се учи да се совлада матријалот... бидеќи завршив гимназија и имам минимално знаење :unsure:
Најголемата грешка што ја направија колегите беше препишувањето на лабараториските вежби, што и да правиш, потруди се сам да ги решавш. Така најмногу и најдобро ке научиш.
За учење, зависи од тебе, прв семестар лесно е, јас го поминав со учење 3 дена пред колоквиум ама тоа не важи за секого. Како што напредуваш понатаму, во втори, трети... семестар ке имаш повеќе материјали, ке треба да стекнеш навика за учење. Ако почнеш уште сега, полесно ке ти биде за понатаму.
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
здраво,јас сум студент на финки поточно смерот е-технологии. Би сакал да знам од постарите колеги како се полагаат предметите дали е тешко... kaкви се професорите...дали треба многу да се учи да се совлада матријалот... бидеќи завршив гимназија и имам минимално знаење :unsure:
Е ако де, и јас сум со гимназија, па еве, завршив без да отидам на испит по ни еден единствен предмет до сега, со просек над 9. Сфати си ја озбилно работата, учи редовно ама не претерувај, секогаш дај си време за одмор, дозволи си да се опуштиш и да излезеш ако чувствуваш потреба па макар полагал и утредента или за 2 дена. Научи се да проценуваш колку време ти е потребно за секој предмет. Некои се полагаат со 3 часа учење - некои со постојано решавање. Колку повеќе време изгубиш на спремање на лабораториските - толку помалку ќе ти биде потребно во колоквиумска. И најбитно, не слушај мислења на постари колеги за тоа колку тежок е некој предмет, на мене најлесни ми биле тие предмети што сите ги кажуваа како најтешки. Не му работи на секој на исти начин "текнувалото".
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Дали знае некој да ми каже дали сеуште може да се смене изборен оваа недела ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom