Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
За гејминг нема да коментирам зашто за мене тоа е посебна дијагноза. И да можеш да гејмаш со многу послаба графичка и ништо нема да ти биде осим што нема да се курчиш колку фпс имаш и на која резолуција.

гледам 2-3ца коментиравте за работа ако ти требала ќе ја купиш. Чекам објаснувања која е таа работа за која е круцијално да имаш ваква графичка.
Веројатно ако работат со видео (анимации, едитирање), или евентуално 3Д во некој тип на инженерство што не верувам дека е случај, има далеку подобри workstation склопени и оптимизирани за CAD.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Тоа ќе ми беше следно, дека за 2500€ има да земат страшна машина за било која намена и нема да видат потреба од графичкава неколку години.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.513
Поени од реакции
4.334
Тоа ќе ми беше следно, дека за 2500€ има да земат страшна машина за било која намена и нема да видат потреба од графичкава неколку години.
Сакав само унапред да ја земам во предвид и таа опција (проф. нужност) за да нема отпосле изговори „ама мене ми треба за работа„ ... така да и јас се сложувам дека нема некој кој има потреба баш од 4090 од 2500е за работа.
Има друг тип на карти кои го работат тоа, овие се чисто за флекс и паламуда. За оние кои стварно не знаат како да се флекснат со парите на кои лежат.
 
Член од
25 ноември 2021
Мислења
27
Поени од реакции
0
Planiram da kupam laptop za na fakultet. Mi treba za programiranje, i ne mi trebaat predobri performansi za kojznae kakov render i gaming. Dali vredi da kupam MacBook M1 256gb (62.000) ili ima podobra opcija za tie pari?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.689
Поени од реакции
7.272
Planiram da kupam laptop za na fakultet. Mi treba za programiranje, i ne mi trebaat predobri performansi za kojznae kakov render i gaming. Dali vredi da kupam MacBook M1 256gb (62.000) ili ima podobra opcija za tie pari?
Не вреди у никој случај мекбук тоа ти е само за курчење лаптоп.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Planiram da kupam laptop za na fakultet. Mi treba za programiranje, i ne mi trebaat predobri performansi za kojznae kakov render i gaming. Dali vredi da kupam MacBook M1 256gb (62.000) ili ima podobra opcija za tie pari?
Според цената гледаш мекбук аир, дали вреди е дискутабилно.
од една страна добиваш добро оптимизиран систем кој е одличен за програмирање (исклучок е .нет технологија)
Ама па од друга страна за тие пари ќе најдеш доста подобар хардвер на друго место, како тој хардвер ќе работи на Виндоус/Линукс е друго прашање

да исклучиво за програмирање би ти рекол вреди секој цент даден за него
Ако кодираш .нет технологии тогаш не вреди воопшто
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Здраво на сите. Сакам да си купам нов лап топ , имам буџет четириесетина илјади денари.

Претежно ќе го користам за работа. Наставник сум. Преведувам и држам онлајн часови. Значи ми треба да користам zoom , videoconferencing и 100 tabs отворено во исто време , а да не ми кочи.

Ги гледав следните модели. Ама не знам точно кој повеќе би ми одговарал, па ве молам за совет вие што подобро се разбирате во овие работи.



 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Здраво на сите. Сакам да си купам нов лап топ , имам буџет четириесетина илјади денари.

Претежно ќе го користам за работа. Наставник сум. Преведувам и држам онлајн часови. Значи ми треба да користам zoon , videoconferencing и 100 tabs отворено во исто време , а да не ми кочи.

Ги гледав следните модели. Ама не знам точно кој повеќе би ми одговарал, па ве молам за совет вие што подобро се разбирате во овие работи.



од овие вториот делува како да е најдобар пошто има добар процесор. Иако се сомневам дека ќе може 100 таба да упалиш со 16 гига рам. Ја ги пунам 16 гига у хром со триесетина отприлика.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
да, али овој ти е 14 инчи, многу помал дисплеј, за работа не го бива баш, поготово не со многу табови. Освен ако немаш монитор некој голем.
И тоа што викаш мал е, овој не го бива. Друже за лаптоп збориме бе не за таквоото плавуши да го оговараат дали му е мал или не.
Он ќе си одлучи дали е мал или не, јас пре би земал 13-14” отколку поголем, помал полесен позгоден за работа од некое место како фотеља или ако сака да работи римоут кога патува, ако му треба 30” екран што мајка бара лаптоп за тие пари ќе земе статичен сосе монитор и ќе накриви капата.
Не ги наметнувај твоите преференци на други, дај му конструктивна реплика за конфигурацијата

за видео повик дремеме на факинг телефон, да не викаш на другари чекај брат не ми прави видео повик на месенџер ела на Скајп од компјутер да те видам на голем монитор
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
И тоа што викаш мал е, овој не го бива. Друже за лаптоп збориме бе не за таквоото плавуши да го оговараат дали му е мал или не.
Он ќе си одлучи дали е мал или не, јас пре би земал 13-14” отколку поголем, помал полесен позгоден за работа од некое место како фотеља или ако сака да работи римоут кога патува, ако му треба 30” екран што мајка бара лаптоп за тие пари ќе земе статичен сосе монитор и ќе накриви капата.
Не ги наметнувај твоите преференци на други, дај му конструктивна реплика за конфигурацијата

за видео повик дремеме на факинг телефон, да не викаш на другари чекај брат не ми прави видео повик на месенџер ела на Скајп од компјутер да те видам на голем монитор
што ќе работиш на скапано мониторче од 14 инчи? Ќе играш пинбал ебате. Членот рече му треба лаптоп што ќе брка да отвориш многу табови. Работи ти на тоа никакво мониторче со многу табови да те видам.

Да беше до мои преференци ќе му речев да земе 27 инчен монитор. Пошто на лаптоп продуктивност нема.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
што ќе работиш на скапано мониторче од 14 инчи? Ќе играш пинбал ебате. Членот рече му треба лаптоп што ќе брка да отвориш многу табови. Работи ти на тоа никакво мониторче со многу табови да те видам.

Да беше до мои преференци ќе му речев да земе 27 инчен монитор. Пошто на лаптоп продуктивност нема.
Значи за видео повици му препорачуваш 27” монитор, Ок друже некој монитор за програмер да препорачаш зашто гледам телевизоров дома што го имам нема да ми е доволен за тоа.
Претпоставувам за VIM добро да ми работи и freesync2 или g-sync pro у најмала рака ќе ми треба зашто ќе губам фрејмови на дебагирање

Сеа ќе им пишам кај нас у фирма да ни ги земат лаптопиве десктопи да ни дадат на продуктивност да добијат, будали они 13-14 инч лаптопи ни дале бе

Ааааааа затоа мене некад ми фризнуваат табовите, мал ми бил мониторот да знам да го апгрејднам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom