Укинување на визите = иселување

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Apel do site makedonci, da si gi izgasat lambite koga ke si odat :smir:
Грешка апел дечко, на сите им е исклучена струјата така да можат само да проверат да не им капе чешмата во случај ако и водата не им е исклучена :pos::pos::pos::pos:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Е, суров капитализам, седиш со носот залепен до излог и подголтнуваш!
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
КАЛЕНДАР ЗА ЗАЧЛЕНУВАЊЕ ВО ЕУ!!!

2007. Бугарија влегува во ЕУ;

2010. Романија влегува во ЕУ;

2015. Влегуваат Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Турција, Албанија, Косово, Србија и Црна Гора;

2017. Се вработува првиот наш човек во администрацијата на ЕУ;

2018. Првиот наш човек во администрацијата на ЕУ ја вработува целата своја фамилија, фамилијата на жената и на кумот, членови на семејствата на првите комшии како и некои луѓе од своето родно село;

2019. Нашите веќе стануваат 10 проценти од администрацијата;

2022. Уделот на нашите нарасна на 60 проценти. Европската администрација ги зголемува платите за три пати, воведува флексибилно работно време а јужнословенските јазици ги воедува како трет службен јазик.

2024. Поради стрес, 90 проценти од членовите на европската администрација се наоѓаат на боледување. Најмногу боледување се забележани во периодот од 15-ти јуни до 15-ти октомври и од 15-ти декември до 15-ти јануари. Болните се видени на Бали и на Алпите каде што на сметка на ЕУ се лечат од стрес. Со закон се уредува ЕУ да го покрива најголемиот дел од трошоците за лечење. До нивното враќање на работа, се вработуваат нови работници 'на неодредено време';

2025. Бројот на западните Балканци изнесува 90 проценти. Македонците на референдум повторно го отфрлаат Еврото;

2026. Доаѓа до драстично кратење на трошоците. Се отпуштаат чистачки, готвачи, шофери. Сите до еден белгиски државјани. Уделот на Балканците во ЕУ достигнува процент од 99,3;

2027. Пред да и заврши шестмесечниот претседавачки мандат, Хрватска добива нови кредити, Црна Гора успева да се доприватизира, од јануари претедателството со Унијата го превзема Белград;

2028. Во февруари Германија истапува од Унијата. Еден месец подоцна тоа го прават Француска и Финска а до крајот на годината, за време на албанскиот мандат по нив тргнуваат и Велика Британија, Белгија, Данска, Шведска, Холандија, Луксембург, Италија, Шпанија, Португалија, Австрија, Чешка, Литванија, Летонија, Естонија, Грција и Словенија. Сите земји воведуваат ригорозен визен режим за држaвјаните од земјите на ЕУ...

Добро смислен и уреден календар. Немам зборови стварно се изненадив кога го прочитав целиот.:toe::pos2::pos2::pos2:

Извор: Он Нет
 

КОСМЕТ

Косово је Србија
Член од
24 октомври 2009
Мислења
63
Поени од реакции
4
Во период од 6 месеци, максимум 90 дена (3 месеци) можеш да останеш во ЕУ зоната. Испрекинато (во периоди од пример по 20 дена) или наеднаш - неважно.

Работи 3 месеца во некоја од државите на ЕУ, после врати се одмарај 3 месеца па пак врати се на работа. Мислам дека со тие 6 месеца работа во ЕУ ќе заработиш дупло повеќе од просечната плата и јаче.
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Работи 3 месеца во некоја од државите на ЕУ, после врати се одмарај 3 месеца па пак врати се на работа. Мислам дека со тие 6 месеца работа во ЕУ ќе заработиш дупло повеќе од просечната плата и јаче.
па да бе брат таму за пола година ќе направиш пари ко овде за 2 години:smir:
ако рачунаш просек на плата таму 1000евра(а тоа може е минимум :),а кај нас 200евра
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Неможе да има никакво иселување затоа што на секои 6 месеци имаш право да престојуваш 3 месеци во шенген земја.
 

КОСМЕТ

Косово је Србија
Член од
24 октомври 2009
Мислења
63
Поени од реакции
4
Нема да се иселат али голем број ќе работат во ЕУ. Со тоа автоматски се намалува конкуренција кај нас ќе се зголемат платите многумина со договор на дело или пак со никаков договор ќе земат решение.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
па да бе брат таму за пола година ќе направиш пари ко овде за 2 години:smir:
ако рачунаш просек на плата таму 1000евра(а тоа може е минимум :),а кај нас 200евра


Utre malku Brat....nikade veke nema leb ko porano.Mozda ke napravis pari za pola godina ako rabotis po 10h dnevno,spies vo park na klupa i jades leb i sirence sto si go ponel od Mk.Togas nozebi bi ti ostanale cisti tie 1000 evra.

Ne se lazete so vakvo nesto...Btw so nasite pasosi nemame pravo nikade da rabotime ..taka da prosetajte kolko i kade mozete.

pozdrav


.ps.Ova mi e prv post mozda po 2-3 godina stagnacija od kajgana:)
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Не можат да работат, без виза ефективно си турист, неможеш легално да работиш во ЕУ. Освен ако не си доволно глуп да работиш на црно за некоја ситна пара, па да ти го забранат влезот во ЕУ.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
А добро како работат во Словенија и Италија на пример со бугарски пасоши??
И со нашиве зошто да не може?
За секоја држава не важат истите правила.
Во Холандија пример неможеш да работиш со бугарски пасош.
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Utre malku Brat....nikade veke nema leb ko porano.Mozda ke napravis pari za pola godina ako rabotis po 10h dnevno,spies vo park na klupa i jades leb i sirence sto si go ponel od Mk.Togas nozebi bi ti ostanale cisti tie 1000 evra.

Ne se lazete so vakvo nesto...Btw so nasite pasosi nemame pravo nikade da rabotime ..taka da prosetajte kolko i kade mozete.

pozdrav


.ps.Ova mi e prv post mozda po 2-3 godina stagnacija od kajgana:)
хехе и мило ми е шо баш на мене ми реплицираше:smir:
абе види за во ЕУ горе да потешко е малце да работиш на црно како турист уствари ја и поима неам ама такво мислење имам
јас имам искуство работам во грција 2 лета по ред зимам 1000 евра плата со јадење и спиење и плус бакшиш :),а и не има многу македонци шо работиме во егејот доле
али сум на црно и ако ме фатат ќе го јадам и јас и газдата

А добро како работат во Словенија и Италија на пример со бугарски пасоши??
И со нашиве зошто да не може?
За секоја држава не важат истите правила.
Во Холандија пример неможеш да работиш со бугарски пасош.
епа за тоа што со нашиов пасош ти можеш да бидеш само турист во ЕУ

додека со бугарскиот пасош ти си граѓанин на ЕУ и можеш а одиш кај сакаш и кога сакаш можеш да работиш и живеееш кај сакаш цела Европа е твоја:smir:
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Иселување од другите етнички групи од Македонија можда, од Македонци потешко.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
па да бе брат таму за пола година ќе направиш пари ко овде за 2 години:smir:
ако рачунаш просек на плата таму 1000евра(а тоа може е минимум :),а кај нас 200евра
Да,да сигурно.Било некогаш тоа.Сега е многу потешко за работа во ЕУ.
Имаше интервју на ХРТ со некој лидер на синдикат од Германија.Вика дека во Германија не може да се преживее со просечна плата од 1980 евра.:toe:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Да,да сигурно.Било некогаш тоа.Сега е многу потешко за работа во ЕУ.
Имаше интервју на ХРТ со некој лидер на синдикат од Германија.Вика дека во Германија не може да се преживее со просечна плата од 1980 евра.:toe:
да,да колку е точно само ова.
Со таа плата треба да платиш стан 600е,па вода струја и парно=1000е.
Посел осигурање 200-300е,за да јадеш,пиеш и нема ништо.
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
да,да колку е точно само ова.
Со таа плата треба да платиш стан 600е,па вода струја и парно=1000е.
Посел осигурање 200-300е,за да јадеш,пиеш и нема ништо.
абе добро да тоа сте во право,како прво јас не би се нафатил а и не би препорачал на никој да почнува да работи затоа што ќе биде на црно
јас кажав мој пример за сезонско работење во грција кај шо е платено и јадење и спиење и дневница од 30е нагоре +бакшиш,тоа се многу добри пари (сепак и тоа е на црно меѓутоа ми се чини ризикот е помал)
за живеачка во германија или било каде во еу горе плаќање станови сметки глупости ич не размислувам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom