Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Значи за видео повици му препорачуваш 27” монитор, Ок друже некој монитор за програмер да препорачаш зашто гледам телевизоров дома што го имам нема да ми е доволен за тоа.
Претпоставувам за VIM добро да ми работи и freesync2 или g-sync pro у најмала рака ќе ми треба зашто ќе губам фрејмови на дебагирање

Сеа ќе им пишам кај нас у фирма да ни ги земат лаптопиве десктопи да ни дадат на продуктивност да добијат, будали они 13-14 инч лаптопи ни дале бе

Ааааааа затоа мене некад ми фризнуваат табовите, мал ми бил мониторот да знам да го апгрејднам
па ти ако можеш на дигитрон да работиш не значи дека и другите можат. Им зашпаруваш ете на монитор. Не значи дека секоја работа можеш да ја завршиш на тој дигитронот иначе. Ако тебе ти брка работа на некој друг тоа му е смешно да користи нешто такво.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Здраво на сите. Сакам да си купам нов лап топ , имам буџет четириесетина илјади денари.

Претежно ќе го користам за работа. Наставник сум. Преведувам и држам онлајн часови. Значи ми треба да користам zoom , videoconferencing и 100 tabs отворено во исто време , а да не ми кочи.

Ги гледав следните модели. Ама не знам точно кој повеќе би ми одговарал, па ве молам за совет вие што подобро се разбирате во овие работи.



Thank me later, бесплатна достава имаат за 2-4 дена до врата....плаќаш кога го подигнуваш производот (на врата).
Лаптоп Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6, црна бојаGjirafa50
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
па ти ако можеш на дигитрон да работиш не значи дека и другите можат. Им зашпаруваш ете на монитор. Не значи дека секоја работа можеш да ја завршиш на тој дигитронот иначе. Ако тебе ти брка работа на некој друг тоа му е смешно да користи нешто такво.
Значи доаѓаме до тоа дека мониторот е лична преференца и воопшто не треба да се коментира
Дали на тој лаптоп ќе може да инсталира и користи зоом или слична алатка за видео повици?
Да ќе може
Дали тие 16гб рам би издржиле отварање на пребарувач со многу табови?
Да би издржале

колкав бил мониторот ќе си одлучи членот и дали тоа му е доболно или не
Дали јас можам да играм пинбал на дигитрони или ќе ми треба повеќе од 27” е сосема небитно зашто тоа ќе ме засега мене а не него

@Ligar Иначе Lenovo IdeaPad 5 земав за сестра ми со 14” само рајзен место Интел процесор во мај годинава и според нејзиното користење истиот има и добра батерија ако не се лажам рече 7-8 саати за работа (пребарувач, ексел, зоом)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Значи доаѓаме до тоа дека мониторот е лична преференца и воопшто не треба да се коментира
Дали на тој лаптоп ќе може да инсталира и користи зоом или слична алатка за видео повици?
Да ќе може
Дали тие 16гб рам би издржиле отварање на пребарувач со многу табови?
Да би издржале

колкав бил мониторот ќе си одлучи членот и дали тоа му е доболно или не
Дали јас можам да играм пинбал на дигитрони или ќе ми треба повеќе од 27” е сосема небитно зашто тоа ќе ме засега мене а не него

@Ligar Иначе Lenovo IdeaPad 5 земав за сестра ми со 14” само рајзен место Интел процесор во мај годинава и според нејзиното користење истиот има и добра батерија ако не се лажам рече 7-8 саати за работа (пребарувач, ексел, зоом)
ти не разбираш дека сите работи не се како твојата и бараат поголем екран. Али терај си го филмот, што да ти кажам. Попаметниот увек попушта на будалата. Убедувај луѓе дека дигитрон е боље од убав монитор за работа.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.271
Од кај косоварите не би препорачал немаш гаранција.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.271
Рајан гигс што постираше страната гирафа ли им е жирафа ли им е.
 
C

confusion

Гостин
Jas dosega od Gjirafa imam zemeno:
1. Laptop (Lenovo beshe postiran tuka pogore, istiot vo Anhoch e 44, jas go zedov na popust od Gjirafa za 33(bash denes ponuda)
2. XBOX wireless joystick
3. Nekolku para wireless slusalki
4. Monitor
5. Kukjiste
6. TV
Site na popust i so ogromni cenovni razliki od bilo koi nasi prodavnici. Ne e tocno deka nema garancija, si ima garancija ama e sosema druga procedura posto nemaat fizicka prodavnica, ali si imaat servis, si imaat firma so sedishte vo SK ako nedaj boze nesto ne izleze kako treba i se si funkcionira normalno.
Ne im vrsam promocija ili nesto ali cenovno koga imaat popusti i ponudi, nema logika da zemas od nasi prodavnici bez razlika na se.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Jas dosega od Gjirafa imam zemeno:
1. Laptop (Lenovo beshe postiran tuka pogore, istiot vo Anhoch e 44, jas go zedov na popust od Gjirafa za 33(bash denes ponuda)
2. XBOX wireless joystick
3. Nekolku para wireless slusalki
4. Monitor
5. Kukjiste
6. TV
Site na popust i so ogromni cenovni razliki od bilo koi nasi prodavnici. Ne e tocno deka nema garancija, si ima garancija ama e sosema druga procedura posto nemaat fizicka prodavnica, ali si imaat servis, si imaat firma so sedishte vo SK ako nedaj boze nesto ne izleze kako treba i se si funkcionira normalno.
Ne im vrsam promocija ili nesto ali cenovno koga imaat popusti i ponudi, nema logika da zemas od nasi prodavnici bez razlika na se.
Пред неколку дена ми ја кажаа странава, колку е добра и колку гаранцијата важи појма немам и не го коментирам тоа
Ама пример моделот што гигс го постна па и не е некоја добра понуда, океј рајзен 5800 ама со 8гб. Имал графичка супер ама ако го користиш како што наведе членот што бара помош за пребарување, преведување и видео повици е непотребен дел
 
C

confusion

Гостин
Пред неколку дена ми ја кажаа странава, колку е добра и колку гаранцијата важи појма немам и не го коментирам тоа
Ама пример моделот што гигс го постна па и не е некоја добра понуда, океј рајзен 5800 ама со 8гб. Имал графичка супер ама ако го користиш како што наведе членот што бара помош за пребарување, преведување и видео повици е непотребен дел
Ne ni razgledav sto ima, samo ime na modelot go vidov, zatoa se gleda i ceka, jas mesec i povekje cekav da izleze dobra ponuda. Sekoj den razlicno e.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.271
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Разлика нема јас би одел по асус само заради марката.
Прашањето е за која функција би го користел?
За читање, фб, и рекреативно гејмање некад цс го
Асусот не ми го праи кефот поради екранот што е помал ама буџетот ми е топкав и тие две беа како избор
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Некој совет кој од овие два е подобар ?

Прегледај го приврзокот 350769
Реално од тие 4 линии што се постирани минимална предност (а може и нешто се сменило па Интел го стигнал/поминал амд) ради процесорот на асус, ама па спомна гејмање а тој има помал монитор :)

би ти рекол сеедно кој го земеш, може екранот ти игра улога различна димензија се, провери што вика за батеријата барем мене ми е битно да држи повеќе
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.271
За читање, фб, и рекреативно гејмање некад цс го
Асусот не ми го праи кефот поради екранот што е помал ама буџетот ми е топкав и тие две беа како избор
Зависи што планираш да гејмаш со интергрирана графичка.
Дота,лол и ЦС ГО за појаки игри тешко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom