Трошоци за кафана (како бизнис)

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Да не ти правам малер ама тешко дека ќе опстанеш Велес и не е баш некое големо место, освен ако си спремен неколку месеци да издражиш финансиски, подобро би ги ставил на спортска или берза повеќе шанси имам да заработам, и многу зависи дали имаш голем круг на пријатели итн. Кафана до мене значи нема жив човек во неа во месецот еднаш ако видам некој така да седни, но кога се прави свади, прослави и слични работи (тука се парите како што рече членот над мене) често тука се прават затоа кафаната работи многу долги години.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.010
Поени од реакции
36.066
Да не ти правам малер ама тешко дека ќе опстанеш Велес и не е баш некое големо место, освен ако си спремен неколку месеци да издражиш финансиски, подобро би ги ставил на спотска или берза повеќе шанси имам да заработам, и многу зависи дали имаш голем круг на пријатели итн. Кафана до мене значи нема жив човек во неа во месецот еднаш ако видам некој така да седни, но кога се прави свади, прослави и слични работи (тука се парите како што рече членот над мене) често тука се прават затоа кафаната работи многу долги години.
Точно да , на спортска да ги ставиш секојпат е разумно. :facepalm::facepalm::facepalm: До кај бе со вакви размислувања? Дечкото сака да се испроба да отвара мал бизнис , вие тука го советувате дека е поразумно спортска да играл со парите. Јас сум од Струмица , град дупло помал од Велес па незнам ниту една кафана а да не работи турбо. Значи не се јаде по кафаните , абре буквално се ждере. Најбитно значи еден од пресудните фактори за успехот на кафаната е МЕСТОТО. Ако најдеш место во центар на градот , кај што се движи народ , кај што после пазарен ден влегуваат да се најадат , бате НЕМАШ ПРОМАШАЈ. Да дојдеш да видиш само какви крчми работат тука кај нас ќе се изначудиш.

Дечко идејата ти е фантастична , али можда за почеток ќе ти биде тешко додека те научат луѓето али потоа немаш мака.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Другар, ако си од Велес искрено, немој да си ги затвораш парите, размилси добро, кој кафани опстанале во градот, освен онаа на Пармакот, и Ингилизот, ингилизот тргни го настрана оти е со секоја власт, а Пармакот е јак, уште од времето, кога работеше порцеланка и свилара. на која локација мислиш да ја отвориш во градов, и дали навистина планираш да имаш отворен простор, оти џабе ти е и пеачка па ако сакаш и лепа брена донеси ја. И најдобро да не регистрираш фирма додека не си одлучил категорично, оти затворање фирма е исто како да сакаш да леташ кон месечината.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Јас мислам дека кафич да отвори повеќе има шанси да опстани, еве тука сите кафичи кога и да поминам се полни се.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.010
Поени од реакции
36.066
Незнаев дека е толку лошо во Велес , еве уште еден велешанец песимистички настроен. Сепак нека си разгледа , ако е толку лошо како што викате можда и паметно ќе биде да размисли и да анализира прво.
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
И јас сум од Велес, али работам и живеам во Скопје векје подолго време. Али секој викенд во градов гледам полни кафани, па дури и резервации се бараат. Местото што го планирам да го земам е Софра. Сега не работи али разговарав со газдата и ми рече дека имало целосна кујна. Јас планирам во етно стил да го подсредам, исто и напред терасата да ја подсредам. Затоа ми е чудно што велешани велат да не се обидувам.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Ако не ја знаеш квадратурата, нема да знаеш колку опрема ти треба. Немаш потреба да купуваш опрема (столици и маси), Дени мебел и уште некој друга компанија (не сум сигурна која беше ќе прашам) изнајмуваат опрема за ефтини пари. Со двајца келнери не правиш ништо, две смени ќе работат ама треба да имаат и слободен ден, така да тројца минимум ти се потребни (освен ако не планираш и ти да работиш). Опремен е локалот за работа како кафана, или треба ти да правиш санитарии, шанкови и кујни?[DOUBLEPOST=1398697907][/DOUBLEPOST]
Ја мислам дека рече двајца келнери вкупно, а ако мислел на вкупко, малце му се. Еден една смена, друг друга смена... а слободен ден не треба да имаат?
Знаеш на што мислев,на еден келнер у смена е доволен за 80 квадрати.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Не сум јас од Велес, гледам мислат некои дека сум од таму,
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Јас мислам дека кафич да отвори повеќе има шанси да опстани, еве тука сите кафичи кога и да поминам се полни се.
Се согласувам со ова. За кафиќ ти треба помала инвестиција (не ти треба кујна и целата таа опрема, кувари и набавка на храна итн), башка статистички гледано пијалоци повеќе профит прават отколку храната (кога ќе израчунаш колку трошиш на набавки и колку наплаќаш кога ја служиш), така да кафиќ ти е посигурна варијанта отколку ресторан...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.865
Eдно прашање,
Дали за кафана или гостилница/скараџилница на пример поред лиценца за алкохол ти треба и друга лиценца за издавање алкохол.Пример,локалот работи до 12 навечер а законот е до 7 да се продава алкохол,дали кафаните се подложни и на друга лиценца за додатното време на точење алкохол?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Како бе тешко е да опстане во Велес, така викаа и за оваа Пуже во Свети Николе. Сега и од другите градови одат таму.
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Добро е ова, сакам да видам повеќе мислења од членовите.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.865
Добро е ова, сакам да видам повеќе мислења од членовите.
Подобро да пробаш па макар и да не успееш,одошто воопшто да не пробаш.Кој ризикува-има,кој не си останува цел живот со прст у уста и им завидува на тие што успеале.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.789
3000 евра во месецот, толку од мене :icon_lol:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom