Туѓа среќа

S

SpaceTraveler

Гостин
Општо не верувам во среќа, па и на туѓа "среќа" никогаш немам завидувано, можда секогаш кога посматрам некој познат не забележувам што има, туку што нема, такво ми е окото....
комшиите со години што немаат деца, оние што немаат покрив им капе по дома, богатата пријателка што нема слобода- и не се ситам, така жал ми е, посакувам да имаат.

Не постои такво нешто. Среќа.
Порано на сите им посакував благосостојба да имаат се што им е потребно материјално и да немаат поголеми проблеми од љубов или пријателство / семејство, туку кај секој еден што го знаев да биде се во благосостојба.

После некое време забележав дека не мислам на себе и дека овие работи поготово материјалните а и другите ги немам, и живеам без нив, крпам крај со крај и кај парите и кај емоциите, ме погаѓа кога на пријателите им фали нешто а сама за себе сум храбра и поминувам низ се така сама и празна.

И сега, родив личности што ќе ме сакаат безусловно како брат ми, заработив пари.... благосостојба нема, среќа не постои.

И не сум дојдена на планетава за да бидам среќна, туку за да му докажам на Господ дека нешто малку вредам и дека не сум за фрлање. И дека сум страшно жилаво битие.
Не треба да сме среќни и разгалени, треба да сме силни. Или мене психата ми е гз преку глава, незнам... мое мислење

Имам една пријателка во последно време ми вели да се погрижам за и да се сакам себе си повеќе, така и другите ќе се чувствуваат среќно и згрижено околу мене... почнувам да и верувам.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Имам една пријателка во последно време ми вели да се погрижам за и да се сакам себе си повеќе, така и другите ќе се чувствуваат среќно и згрижено околу мене... почнувам да и верувам.
Во право е.
Ти не сакаш брат ти да се запостави себе си и се да подари на светов. Ни брат не сака ти да се запоставиш, сака брат му да е човек, да е здрав и да се стреми кон нешто. Блиските сакаат да се гордеат со нас.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Во право е.
Ти не сакаш брат ти да се запостави себе си и се да подари на светов. Ни брат не сака ти да се запоставиш, сака брат му да е човек, да е здрав и да се стреми кон нешто. Блиските сакаат да се гордеат со нас.
Така е, брат ми е ако е среќен и јас сум. До душа, не сум јас толку битен ако се работи за брат ми.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Кому си му битен? Љубопитност...
Погрешно се разбравме, т.е моја вина, погрешно објаснив. Сметам дека брат ми е побитен од мене, за мене. Дека би се жртвувал повеќе за него одколку за мене и дека нему му посакувам да има повеќе среќа од мене. :D
 
A

aye

Гостин
Ако ми се блиски или барем ги осеќам за блиски личности нивната среќа ја доживувам како моја, просто ми е мило што успеваат и напредуваат.
Доколку е некоја подалечна личност повторно ми е мило за нив но како што рекоа погоре некои членови исто ко нив не обрнувам до толку внимание.
Во секој случај без разлика дали е моја или туѓа среќа секогаш ме расположува и ми дава еве да речам сила да продолжам понатаму со животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom