Факултет за Електротехника и информациски технологии

Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Еј, па Математика 1 колоквиумов баш бил лесен. Сите имавте ист? Или пак тие што се кај Јолевска имаа посебен? (Математика 1 и 2 полагав кај неа и СЕКОГАШ имавме некои посебни скрипти, испити, домашни...).
Инаку, 3. задача од колоквиумот: целата финта е плоштината и периметарот на правоаголникот да се изразат како ф-ции од х.
а^2=х*у, оттука у=а^2/х т.е f(x)=a^2/x (x-едната страна, у-другата страна на правоаголникот)
L=2(x+y)=2(x+(a^2/x))=L(x)
Tука се наоѓа минимум на ф-јата за периметарот. (L'(x)=0 за да се најде екстремот; во L''(x) се заменува вредноста за х добиена за екстрем и ако вториот извод е поголем од 0, значи ф-јата има минимум). Тој минимум е всушност минималниот периметар на правоаголникот. Преку општата формула за периметар, се изразуваат страните на триаголникот и се наоѓа нивниот однос.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Еј, па Математика 1 колоквиумов баш бил лесен. Сите имавте ист? Или пак тие што се кај Јолевска имаа посебен? (Математика 1 и 2 полагав кај неа и СЕКОГАШ имавме некои посебни скрипти, испити, домашни...).
Инаку, 3. задача од колоквиумот: целата финта е плоштината и периметарот на правоаголникот да се изразат како ф-ции од х.
а^2=х*у, оттука у=а^2/х т.е f(x)=a^2/x (x-едната страна, у-другата страна на правоаголникот)
L=2(x+y)=2(x+(a^2/x))=L(x)
Tука се наоѓа минимум на ф-јата за периметарот. (L'(x)=0 за да се најде екстремот; во L''(x) се заменува вредноста за х добиена за екстрем и ако вториот извод е поголем од 0, значи ф-јата има минимум). Тој минимум е всушност минималниот периметар на правоаголникот. Преку општата формула за периметар, се изразуваат страните на триаголникот и се наоѓа нивниот однос.
Ништо не е сменето :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Струен генератор може да има негативна моќност или не?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Струен генератор може да има негативна моќност или не?
Нешто кажуваше Кацарска баш за ова, ама ако има негативна моќност, тогаш потрошувач е. Или тоа, или црна дупка се створила. Испитај со сијалица, ако ја вшмукува светлината, тогаш нешто си утнал во пресметките.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Нешто кажуваше Кацарска баш за ова, ама ако има негативна моќност, тогаш потрошувач е. Или тоа, или црна дупка се створила. Испитај со сијалица, ако ја вшмукува светлината, тогаш нешто си утнал во пресметките.
По пресметките на колоквиум ми идеше (-) моќноста, ама не ми беше логично струен генератор да има негативна моќност, па тргнав едно минусче кај напонот и добив 12000W...
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
По пресметките на колоквиум ми идеше (-) моќноста, ама не ми беше логично струен генератор да има негативна моќност, па тргнав едно минусче кај напонот и добив 12000W...
И мене ми испадна со негативен знак бидејќи насоката на струјниот генератор беше обратна од насоката на напонот меѓу неговите пристапи. Благоја рече дека нема врска дали ќе ни испадне со негативен или позитивен знак бидејќи е потребна само вредноста на моќноста.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Сум утнал кај Et на десната гранка место струјата да ја најдам од Is ја си измислив некоја нова струја која ја пресметав како напонскиот врз отпорникот. Се надевам нема многу да ми одземе андрејчо за тоа :D
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
5
Да не знај некој распоред за физичко, за Д паралелка ме интересира. И дали е задолжително, некои велат дека е, некои дека не е.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.759
Да не знај некој распоред за физичко, за Д паралелка ме интересира. И дали е задолжително, некои велат дека е, некои дека не е.
Единственото физичко што ќе го видиш на електро е да пресметаш под колкав агол треба да го фрлиш баскетот ако си на оддалеченост од 6 метри до кошот, висок 1.93 и имаш човек висок 2.05 метри висок пред тебе кој има скок 34 цм при максимален одраз...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
4/110 положиле математика на ИНФО
погодете кај сум јас
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241

Kajgana Shop

На врв Bottom