Факултет за Електротехника и информациски технологии

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
А јас пак ќе кажам, во мојот смер има 4 математики во текот на сите 3 години.

Основи на програмирање, Компјутерски апликации, Дискретни структури, Математика 1, Англиски јазик; Објектно и визуелно програмирање, Архитектура на компјутери, Конечна математика, Математика 2, Англиски јазик; Структури на податоци и алгоритми, Оперативни системи, Мултимедија (или Микро), Интернет програмирање, Бизнис и економија; Бази на податоци, Софтверско инженерство, Веб дизајн, Интернет технологии, Менаџмент и маркетинг; Компјутерски мрежи, Интеракција човек-компјутер, Професионална етика, Мрежни и оперативни системи, Безжични и мобилни технологии; 3 изборни предмети, тимска работа, дипломска.

Толку :)

Програмата горе-доле и иста како на некои приватни факултети/универзитети.
Истата програма е што е и на Европски смер софтверско инженерство :)

Него да сум јас сега на место да избирам кај да се запишам би одбрал електро зошто по ценет е во умот на луѓето. А иначе исто ќе се измачиш на сите ако сакаш да добиеш знаење:wink:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
За тоа е виновна Лошковска:pos2::tapp:
хаха, брат најискрено ја почитувам таа жена. Зашто е човек од принцип. Да беа сите луѓе на високи позиции у државава како неа, ќе цветавме.

Многу луѓе ја ругаат, не им дала ваму 2 бода кратела бодови ау...Си има принцип она и никад не одстапува од него... Можда нема да се сложите со мене али јбг тоа е :). Иначе до сеа моево студирање, најдобар професор/асистент ми била Кацарска...Жената е закон. Исто и Начевска
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Да, да Начевска. Гад од човек.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Како најдобар професор јас ќе го ставам Панчо Врангалов. Можете зборите против него колку сакате , но кој имал искуство кај него може да каже како е. Принцип. Но што и да кажал на час се помни. Дали не е така?
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
!!!!!!

Додека се расправавте кој е подобар а кој полош факултет и додека киснете по ова форумиве ЌЕ СПРЕМЕВТЕ ЕДЕН ИСПИТ! И не заборавајте иде јан-фев сесија!!!!!
Како и да е, со било кој факултет ке имаш само диплома и малку инжињерско знаење. А ако сакаш специфични теми-тогаш ќе мораш и малку сам да поработиш!
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
763
Поени од реакции
294
I za mene ovaa godina e presudna bidejki treba da odberam so ke se zapisam na faks. Razmisluvam za informatika ili kako se vika smerot na elektro, ama tamu lani od 150 kolku so primaa se prijaviaa 150 so site petki od sredno a jas ima po edna dve cetvorki kontinuirano, zanci nemam sansi za tamu i mi ostanva na privaten,a od privatni najdobar e New York univerzitetot ili americkiot ama neznam dali tamu ima Informatika. Na new york se uci skoro istoto so i na elektro a diplomata e priznata nasekade.
 
Д

Демијан

Гостин
I za mene ovaa godina e presudna bidejki treba da odberam so ke se zapisam na faks. Razmisluvam za informatika ili kako se vika smerot na elektro, ama tamu lani od 150 kolku so primaa se prijaviaa 150 so site petki od sredno a jas ima po edna dve cetvorki kontinuirano, zanci nemam sansi za tamu i mi ostanva na privaten,a od privatni najdobar e New York univerzitetot ili americkiot ama neznam dali tamu ima Informatika. Na new york se uci skoro istoto so i na elektro a diplomata e priznata nasekade.
Па јас да не сум одличен случајно.Ти не си у тек со настаните.Има воведено државна матура(ти текнува?).Тие со петки нека заборават сега се ќе се гледа од матурата!!
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Ако може да ми објасни некој нешто повеќе за смеров електроника!!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Ако може да ми објасни некој нешто повеќе за смеров електроника!!
koj smer potocno? Imas elektronika i radio procesiranje signali, pa imas elektro energetski sistemi, pa elektroenergetski uredi, elektroenergetika i upravuvanje...ima mnogu...

A i imas info na sajtot se!!!
Tolku ne ste otvorile sajt?
Jas koga se zapisuvav na elektro znaev sto se uci na povekjeto smerovi. i idev na sekoj otvoren den na faxot... eve ti link i imas predmeti i sekoj predmet vo PDF sto kje ucis po toj predmet!!

http://w3.etf.ukim.edu.mk/mk/studii/dodipl/novimod.html
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
763
Поени од реакции
294
Da sigurno to deka e vovedena drzavna matura, samo sto seuste nemame odbereno koi predmeti ke gi polagame, a i vo bliska idnina ne mi se verva deka ke odberime, bidejki fakultetitie se uste nemaat odluceno so predmeti ke treba da polagas za da se zapisis na nekoj fakultet. A i vo zakonot stoi za matura deka nie trebase da gi odberime predmetitie so ke gi polagame uste vo treta godina a ne na tri meseci od matura. Taka da drzavna matura tesko deka ke ima, a ako ima ke bidi nesto fiktivno kolku da recat imase.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Da sigurno to deka e vovedena drzavna matura, samo sto seuste nemame odbereno koi predmeti ke gi polagame, a i vo bliska idnina ne mi se verva deka ke odberime, bidejki fakultetitie se uste nemaat odluceno so predmeti ke treba da polagas za da se zapisis na nekoj fakultet. A i vo zakonot stoi za matura deka nie trebase da gi odberime predmetitie so ke gi polagame uste vo treta godina a ne na tri meseci od matura. Taka da drzavna matura tesko deka ke ima, a ako ima ke bidi nesto fiktivno kolku da recat imase.
zaso si se teshite vaka? :)! Imam prosveten rabotnik po doma, taka da znam deka kje imate matura. Enivej temava ne e za toa, vi pozeluvam srekjna matura i osovojte sto povekje bodovi za bez problem da se upisete na ETF :P
 
Д

Демијан

Гостин
Da sigurno to deka e vovedena drzavna matura, samo sto seuste nemame odbereno koi predmeti ke gi polagame, a i vo bliska idnina ne mi se verva deka ke odberime, bidejki fakultetitie se uste nemaat odluceno so predmeti ke treba da polagas za da se zapisis na nekoj fakultet. A i vo zakonot stoi za matura deka nie trebase da gi odberime predmetitie so ke gi polagame uste vo treta godina a ne na tri meseci od matura. Taka da drzavna matura tesko deka ke ima, a ako ima ke bidi nesto fiktivno kolku da recat imase.
Па точно е дека факултетите немаа одлучено предметите,ама ако ти сакаш на Електро што мислиш што ќе ти треба?Сигурно нема да ти бараат историја или биологија,ќе ти треба математика и физика.Ако сакаш на електро овие со други заборави електро
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.711
Поени од реакции
5.357
Вака: сега сум 4та година и за на фалкултет планирам да се запишам на електро смер информатика.Ако има некој на овој смер може поопширно да ми каже повеќе за него!Пошто мн малце сум запознаен сакам да знам кои предмиети ќе се изучуваат каква е математиката таму колку математики има итн. Некој ако може нека објасни поопшрно за него!
друже факултетот си има страна: www.feit.ukim.edu.mk и таму можеш да си најдеш се што те интересира за смерот информатика(што би рекол проф.д-р. Панчо Врангалов смер ДАКТИЛОГРАФИЈА:pos2:).А од искуство ти велам ќе си го заебеш животот до в крај ако се упишеш на електро
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Друже да ти кажам право и јас пред година дена се мислев дали да одам на електро или на пмф не можев да одлучам се прашував која е разликата помеѓу пмф и електро, најпрвин решив да отидам на отворените денови на двата факултета. Од првите впечатоци што ги добив од факул. како организираноста, начинот на презентирање, опременоста мислам дека во тоа беа многу подобри електро, кога ќе има отворен ден отиди ќе се увериш и самиот, после тоа ги разгледував програмите и на крај се одлучив на електро, а да ти кажам право и не зажалив сега сум прва го завршив првиот семестар ми остана само програмирање да го одам на испит за многумина лесен предмет, но сепак јас не ни одев на предавања така да не ни очекував нешто да направам инаку тој е еден од најлесните во прва год. Математика не знам ни јас самиот колку тетратки потрошив за вежбање, но сепак на крајот се исплатеше истото важи и за другите предмети, но општо кажано факултетот е ужасно тежок но сепак не е ни недостижен, а во врска со пмф имам цимери кои се на пмф они досега не положија ниту еден предмет математиките им се вода за разлика од нас слично учат со тоа ние што го учиме но е многу полесно, така кажано тие задачи со поглед ги решавам,а не положија поради тоа што немаа отворено книга цел семестар и сега тешко им било, епа тешко ќе им биде. И затоа ако сакаш вистински да научиш отиди на електро, може на почетокот потешко ќе ти биде но ќе се навикнеш, како викаат секој почеток е тежок :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom