Факултети...

Член од
1 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ме интересира дали може да се запише втор факултет иако првиот не е завршен и дали положените предмети се признаваат ако се исти на двата факултета?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ме интересира дали може да се запише втор факултет иако првиот не е завршен и дали положените предмети се признаваат ако се исти на двата факултета?
Може да се студира паралелно така што на едниот ке бидеш редовен а на другиот вонреден студент. Запишувањето на другиот факултет е во исто време како и за новите студенти. Окулу признавањето и трансферот на предметите треба да видиш како е уреден правилникот на вториот факултет што сакаш да го упишеш и под кој универзитет е и начинот на кои иде признавањето на предметите.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Како бе да ги завршиш двата факултети со едно полагање на некои од испитите ако се повторуваат. Јас не гледам логика тука. Ако се одкажуваш од едниот па ај трансфер на друг ама и еден и друг со едно полагање нема шанси мислам. Ако си земаш документите од едниот па ај на друг да бараш поволности...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Како бе да ги завршиш двата факултети со едно полагање на некои од испитите ако се повторуваат. Јас не гледам логика тука. Ако се одкажуваш од едниот па ај трансфер на друг ама и еден и друг со едно полагање нема шанси мислам. Ако си земаш документите од едниот па ај на друг да бараш поволности...
Ако предметите се повторуваат во 2та факултети ќе имаш две дипломи од иста област и која е целта?

Да можи да ти пирзнаат предмети полагани по ЕКТС ама веќе не се бара диплома се бара квалитет...
 
Член од
1 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
1
Како бе да ги завршиш двата факултети со едно полагање на некои од испитите ако се повторуваат. Јас не гледам логика тука. Ако се одкажуваш од едниот па ај трансфер на друг ама и еден и друг со едно полагање нема шанси мислам. Ако си земаш документите од едниот па ај на друг да бараш поволности...
Значи не мислам на сите предмети, фала богу дека то неможи, ама предмети кој се повторува пример, англиски јазик, информатика или незнам некој изборни предмети, кој го има истиот назив и на двата факултета, си викам дека би можело да ги призна, сепак мислам дека зависи од професорот што го предава тој предмет, само прашував да не некој имал искуство со таква работа.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom