УЈП врши економски терор во Охрид

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
Pred nekolku denovi bev so prijateli vo noviot hotel koj go otvaraše premierot( nekki vikaat deka e negov)... i za 4 lugje -rakii, salata, ruček teleski šnicli, pivo i vino bez slatki i slicni gluposti plativme 7180 denari

Ne mi se veruva deka na toa e platen danok.....verovatno e presmetano na edna nula pomalku
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.874
Поени од реакции
15.828
„Република“ е пропагандистички медиум на мафијата на ВМРО!
Фирмата основач на „Република“ е од Белизе...
прво читај после лај, Охриднет е линкот, не Република
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.656
Pred nekolku denovi bev so prijateli vo noviot hotel koj go otvaraše premierot( nekki vikaat deka e negov)... i za 4 lugje -rakii, salata, ruček teleski šnicli, pivo i vino bez slatki i slicni gluposti plativme 7180 denari

Ne mi se veruva deka na toa e platen danok.....verovatno e presmetano na edna nula pomalku
Многу е.
Во поскапите локали во Скопје нема толку за тоа да платиш.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Многу е.
Во поскапите локали во Скопје нема толку за тоа да платиш.
Се е возможно, зависно какво вино нарачале.А во елитен хотел не служат евтини вина ради имиџ.Јас ги гледам цените пред да нарачам.....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.656
Се е возможно, зависно какво вино нарачале.А во елитен хотел не служат евтини вина ради имиџ.Јас ги гледам цените пред да нарачам.....
Не е возможно, па чак и бифтеци четири, а не шницли да нарачале, во скуп ресторан.

(добро сеа, со виното е друга прича, може само виното да биде 10.000 у некои ресторани, некои вина)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.676
Поени од реакции
4.409
Не е возможно, па чак и бифтеци четири, а не шницли да нарачале, во скуп ресторан.

(добро сеа, со виното е друга прича, може само виното да биде 10.000 у некои ресторани, некои вина)
Како што кажа дечкото ќе си ги гледаш цените и ќе идеш кај што ти одговара. Памтам татко ми што ми има кажувано бил на ручек во Воденица пријател негов частел и чисто информативно како угостител го интересирала сметката.

За 4-ца луѓе не ми текнува на детали али немале ништо посебно нарачано 36000 мкд. (Во нормален ресторан можеби 4000-5000 илјади макс би коштало)(го прашал пријателов дали е нормален :pos::pos::pos:)

Во врска со темава ќе споменам неколку работи.

Од една страна УЈП си ја врши работата и во нормална држава би требало секој да си плаќа данок. Од друга страна целиот данок буквално иде по џебови на која било моментална власт.

Татко има направено бизнис од нула и 30+ години плаќал/плаќа данок, а за тоа не добил буквално никаква инфрастуктура. Уличното осветлување со години наназад подолги периоди е нефункционално, ѓубрето се собира еднаш месечно и буквално се останато што треба да функционира во нормална држава не функционира.

Мене ако ме прашаш се заебал што е поштен во ваква држава и требало да тера 90% на црно од првиот ден.

Во врска со цените во Охрид и Скопје се согласувам дека се напумпани, но битно е да си запознаен и со околностите.

Во City Mall на пример плаќаат од 8000к - 15к евра кирија некои можеби и повеќе и не е чудно што цените им се солени. За Охрид не знам ама Скопје имаш опција да идеш во маалски местенца каде цените се поефтини.

Друга работа е треба да знаеш што добиваш, дали користи кафе од 1500мкд килограм или 500мкд килограм, дали седиш на столица од 1000мкд или 10000мкд итн итн.

На едно место плескавицата е 150 мкд ама добиваш 100 грама, а во комшии е 200мкд ама добиваш 350грама ама битно кај првиов е поефтино :pos::pos::pos:

Понатаму повеќето луѓе ги гледаат локалите кога се полни, а 70% од времето не се.(Можеби ова неважи за строг центар на Скопје ама важи за 85% од Македонија)

Друга работа кога некој од што не работел угостителство си прави пресметки не ги зема во предвид скриените трошоци кои ги има еден куп. На пример со кафето имаш гага ви-фи, греењето на зима троши исто и за еден гостин и за цел објект.

Можеби ако власта направи некој чекор да се има поголема транспарентност каде се трошат даноците и сите што плаќаат даноци барем за дел од данокот да им се слушне гласот каде да се инвестираат тие пари би се намалила сивата економија.

П.С Имам информации за локали во Скопје кои пријавиле данок од 10к евра годишно, а прават 400-500к евра промет што е далеку од океј и уствари затајуваат данок дупло повеќе од Ивона :pos::pos::pos: ама со оглед на тоа како се трошат даноците можеби се и во право.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
Lekot za zatajuvačite na danok e bezgotovinskoto plaćanje. Ednostavno da se isfrli(Švedska na primer) ili mnogu da se namali.plaćanjeto vo keš. Drugoto ke si dojdi avtomatski.

Ps.neznam kako vino se pieše...bidejki jas piev pivo( sekogas pijam pivo bez ogled koj i kako plaća), trojca jadevme teleški šnicli a eden riba i toa kaliforniska.....ne ezerska

Ako nie plativme 7180 denari za ruček za 4 lica....kolku li platile tie do nas vo salata koi imaa nekakov si seminar-užas verovatno
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
Познавам лично многу луѓе што цел живот има работено чесно и поштено и наеднаш една акција од УЈП му напишаа казна 20 илјади евра. А бизнисот му вреди 10 илјади евра. Значи овдека станува збор за класичен економски геноцид врз обичните приватнаци. Ако се гази приватниот сектор државата автоматски ќе има дополнителни социјални случаи. Овој терор врз приватнаците трае речиси уште од осамостојувањето на Македонија. А ем башка е тоа што Зајко кукурајко кога беше опозиција цело време лаеше како куче дека нема да се чепне приватнаците со астрономски казни. А сега бетер напра од како дојде на власт. Која будала после ќе инвестира овдека ? Или ќе си замине надвор од државата или ќе стане партиски војник со цел да се пикне некаде во државна администрација за една пуста плата и да молчи цел живот.
Прво ти со патолошки лажов,второ не познаваш никој што е казнет со толкава сума туку ти кажале од штабот што да напишеш а трето и најбитно УЈП нема казна која изнесува 10 000 евра, барем во угостителството. Да напишеше сума која реално постои па и ќе ти поверував а така .......

Sent from my X6pro using Tapatalk
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Lekot za zatajuvačite na danok e bezgotovinskoto plaćanje. Ednostavno da se isfrli(Švedska na primer) ili mnogu da se namali.plaćanjeto vo keš. Drugoto ke si dojdi avtomatski.

Ps.neznam kako vino se pieše...bidejki jas piev pivo( sekogas pijam pivo bez ogled koj i kako plaća), trojca jadevme teleški šnicli a eden riba i toa kaliforniska.....ne ezerska

Ako nie plativme 7180 denari za ruček za 4 lica....kolku li platile tie do nas vo salata koi imaa nekakov si seminar-užas verovatno
Не дека бранам некого но многу лесно се прави сметка од 6000+.

Рибата е повеќе од 1000 аку не е охридска, едно поубаво вино од Тиквеш, Бовин е 1700+

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Pred nekolku denovi bev so prijateli vo noviot hotel koj go otvaraše premierot( nekki vikaat deka e negov)... i za 4 lugje -rakii, salata, ruček teleski šnicli, pivo i vino bez slatki i slicni gluposti plativme 7180 denari

Ne mi se veruva deka na toa e platen danok.....verovatno e presmetano na edna nula pomalku
многу си платил, во Охрид има еден куп пристојни места каде што за горе споменатото ке поминеш и за помалку од 2000 ден, јас не знам за што ви наплатиле толку пари,баш ме интересира колку ви наплатле посебно за ракиите, шницлите и пивото ако се сеќаваш да кажеш.[DOUBLEPOST=1525253512][/DOUBLEPOST]
Не дека бранам некого но многу лесно се прави сметка од 6000+.

Рибата е повеќе од 1000 аку не е охридска, едно поубаво вино од Тиквеш, Бовин е 1700+

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
лугево платиле над 7к за ракии и пиво и шницли.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
многу си платил, во Охрид има еден куп пристојни места каде што за горе споменатото ке поминеш и за помалку од 2000 ден, јас не знам за што ви наплатиле толку пари,баш ме интересира колку ви наплатле посебно за ракиите, шницлите и пивото ако се сеќаваш да кажеш.[DOUBLEPOST=1525253512][/DOUBLEPOST]
лугево платиле над 7к за ракии и пиво и шницли.
Охрид и како и секој град има и скапи места и места со пристапни цени.
Денеска имаш интернет и лесно можеш да се информираш за цени.
Јас сум од овај град и не сум влезен во повеќе од пола ресторани само ради цената.

Се смешав во оваа тема само ради фактот што пари има за сите но поради институциите на газдите им е дозволено да се погатат на сметката на сиромашниот.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Охрид и како и секој град има и скапи места и места со пристапни цени.
Денеска имаш интернет и лесно можеш да се информираш за цени.
Јас сум од овај град и не сум влезен во повеќе од пола ресторани само ради цената.

Се смешав во оваа тема само ради фактот што пари има за сите но поради институциите на газдите им е дозволено да се погатат на сметката на сиромашниот.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
и јас сум од тој град, затоа и коментирав, и затоа го прашав колку платиле за ракии, пиво и шницли.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
и јас сум од тој град, затоа и коментирав, и затоа го прашав колку платиле за ракии, пиво и шницли.
Нека кажиѕ што ракии пиеле, какво пиво и какво вино па ќе му кажам дали е скапо, пошо имаш ракија од 60 и 250 денари, пиво од 80 и 150 и вино од 500 до 3000.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Нека кажиѕ што ракии пиеле, какво пиво и какво вино па ќе му кажам дали е скапо, пошо имаш ракија од 60 и 250 денари, пиво од 80 и 150 и вино од 500 до 3000.
затоа и реков, што пиеле и по колку пиеле, може пиеле ракија по 70 денари ама може секој стегнал по 4 и т.н, плус по неколку пива од по 180 ден,....мислам во нормални услови не се доаѓа лесно до 7К, без разлика што се работи за ОХРИД.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
и јас сум од тој град, затоа и коментирав, и затоа го прашав колку платиле за ракии, пиво и шницли.
Posreduvav pomegju moj prijatel i lugje od vlasta da mu sredat nekoj problem...i tie si odredija kade ke ne nosat.
Nie trebase samo da jadime....da nišame so glavite" kako konj vo goreština" i na kraj da go platime cehot
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom