Факултет без средно

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
На 18 годишна воздраст го oставив школото само затоа што не ми се учеше и сакав да работам и да имам пари но меѓутоа сега сум 26 години и веќе 5 години работам како програмер и веќе почнува ова да ми здосадува и сакам да пробам нешто ново, сакам да се запишам на факулет е сега проблемот е тоа што немам матура(ги имам завршено сите 4 години средно) а на интернет гледам има неколку опции па сакам да се распашам овде во врска со тие опции...

Што мислите за овие 7 опции?
http://www.rainsberger.ca/blog/university-admissions/7-ways-to-get-into-university-without-a-high-school-diploma/

Исто и го глеам ова од York University
http://futurestudents.yorku.ca/requirements/mature
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Извини како немаш матура? Сите имаат матура ако завршиле. Е сега ако си имал некоја единица па не си ја завршил годината буквално со диплома само појди и полагај вонредно. Сакаш да учиш факултет и полагаш испити а да не сакаш да одиш и положиш неположени предмети или завршна дипломска (матура) ми е малку нелогично. Секако цел муабет паѓа во вода ако не си учел средно во Македонија. За други образовни системи не сум запознаен.
Муабетов ми иде како онај вицот. Требаше да ја чекам девојката пред ФОН 15 мин па си реков ај да завршам факултет....
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
2010 требаше да завршам.

Три пати бута година.

Доста проблематичен бев на часови па затоа
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
2010 требаше да завршам.

Три пати бута година.

Доста проблематичен бев на часови па затоа
Е па како што реков вонредно сега. Ти немаш диплома за средно а не дека немаш матура. Без матура мора да има начин (сигурно оние што запишуваат факс на „50“ години не им бараат матура) но без средно тешко во Македонија...
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Е па како што реков вонредно сега. Ти немаш диплома за средно а не дека немаш матура. Без матура мора да има начин (сигурно оние што запишуваат факс на „50“ години не им бараат матура) но без средно тешко во Македонија...
Па не во Македонија, Во странство планирам.

За пари не ми е проблем, за знаење не ми е проблем(овие последни 2-3 години ем сум работил ем сум зимал курсеви преку интернет)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Како бе три пати да паднеш година :facepalm:
паднал на некоја од прва , втора , трета пута трипати :D. Четврта не може да падне туку само да оди вонредно со плаќање на испитите дур не положи ако сака диплома ако не ќе си остане како сега без диплома :D[DOUBLEPOST=1424959202][/DOUBLEPOST]
Па не во Македонија, Во странство планирам.

За пари не ми е проблем, за знаење не ми е проблем(овие последни 2-3 години ем сум работил ем сум зимал курсеви преку интернет)
Ем прашај со таму негде кај што сакаш какви се условите за школување на странци и што треба да имаат истите за да влезат во некои си квоти таму и колку треба да платат затоа што тоа би било верувам 100% приватно образование а не како некој дел од некој систем. Ако можеби имаш и странски пасош од дотичната држава тогаш види си таму како што. Логиката овде некој да знае за образовните системи таму некаде по светот е крајно ________________ .
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Извини како немаш матура? Сите имаат матура ако завршиле. Е сега ако си имал некоја единица па не си ја завршил годината буквално со диплома само појди и полагај вонредно. Сакаш да учиш факултет и полагаш испити а да не сакаш да одиш и положиш неположени предмети или завршна дипломска (матура) ми е малку нелогично. Секако цел муабет паѓа во вода ако не си учел средно во Македонија. За други образовни системи не сум запознаен.
Муабетов ми иде како онај вицот. Требаше да ја чекам девојката пред ФОН 15 мин па си реков ај да завршам факултет....
Можеби од генерациите кои немаа државна матура? (n)[DOUBLEPOST=1424967265][/DOUBLEPOST]П.С. Одбери што сакаш и кај сакаш, па распрашај се за условите.
Можно е во САД да не ти бараат наше средно школо, туку полагање на испити соодветни да видат дали си кадарен за студиите...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Можеби од генерациите кои немаа државна матура? (n)[DOUBLEPOST=1424967265][/DOUBLEPOST]П.С. Одбери што сакаш и кај сакаш, па распрашај се за условите.
Можно е во САД да не ти бараат наше средно школо, туку полагање на испити соодветни да видат дали си кадарен за студиите...
Да и околу 30 000 долари на година и тоа минимум само за школарина. Треба да полага SAT тестови плус уште еден за јазик пошто е странец. САД е со најскапо образование во светот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Да и околу 30 000 долари на година и тоа минимум само за школарина. Треба да полага SAT тестови плус уште еден за јазик пошто е странец. САД е со најскапо образование во светот.
Затоа и може кој како сака да се образува :)
Моментот кај нив е homeschooling :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Запиши се на некој од приватните факултети и ќе имаш завршено факултет. Или можеш да завршиш некој курс за нешто... болничар, фризер.....:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom