Тутунска банка повлече нога - паѓаат каматите

Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Високата камата од 10 отсто и сигурноста на пласманот во записите беа причина што банките голем дел од парите ги врзуваа токму за овие хартии од вредност.

Da ke ve zamolam da mi objasnete ZASTO kamatata e 10% i dali "nekoja" zemja na zapad deli vakvi kamati........osven ako se RIZICNI.....
Blagodaram na iscrpniot odgovor...


Made in Macedonia
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
TrOtOaRka напиша:
ZASTO kamatata e 10%
Па, можеби е поради:

1. Сите пари од државните фондови се слеваат во Народна Бакна

2. Поради тоа, единствен извор на пари за банките е од населението, па затоа нудат големи камати на денарски влогови (од 7% па до 11%)

3. Каматите од благајнички и државни обврзници се одредуваат по аукциски систем (или како што беше 10% фикcно за благајнички), рефлектирајќи ја каматната понуда на банките кон населението, зголемена со одреден процент на заработка. Обврзниците се сигурно место за инвестирање на банките и иако изгледа како аукција, одредени банки работат со меѓусебна координација.

4. Фондовите се полнат, Народна банка добива пари за исплата на камата, денарот (барем на хартија) се држи стабилен.

5. Банките немаат потреба за давање рискантни кредити со помала каматна стапка од онаа што ја добиваат од обврзниците, дури и немаат желба да кредитираат некого.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
PetarK напиша:
Туку, како поединци и фирми можат да купат од овие обврзници? Да, само банките можат да лицитираат, ама белким и кај нас ако одам во банка и им кажам да ми купат обврзници ќе го направат тоа за некој процент.

Прашањето ми е, има ли банки што го имаат ова во стандардна понуда?
Да, за ориентација имаш на http://www.finance.gov.mk/mk/zapisi/provizija_mk2.pdf, но сепак треба да се провери за сите промени и процедури. Како правно или физичко лице може само да се купат државни записи, благајничките записи се издаваат само на банките.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Gorco
Kulturno da te zamolam za odgovor. Kaj zivees ti decko na MARS?

1. Сите пари од државните фондови се слеваат во Народна Бакна

Koja i kakva uloga ima "Narodnata" Banka na Makedonija?

Uctivo ke te zamolam da ne odgovaras na ovoj post bidejki gledam imas NEDOVOLNO poznavanje od zapadniot kapitalisticki bankarski sistem vo sporedba so OSTATOCITE na Socijalistickiot Bankarskiot sistem na poranesna Yugoslavija.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
TrOtOaRka напиша:
Koja i kakva uloga ima "Narodnata" Banka na Makedonija?

Uctivo ke te zamolam da ne odgovaras na ovoj post.
:), не, јас тебе учтиво ќе те замолам да ми дадеш одговор на твоето прашање, да видам дали имаш ДОВОЛНО познавање.... дообјасни се, молим те лепо ;)
 
C

cige

Гостин
Колку ја сметате за безбедна тутунска банка? Дали ви се имаат одлеано пари на некоја сметка што прв пат ја гледате на извештајот одкога ве изгореле?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom