ФИЛМСКИ ВРЕМЕПЛОВ 1923-2022 (Недела 30: 1948 - 12.05-18.05.2024)

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.901
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.010
Поени од реакции
34.590
44. Wheel of Fortune and Fantasy - Ryusuke Hamaguchi (2021)
1713466447405.png

Од режисерот на оскаровецот Drive My Car, ова е филм со многу сличен сензибилитет, како да е излезен од перото на Харуки Мураками. Не знам зошто, но многу привлечна ми е таа јапонска меланхолија со која и Мураками си игра во своите дела, а и во многу јапонски филмови може да се доживее. Така и тука. Инаку, ова всушност не е еден долгометражен филм, туку омнибус од три кратки филмови за случајните и не така случајните средби, за минатите доживувања, љубовта, пријателствата, односите, сексот... Од сите три првиот, кој воедно беше и најкраток, најмногу ми се допадна. Но секој од трите ми остави силен впечаток и ќе ги паметам долго. Интересен филм, во секој случај. 7/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.100
Поени од реакции
56.029
Nobody (2021)


Хач е еден обичен човек што живее со жена, мала ќерка и син, секој ден му е све едно исто, обичен ништожник и потценет од сите. Една вечер ќе му влезат лопови у куќата и овој мирно ќе изреагира ама после ден-два ќе се изнервира и ќе почне да ебава мајки на сите што ќе му искочат пред очи.
И тоа е, саат ипол овој све тепа, претепува, убива, мадафака.
Тејкен за сиромашни или ко што читав Џон Маверик како и да се викаат тие глупите акции на кои се пали цел свет. Едино добро е што трае саат ипол иначе ќе беше тежок очај и глупоштина.

6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.010
Поени од реакции
34.590
1713721097792.png

Недела 27: 1987 - 21.04-27.04.2024

75 години од основањето на Paramount Pictures. The Cure for Insomnia се закити со гинисовиот рекорд за најдолг филм некогаш снимен. Основано е Blue Sky Studios. Во Лос Анџелес се одржала првата Star Wars конвенција за десетгодишнината од излегувањето на првиот филм од франшизата. Џејмс Бонд наполни 25 години. За својата 50 годишнина, класикот на Дизни Snow White and the Seven Dwarfs е глобално одново пуштен по кино салите.

Во 1987 се родени: Синтија Ериво, Јуан Петерс, Мајкл Б. Џордан, Мајлс Телер, тогаш Елен сега Елиот Пејџ, Мекензи Дејвис, Блејк Ливли, Хилари Даф, Зак Ефрон, Сара Снук и други.

Починале Рита Хејворд и многу други актери, актерки и филмски работници.

На филм дебитирале: Патриша Аркет, Алек Болдвин, Кристијан Бејл, Џејсон Бетмен, Сандра Булок, Патриша Кларксон, Џорџ Клуни, Крис Купер, Кортни Кокс, Брајан Кренстон, Џејмс Гандолфини, режисерот Питер Џексон, Нејтан Лејн, Бред Пит, Ума Турман, Бен Стилер и многу други.

1713721968601.png

1713721998368.png

LB листа со сите номинирани за Оскар: https://letterboxd.com/unofficialampas/list/60th-academy-awards-oscars-1988/
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.476
Поени од реакции
9.420
Оо ќе се репризира Full Metal Jacket :love:
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.901
27. 1987

Predator

predator-main-223.jpg

Група војници се испратени на спасувачка мисија во џунглите во Централна Америка. Набрзо по пристигањето сфаќаат дека всушност не тие се ловците, туку пленот. Суштество кое може да се камуфлира со околината, има надприродни сили и единствена цел му е да убива ги демне, и истребува еден по еден.
Класика Холивуд акција филмче, да седнеш со пиво и татко ти и да го гледате сабота вечер. Мене ми враќа носталгија, го имам гледано 3 пати вкупно до сега. За годините, перфект сај фај акција. Добра музика.

3.5/5
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.100
Поени од реакции
56.029
The Princess Bride (1987)


Дедо доаѓа на посета кај внукот и почнува да му чита книга, приказна сместена негде у среден век за една девојка која се заљубува у еден селанец ама набрзо ќе се разделат пошто овој треба да иде негде и ќе се дознае дека го убиле пирати. И оваа се мажи за принц ама на свадбата ја киднапира едно трио составено од џин, миџет и нормален човек. По нив доаѓа еден маскиран човек и ја спасува неа ама ќе се умеша и принцот и кралот и таму глупости нешо на крај љубовта ќе победи и остали будалаштини глупави.

Еј пола милион народ му дал средна оценка 8ца на имдб, јас знаев дека ова ќе биде глупо ама не очекував дека до толку ќе биде глупо. Аматерски филм, снимен у студио и оние на МТВ порано коа снимаа бушава азбука и светот на бајките. Не знам дали намерно е така за да се остави впечаток дека гледаме приказна односно бајка али у секој случај беше многу глупо за гледање, многу аматерско, многу безвезе, ни глума ни ништо добро немаше. Може освен ова миџетчево коа имаше неколку комични моменти. Ретко глуп филм, детски, не е ни детски ова до душа, филм за глупаци би рекол.

1/10 оценка.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.010
Поени од реакции
34.590
45. Dirty Dancing - Emile Ardolino (1987)
1714238663460.png

Многу чуден филм! Сакав да ми се допадне, ама не успеа да ме купи. Фалеше хемија меѓу ликовите. Ми изгледаа нереално и не можев да ги споредам со вистински. Едноставно приказната ми беше престереотипна, филмот полн со клишеа, глумата на Џенифер Греј лоша... Единствено што ми се допадна во тој поглед - танцот и финалната I Had the Time of My Life, настап кој веќе го имав гледано, на крај.
6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.010
Поени од реакции
34.590
1714239035897.png

Недела 28: 1929 - 28.04-04.05.2024

Одбројани се деновите на немиот филм! The Broadway Melody излегува во кино салите од MGM и станува првиот голем мјузикл во ерата на звучниот филм, кој го потпалува фитиљот за подоцнежните copy-cat филмови и серијал на Broadway Melody продолженија кои траат се до 1940.

1929 е годината во која се одржани и првите Academy Awards и доделени првите Оскари за филмовите од 1927 и 1928, кои излегле најдоцна до 01.08.1928.

1929 не е само годината на звучните филмови и на првите Оскари. На 13 јули 1929 излегува првиот звучен филм целосно во боја: On With the Show.

1929 е и годината на првиот филм направен целосно со црнечки актерски ансамбл: Hallelujah!

Во 1929 излегува и првиот анимиран филм на Волт Дизни од серијалот Silly Symphony - The Skeleton Dance.

Во 1929 се родени: Серџо Леоне, Макс фон Сидоу, Одри Хепберн, Џун Сквиб, Грејс Кели, Кристофер Пламер, Џон Касаветес и многу други.

Починале неколку ѕвезди од ерата на немиот филм за кои не знаеме баш.

На филм дебитирале: Ив Арден, Џони Вајсмилер и многу други.

1714239994136.png

1714240030009.png

Листа со сите номинирани за Оскар: https://letterboxd.com/unofficialampas/list/2nd-academy-awards-oscars-1930/
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.100
Поени од реакции
56.029
Blackmail (1929)


Една женска искача на дејт со полициски инспектор ама у меѓувреме се договара со уште еден лик, уметник нешто, и у текот на дејтот се растураат со инспекторов и оваа заминува со уметникот кај него у стан демек да и покаже некоја слика нешто музика ама ќе проба да ја силува и оваа ќе го убие со нож. И се појавува уште еден лик кој е сведок на настанот, кој ги има конците во своите раце и ќе дојде да ја уцени девојката а заедно со неа и инспекторот кој е задолжен за случајот и го има клучниот доказ во него.

Ова е првиот британски гласовен филм режиран од Алфред Хичкок, снимен по театарска претстава.
Се познава талентот на Хич, 30 години имал кога го снимил мада не е негов прв туку има уште некои 10тина пред него. Има добри кадри, приказна, глума, сценарио, се гледа дека знаел што праи стариот иако филмов е веќе 95 години стар, сеа од денешна гледна точка ќе најдеш замерки нормално али своевремено бил хит и не за џабе котира високо на сите листи на најдобри британски филмови во историјата.
Да, има камео на Хичкок, у воз деца го замараат и му го буткаат шеширот. :D

7/10 оценка.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.010
Поени од реакции
34.590
46. The Broadway Melody - Harry Beaumont (1929)
1714919107867.png

Најдобриот филм за 1929, The Broadway Melody е многу досаден филм кој содржи многу точки и настапи од Бродвеј од тоа време кои ги поврзува една блесава приказна за две сестри кои сакаат да се пробијат на сцената и изведуваат некоја глупава точка, а дечкото на постарата се обидува да им го пробие патот и да гарантира за нив. Но во Бродвеј има личности кои во нив гледаат само лесен плен (особено во помладата сестра, Квини). Не знам, ова во тоа време, кога бил еден од првите целосно звучен филм кој вклучувал и музика, и играње, и Бродвеј - сигурно бил спектакл, затоа и разбирливо што бил освојувач на Оскар. Од денешна гледна точка - досаден, неинтересен, со навистина евтина и глупава приказна кој не заслужува многу да биде фален. 4/10 само.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.010
Поени од реакции
34.590
1714922759203.png

Недела 29: 1996 - 05.05-11.05.2024

1996 е интересна година во светот на филмот. Тоа е годината во која излегоа: Scream, Independence Day, Fargo, Trainspotting, The Rock, The English Patient, Twister, Space Jam, Mission: Impossible, Mars Attacks!, Jerry Maguire и многу други. Во средината на јули започна со продукција неверојатниот Titanic.

Родени се: Пол Мескал, Софи Тарнер, Ања Терлор-Џој, Флоренс Пју, Том Холанд, Марија Бакалова, Коди Смит Мекфи, Зендаја и многу други.

Починаа: Џин Кели, Криштоф Кишловски, Мајкл Фокс, Ела Фицџералд, Клодет Колберт, Ентони Пек, Тупак Шакур и многу други.

За прв пат на филм, или за прв пат видовме филм од: Вес Андерсон, Виола Дејвис, Џоел Еџертон, Џозеф Фајнс, Бен Фостер, Рајан Гослинг, Том Холандер, Николас Хоулт, Мила Кунис, Мадс Микелсен, Едвард Нортон, Фреди Принц Џуниор, Октавија Спенсер, Давид Тенант, Џастин Теру, Емили Вотсон, Овен Вилсон и многу други.

1714923594152.png

1714923624699.png

За тие кои го немаат гледано - Англискиот пациент за мене е еден од најубавите Оскаровци, ever, и го помнам како филмот кој ме натера да се (до)заљубам во филмската уметност и благодарение на кој веројатно сум тука денес, на форумов, во ова катче. Гледајте го!

Сите номинирани за Оскар, тука: https://letterboxd.com/unofficialampas/list/69th-academy-awards-oscars-1997/
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.901
29. 1996

Scream

scream-4-feat-main.jpg

Wazuuuup?
Психопат-убиец преку телефон ги заплашува своите идни жртви, а потоа ги убива.
Филмот е доста познат, не би сакал да откријам некој спојлер за тие што го немате гледано. Јас го имаав гледано Scary Movie 1, неколку пати, пред овој филм, па отприлика знаев шо ќе се деси, иако бев изненаден од крајот.
За својот период, прејак филм, интензивен и одлично смислен. Ќе ги гледам и следните делови во текот на ова патување.

3.5/5
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.901
29. 1996

The Rock

therock.jpg

Успешен и искусен генерал од Армијата, заедно со уште неколку негови истомисленици и послушници, се заканува дека, поставените ракети со отровни супстанци на островскиот затвор Алкатраз, ќе ги пушти над Сан Франциско. Барањето е да бидат исплатени по 1м долари на семејствата на загинатите војници од Армијата, војници за чии семејства државата не се погрижила. За да биде спречен, на островот ќе бидат испратени поранешен војник, единствениот човек што го познава до детал затворот и успеал са избега од него (Шон Конери) и хемиски експерт од ФБИ (Н. Кејџ).
Класичен Холивуд филм од 90те, полн со акција и преврати. Баш за недела вечер (или сабајле).

3.5/5
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.830
Поени од реакции
10.901
29. 1996

Lone Star

lone-star-1996-1200-1200-675-675-crop-000000.jpg

Кога во мало градче во Тексас ќе биде пронајден скелет, што по секоја веројатност е на контроверзен бивш шериф, моменталниот шериф ќе се обиде да ја реши една од најголемите (не)мистерии за тамошните жители.
Бавен филм, досаден и површински. Непотребни сцени, можеше слободно да трае саат ипол. Во голема мера се застапени расовите разлики во тој период.
Филмот го избрав заради Метју, а се појави само во две сцени.


2.5/5
 

Kajgana Shop

На врв Bottom