Трансфер на средства од Македонија кон странство

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Да се надоврзам со скоро никакво искуство и познавање, но од тоа што го имам слушнато во банка од разговор на две вработени лица: Ако тебе ти стигаат пари, и ги оставиш да одлежат 3-4 дена во банката не плаќаш провизија, е сега види дали лицето што е во странство има иста ваква „клаузула“ и можеш да си ги пратиш преку банка, сепак ќе платиш мала провизија но даалеку помала од онаа на Вестерн Унион, претпоставувам.
Ова секако ако не ти се брза.
И јави се по банкиве, најубаво ќе ти објаснат, и не се откажувај додека не го дознаеш секој детал што те интересира.
Треба да имаш штедна книшка и парите да ти одлежат на неа еден месец :) Е тогаш не плаќаш провизија :) А дали важи тоа за сите банки не знам.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Треба да имаш штедна книшка и парите да ти одлежат на неа еден месец :) Е тогаш не плаќаш провизија :) А дали важи тоа за сите банки не знам.
Муабетот ми е од Тутунска, и беше 3-4 дена...
Затоа реков, нека се јави по банките, ние тука ќе нагаѓаме :)
 
Член од
4 август 2010
Мислења
51
Поени од реакции
9
Освен преку Western-Union може да го искористиш и MoneyGram. Тоа е ист систем како Western-Union но е со далеку пониски провизии од причина што не е распостранет како Western. Кај нас го поддржува само Уни Банка, а вестерн го има во секоја банка и скоро во секоја менувачница. Провизиите се и до 60% пониски од вестерн, а постапката е иста, времетраењето е исто (не повеќе од 15минути).
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Moneygram.
Освен преку Western-Union може да го искористиш и MoneyGram. Тоа е ист систем како Western-Union но е со далеку пониски провизии од причина што не е распостранет како Western. Кај нас го поддржува само Уни Банка, а вестерн го има во секоја банка и скоро во секоја менувачница. Провизиите се и до 60% пониски од вестерн, а постапката е иста, времетраењето е исто (не повеќе од 15минути).
И ТТК банка подржува Moneygram.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
52
Поени од реакции
3
дали парите што сум ги добил преку Western од физичко лице треба да се оданочат ?
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
На физичко лице можеш да праќаш до 3000 евра месечно преку банкарски транфер. Ова е ограничување воведено од страна на УЈП од месец Октомври 2011.

За да префрлиш повеќе треба или фактура ( што физичко лице неможе да ја издаде) или судски документ кој наложува исплата на одредена сума пари од лице А кон лице Б. Добра работа е што признаваат и судски одлуки од други земји и не те тераат да ги преведувас, заверувап и остало срање.
Ова го знам лично искуство.

Инаку. ако праќаш во УСА и ако нема утки со АБА бројот, парите стигаат уште истиот ден, поради временската разлика ( УСА е поназад од нас)

Европските банки знаат да тупат, и се чека 3-4 дена, во зависност од банката.

Ако парите кои ги пракаш лежат не сметка на баната повеке од 5 дена нема провизија. Ако лежат помалце, се наплака провизија. ( ова е за НЛБ)

Цената на трансферот е околу 1600 денари доколку ти ги покриеш сите трошици и лицето добие онолку колку што праќао, а околу 900 денари доколку трошоците се поделени. ( Ако ти пракаш 2000 евра, лицето ке добие околу 30 евра помалце на име на трошоци за посреднички баки и осталу глупости, така да поефтино е ти да ги платип сите трошоци).
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
176
Бидејќи не најдов друга тема, решив на оваа да поставам едно прашање.. (се надевам на одговор, иако темата не е активна скоро 2 години).
Сакам да прашам, дали за трансфер на пари од странство во Македонија, државата наплаќа данок.
Конкретно, од сметка во НЛБ Љубљана, сакам да префрлам пари во некоја од македонските банки (провизијата за трансфер на македонската банка, нормално ќе си ја платам), туку ме интересира, дали државата ќе земе одреден процент (и ако да, колкав %)? Се работи за сума од приближно 10.000е (главно средства од плата и продажба на автомобил).. а знам дека во кеш преку граница е дозволено до 2000е по лице...
Оние кои имаат познавање, или искуство од ова, нека повелат да се изјаснат, секој одговор е добредојден.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Бидејќи не најдов друга тема, решив на оваа да поставам едно прашање.. (се надевам на одговор, иако темата не е активна скоро 2 години).
Сакам да прашам, дали за трансфер на пари од странство во Македонија, државата наплаќа данок.
Конкретно, од сметка во НЛБ Љубљана, сакам да префрлам пари во некоја од македонските банки (провизијата за трансфер на македонската банка, нормално ќе си ја платам), туку ме интересира, дали државата ќе земе одреден процент (и ако да, колкав %)? Се работи за сума од приближно 10.000е (главно средства од плата и продажба на автомобил).. а знам дека во кеш преку граница е дозволено до 2000е по лице...
Оние кои имаат познавање, или искуство од ова, нека повелат да се изјаснат, секој одговор е добредојден.
Jas kolku sto znam kes mozes da vneses do 10 000ev, ako gresam neka me popravat, ama ako e taka togas "para na raka, Mara pod raka" i nemas gajle na granica, znaci ne e tocno do 2000ev 100%, zasto jas pominav minatiot dekemvri na aerodrom, me prasaa kolku kes imam, im rekov okolu 3500usd i nisto (y)
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Jas kolku sto znam kes mozes da vneses do 10 000ev, ako gresam neka me popravat, ama ako e taka togas "para na raka, Mara pod raka" i nemas gajle na granica, znaci ne e tocno do 2000ev 100%, zasto jas pominav minatiot dekemvri na aerodrom, me prasaa kolku kes imam, im rekov okolu 3500usd i nisto (y)

Да внесеш можеш до 10000. Да изнесеш можеш 2000


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Освен преку Western-Union може да го искористиш и MoneyGram. Тоа е ист систем како Western-Union но е со далеку пониски провизии од причина што не е распостранет како Western. Кај нас го поддржува само Уни Банка, а вестерн го има во секоја банка и скоро во секоја менувачница. Провизиите се и до 60% пониски од вестерн, а постапката е иста, времетраењето е исто (не повеќе од 15минути).
Ако вадиш пари од MoneyGram, дали само испраќачот плаќа провизија, или и примачот?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Има ли некој искуство со western union online? Гледам провизијата е многу ниска но дали е безбедно? На 500 франкови ми дава само 2.9 провизија
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
Има ли некој искуство со western union online? Гледам провизијата е многу ниска но дали е безбедно? На 500 франкови ми дава само 2.9 провизија
od aus sum prakal na 10tina mesta vo svetot sekogas bilo ok. proveri samo da ne e mirror site, odnosno veb stranava da im e bas nivnata a ne nekakov scam. Ako e ok, togas nemas gajle isto e ko na salter da si bil.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
od aus sum prakal na 10tina mesta vo svetot sekogas bilo ok. proveri samo da ne e mirror site, odnosno veb stranava da im e bas nivnata a ne nekakov scam. Ako e ok, togas nemas gajle isto e ko na salter da si bil.
Едно нешто само не ми е јасно,и мојата банката ли ми зема пари за трансферот према вестерн унион или како?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Има ли некој искуство со western union online? Гледам провизијата е многу ниска но дали е безбедно? На 500 франкови ми дава само 2.9 провизија
Најверојатно си странство и сакаш да пратиш во Македонија штом е толку провизијата. Ми имаат праќано преку western union online(на телефон ја имаа апликацијата или преко таа на банката што се не ми текнува) од Германија и имаа некоја смешна провизија ко таа што ја имаш напишано.
Најотепани сме и најмногу не горат со провизии, за таа сума платив кога јас праќав нешто испод 50 евра провизија мислам ми зедоа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
Едно нешто само не ми е јасно,и мојата банката ли ми зема пари за трансферот према вестерн унион или како?
zavisi kako deponiras pari i kakov dogovor/smetka imas so tvojata banka. ako plakas preku kreditna kartica togas kreditnata ti go racuna kako cash advance i ti naplaka. ako e so debitna ili tvoja bankarska smetka kade ne vlagas u minus togas toa e obicen transfer na pari i zavisi dali ti naplaka tvojata banka. jas na primer imam do 10 besplatni transferi/vadenja na sredstva od smetka pred da mi naplatat 50 centi.

western union ti zima za transferot otkako parite ke im legnat niv na smetka pa dur ne gi prefrlat kaj ti sakas. vidi si ako ti e prv transfer isto i dali/kolku vreme faka za taa prvica operacija na prefrlanje sredstva od tvoja smetka do WU.
Автоматски споено мислење:

Најверојатно си странство и сакаш да пратиш во Македонија штом е толку провизијата. Ми имаат праќано преку western union online(на телефон ја имаа апликацијата или преко таа на банката што се не ми текнува) од Германија и имаа некоја смешна провизија ко таа што ја имаш напишано.
Најотепани сме и најмногу не горат со провизии, за таа сума платив кога јас праќав нешто испод 50 евра провизија мислам ми зедоа.

WU e "privatizirano vo MKD" i e na politicar... zatoa ne funkcionira recisi nitu edna druga opcija za transferi. Si drzi monopol i rastura.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom