Уписи на факултет[генерална дискусија]

  • Креатор на темата Kacar
  • Време на започнување
Член од
9 декември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
za upis na fakultet, drzavjanstvoto treba li da ne bide postaro od 6 meseci ili nema vrska :)
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Првиот уписен рок е на 18-ти и 19 август. Вториот уписен рок е на 5 септември, а на факултетите на кои ќе останат слободни места ќе има и трет рок на 15 септември, кога и почнува новата академска година.
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Baram eden sovet od site sto smetaat deka pozapoznaeni se so ovie raboti, uste nemam odluceno sto na fakultet, skoro site fakulteti me vlecat finki,masinski najmnogu sto mislite deka e poperspektivno?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Baram eden sovet od site sto smetaat deka pozapoznaeni se so ovie raboti, uste nemam odluceno sto na fakultet, skoro site fakulteti me vlecat finki,masinski najmnogu sto mislite deka e poperspektivno?
Не знам нешто конкретно да ти кажам ама имам познаници што се и на финки и на машински и се презадоволни во однос на учењето и на знаењето кое го добиваш.Мислам дека што и да одбереш нема да згрешиш.Ако јас се прашувам би одела на Финки на информатика,мислам дека е смер каде што можеш да напредуваш,да се надоградуваш и да најдеш работа :)
некој постручен нека каже подетално што знае :)
 
Член од
9 декември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Времето пополека минува, и се наближува првиот уписен рок на факултетите, а јас сеуште сум во дилема. Се двоумам помеѓу Правен, Економски и Земјоделски. Најмногу ме влече земјоделскиот и сите тие работи поврзани за животната средина, но бидејќи имам средно економско, малку ми е страв како ќе се снајдам во сето тоа. Па затоа ги ставив Правниот и Економскиот, како втори опции. Затоа ве молам да ми кажете ако имате поголемо искуство во тоа, да ми дадете некој совет. Секое мислење е добредојдено.;););)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.838
Поени од реакции
17.637
Baram eden sovet od site sto smetaat deka pozapoznaeni se so ovie raboti, uste nemam odluceno sto na fakultet, skoro site fakulteti me vlecat finki,masinski najmnogu sto mislite deka e poperspektivno?
Финки,за знаење ќе добиеш и ваму и таму ама попреспективно ти е ИТ.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Времето пополека минува, и се наближува првиот уписен рок на факултетите, а јас сеуште сум во дилема. Се двоумам помеѓу Правен, Економски и Земјоделски. Најмногу ме влече земјоделскиот и сите тие работи поврзани за животната средина, но бидејќи имам средно економско, малку ми е страв како ќе се снајдам во сето тоа. Па затоа ги ставив Правниот и Економскиот, како втори опции. Затоа ве молам да ми кажете ако имате поголемо искуство во тоа, да ми дадете некој совет. Секое мислење е добредојдено.;););)
Средното со факултетот нема да ти проблем воопшто затоа што се почнува од најопшто па се трга понатака така да ќе се снајдеш,ако навистина сакаш тоа да го учиш,учи го.
Правен не ти го препорачувам а економски ми се свиѓа баш.Да ме биваше во математика одма ќе одев таму ама реално дрво сум нема да постигнам ќе паднам.Економски има добри смерови а и предимство за работа.Имам пријател кој сега се вработи во светска банка најверојатно имал предност повеќе од другите во однос на тоа дека поминуваше со 10ки и е ту смарт во таа област.Во врска со земјоделски не сум многу упатена за работни места но како што реков претходно осигурај се дали навистина сакаш,провери ги предметите што како се учи ако те интересира оди.
 
Член од
7 август 2015
Мислења
66
Поени од реакции
42
Здраво да ве прашам тој што е факултет Шумарски Кирил и Методиј викаат дека таму ако се завршело факултет исто како средно да си завршил.Тој што е на автокоманда апсолутно ич не ми е јасно со факултетиве ако сака нека ми пише некој во порака или пак овде да ми одговори
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.785
Поени од реакции
13.153
Времето пополека минува, и се наближува првиот уписен рок на факултетите, а јас сеуште сум во дилема. Се двоумам помеѓу Правен, Економски и Земјоделски. Најмногу ме влече земјоделскиот и сите тие работи поврзани за животната средина, но бидејќи имам средно економско, малку ми е страв како ќе се снајдам во сето тоа. Па затоа ги ставив Правниот и Економскиот, како втори опции. Затоа ве молам да ми кажете ако имате поголемо искуство во тоа, да ми дадете некој совет. Секое мислење е добредојдено.;););)
Чим имаш струка што те влече воопшто немој да се двоумиш. Пола другари ми се запишаа на факултети заради ,,работно место", па еве ги сега ќе се презапишуваат на тоа што го сакале.
 
D

Daedalus

Гостин
Има во Скопје факултет за нутриционизам?
Сега ќе отвараат на Фармацевтски Факултет смер „Нутриционизам“, ама и на „Лабораториско инженерство“ и „Магистер по фармација“ смеровите има добри предмети поврзани со квалитет на храна, биологија, нутриционизам, а и за квалитет на козметички производи. Со тоа, можеш да ги продлабочиш твоите знаења поврзани со храната и козметиката, ако тоа те интересира и на твоите критики, да им додадеш и некоја научна нота, a не само уметничка и еротска, што морам да признаам дека допира до емоциите на секој читател.

Верен фан сум ти и те читам нонстоп. <3
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Дечки, ме интересира дали смерот маркетинг на Економски е тежок? Се размислувам помеѓу Економски и Правен факултет, ама пошто математика не ми оди само се предомислувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom