Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.145
Поени од реакции
57.595
Знае некој каде е канцеларијата на Драган Михајлов/Иван Чорбев?
Во анексот, наспроти ФЕИТ.
Првиот ходник десно, па по металните скалички ќе се качиш на спрат и повторно вртиш десно.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
14
Поени од реакции
5
Дечки, може некој да сподели искуство со овие предмети (тежок/лесен, начин на полагање и сл.):
- Оптички мрежи и технологии
- Управување со техничка подршка
- Мрежи од следната генерација
- Моделирање и симулација
- Објектно-ориентирана анализа и дизајн

- Основи на телекомуникации

Фала.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.355
Поени од реакции
28.029
Утре е крајниот рок за запишување ама имам еден проблем. Треба да слушам 6 предмети и сите ми се задолжителни. Арно ама имам 35 кредити. Утре треба да упатам молба(за + 1 кредит и за предметите по кои немам потпис(к1)) па да чекам да ми ги одобрат за да заверам прво електронски па после на хартија. Т.е. утре нема да можам да го упишам семстарот така? Затоа што нели неможам да упишам предмети електронски затоа што ми фали 1 кредит.
Да не грешам негде ? :icon_lol:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Утре е крајниот рок за запишување ама имам еден проблем. Треба да слушам 6 предмети и сите ми се задолжителни. Арно ама имам 35 кредити. Утре треба да упатам молба(за + 1 кредит и за предметите по кои немам потпис(к1)) па да чекам да ми ги одобрат за да заверам прво електронски па после на хартија. Т.е. утре нема да можам да го упишам семстарот така? Затоа што нели неможам да упишам предмети електронски затоа што ми фали 1 кредит.
Да не грешам негде ? :icon_lol:
Запиши си 5 предмети електронски и однеси ги документите со молбата утре.
На молбата ќе пишува за кој шести предмет се работи, и тие ќе ти го запишат покасно откако ќе биде одобрена молбата.
Мислам дека нема потреба да чекаш молбата да ти биде одобрена, барем така ми рекоа мене минатиот семестар кога пишував молба за пола кредит.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.589
Поени од реакции
52.416
Утре е крајниот рок за запишување ама имам еден проблем. Треба да слушам 6 предмети и сите ми се задолжителни. Арно ама имам 35 кредити. Утре треба да упатам молба(за + 1 кредит и за предметите по кои немам потпис(к1)) па да чекам да ми ги одобрат за да заверам прво електронски па после на хартија. Т.е. утре нема да можам да го упишам семстарот така? Затоа што нели неможам да упишам предмети електронски затоа што ми фали 1 кредит.
Да не грешам негде ? :icon_lol:
Кои ти се предметите?
Иначе може и заедно, јас така ќе направам во четврток. Ќе доставам и молба и документи за упис и уплатница за вкупно 36 кредити (за државна вкупно 7380 денари). На молбата напиши за кој предмет станува збор, а секако и на листот за запишување семестар ќе го имаш, па кога ќе ти одобрат од студентски ти го внесуваат предметот на iknow.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.355
Поени од реакции
28.029
Кои ти се предметите?
Иначе може и заедно, јас така ќе направам во четврток. Ќе доставам и молба и документи за упис и уплатница за вкупно 36 кредити (за државна вкупно 7380 денари). На молбата напиши за кој предмет станува збор, а секако и на листот за запишување семестар ќе го имаш, па кога ќе ти одобрат од студентски ти го внесуваат предметот на iknow.
К1, ДМ1 и СП xD

Никако да се снајдам со документацијава на ФИНКИ. Работава е ајде да си играме факултет. Значи се на се ми требаат 3 уплатници:
- 6150 (државна квота)
- 750 (административни трошоци)
и уште една од 750 некој си УКИМ за ИКСА

Електронски внесувам таксена марка од 50 денари и истата ја запишувам на листот за упишување на семестар. Покрај тоа и молба за дополнителниот предмет?
Толку "едноставно" e? :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.589
Поени од реакции
52.416
К1, ДМ1 и СП xD

Никако да се снајдам со документацијава на ФИНКИ. Работава е ајде да си играме факултет. Значи се на се ми требаат 3 уплатници:
- 6150 (државна квота)
- 750 (административни трошоци)
и уште една од 750 некој си УКИМ за ИКСА

Електронски внесувам таксена марка од 50 денари и истата ја запишувам на листот за упишување на семестар. Покрај тоа и молба за дополнителниот предмет?
Толку "едноставно" e? :D
Ако зимаш 6 предмети, ќе треба 7380.

Ама како 6 задолжителни ќе запишуваш? Кои ти се другите 3 од овој семестар?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.355
Поени од реакции
28.029
Ако зимаш 6 предмети, ќе треба 7380.

Ама како 6 задолжителни ќе запишуваш? Кои ти се другите 3 од овој семестар?
Од прв семестар ми се Дискретна математика, Калкулус и Структурно. А, од трет задолжителни ми се веројатност и статистика, компјутерски мрежи и алгоритми. Не знам како иде процедурата со упишувањето на овие од трет семестар пошто к1 немам потпис, дм1 и сп не ми се положени. Услови нели има...
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.589
Поени од реакции
52.416
Од прв семестар ми се Дискретна математика, Калкулус и Структурно. А, од трет задолжителни ми се веројатност и статистика, компјутерски мрежи и алгоритми. Не знам како иде процедурата со упишувањето на овие од трет семестар пошто к1 немам потпис, дм1 и сп не ми се положени. Услови нели има...
Епа алгоритми не можеш да запишеш затоа што треба СП да имаш положено, а како што гледам и за веројатност треба К1 да имаш положено.

Што би значело дека треба да ги запишеш ДМ1, К1, СП, Компјутерски Мрежи и еден изборен.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.355
Поени од реакции
28.029
Епа алгоритми не можеш да запишеш затоа што треба СП да имаш положено, а како што гледам и за веројатност треба К1 да имаш положено.

Што би значело дека треба да ги запишеш ДМ1, К1, СП, Компјутерски Мрежи и еден изборен.
А, можам ли 2 избори за да имам 36 кредити? да не ми останат 5 кредити не знам како иде тоа. И што ќе правам со останатите 2 задолжителни ? Извини што те гњавам ама морам :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.589
Поени од реакции
52.416
А, можам ли 2 избори за да имам 36 кредити? да не ми останат 5 кредити не знам како иде тоа. И што ќе правам со останатите 2 задолжителни ? Извини што те гњавам ама морам :D
Можеш да поднесеш молба ако сакаш да запишуваш 6 предмети и да запишеш два изборни, твој избор :D

Останатите ќе ги запишеш наредна година, доколку положиш К1 и СП.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.355
Поени од реакции
28.029
Можеш да поднесеш молба ако сакаш да запишуваш 6 предмети и да запишеш два изборни, твој избор :D

Останатите ќе ги запишеш наредна година, доколку положиш К1 и СП.
Да си ми жив и здрав. Да не бидеш геј наредна собиранка да дојдеш имаш пиво од мене :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.946
Поени од реакции
12.467
Абе шо сторија со ова ИКСА на УКИМ, нели нешо викаа дека не било задолжително?
 
Член од
9 март 2009
Мислења
999
Поени од реакции
392
Абе шо сторија со ова ИКСА на УКИМ, нели нешо викаа дека не било задолжително?
Викаа дека не е задолжително,но сепак ќе мора да се плаќа,поднесов документи за упис без таа уплатница и не ми ги примија,ме вратија назад и рекоа дека мораме да ја имаме и таа уплатница,бев и кај продеканот за настава и тој ми го рече истото,а кога го прашав за што е ова и зашто го плаќаме незнаеше да ми одговори и ми рече да си прашаме на универзитетот,бидејќи тие пари не идат на ФИНКИ.
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Студентите што се прва година на ФИНКИ кога треба да ги земат индексите?
На страната на факулетот сеуште нема никаква информација околу ова...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom