Треба ли физичко воспитување?

Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Potrebno e fizicko vospituvanje,duri i nasekade niz evropa pocnaa da voveduvaat uz fizicko i casovi za pravilna ishrana, bidejki se poveke deca se predebeli a so toa si dopagaat i rizici kako dijabetis,srcevi zaboluvanja itn i toa na relativno mlada vozrast,pa osven fizicko vospituvanje vo sklop na skolstvoto postojat i razlicni skolski sportski asocijacii koi se zanimavaat so istoto. Vo makedonija e malce problem bidejki profesorite se nezainteresirani vo odnos na fizickata aktivnost na decata, a istotaka i salite ne se bash vo soodvetno izdanie, zima e preladno, premalku sportski rekviziti postojat itn.
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
И јас мислам дека треба физичко да се воведе секој ден... јас на пр. (7мо одд) имам 3 пати неделно ... и многу го сакам тој час бидејќи тоа е нешто како втор голем одмор... имаме душеци у салата.. си се собираме повеќе деца на нив.. си седиме си муабетиме... или пак се собираме у соблекувалните... а тоа е така затоа што нашите двакца наставници не не тераат да вежбаме.. тоа воопшто не е физичко воспитување... знам вие на какво мислите... ама од друга страна... баш ни е интересно на физичко..:D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
абе се убаво ама ај да кажеме ке играш фудбал и после испотен на часови ке седиш......нема смисла :(
Подобро испотен на часови отколку цел закржлавен без никаква кондиција. Да не можеш ни до 3 спрат на школо да се качиш.
 
Член од
5 март 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
Треба да има физичко воспитување.Но треба да се поработи на тоа сите училишта да имаат кабини за туширање во кои ке можат да се истушираат учениците после часовите.Може во некои училишта има,но јас каде што учев основно и средно немаше.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Барем малку поисцрпен одговор да дадеше. Да не не е така? И плус колку испотен ќе седиш? Еден час најмногу, максимум, после исто како да не било ништо.
Често пати пред школо одам на пливање, не се туширам, одам на школо и пак на пливање. Што мислиш, мене ми е потешко што седам со хлор 7 часа или тебе што ќе се исушиш по 30 минути?
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Треба да има физичко воспитување,ама не како што е кај нас.Да има физичко ама секој да си одбери кој активности сака да ги прај и така ќе биди поефективно.Во Германија на пр. си бираш шо сакаш да вежбаш:дали ракомет,кошарка,пливање....и два три пати неделно бираш по две активности кои тебе ти одговараат.Така треба да биди и кај нас,па децата ќе имат желба да вежбат.Пр.да се оди во паркот со точак да се вози,аеробик,тенис и сл,а не скокај на јарец,те бивало не те бивало,па на вратило,па трчање по не знам колку километри.
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
па затоа порано имаше физичко образование...скокање на јарец и глупи работа. Сега има спорт и спортски активности, секој си бира што сака да игра. Многу, многу подобро.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.615
Поени од реакции
11.158
ни физичко воспитување, ни спорт и спортски срања.. Треба да се укине тој предмет
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Ех да беа сите предмети како физичко уживанција хехе.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
ни физичко воспитување, ни спорт и спортски срања.. Треба да се укине тој предмет
Да да, мислам дека подобро би било да стават уште еден предмет наместо физичко, на кој би се учело повеќе за прстенести црви, осцилирања, корења на растенија кои нема никогаш ни да ми затребаат.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Треба да има физичко .Ако нема и мајка ми и татко ми ке останат без работа:jaj:И двајцата се професори по физичко.А и ставрно треба да се има физичко или ако милувате спорт и спортски активности.Ке си ја испукаш сете негативна енергија и ке бидеш после џоа бебенце:vozbud:
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
НЕ не нема потреба, нека портчаат на Кантер малце и топ :pos2:

Секој ден ОБАВЕЗНО
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Можда треба,ама никој не се замара со физичко...И тие што не се замараат ги повлекоа со себе тие што вежбаа и сеа никој не вежба.
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Треба,ама треба да има да си бира секој шо сака,кој сака кошарка,кој сака ракомет,кој сака гимнастика...и да има повеќе избор за бирање на пр.и тенис и пливање и сл.Па не е секој надарен за гимнастика.Во основно ќе си ја скршев кичмата за малку ради то физичко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom