Технологија и Господ

Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Да ти цитирам ајети и хадиси кои императивно ја налагаат науката и нејзините достигнувања ќе ги игнорираш како по обичај. Ќе ти постирам нешто друго накратко, а тоа е само капка од големиот океан.


Ваил Дурант во делото „Историјата на цивилизацијата“ истакнува:

„Две стотини и петнаесет години по хиџрата, абасидскиот халиф Ме’мун ја основал „Куќата на мудроста“ (Бејтул-хикмех) во Багдад и опремил астрономски обсерваториум и јавна бибилотека за која одвоил 200 000 динари. Исто така собрал голем број на учени луѓе кои ги познавале странските јазици и разните научни дисциплини, како што се Хонаин, Бакхтешо, Ибн Тарик, Ибн Мукаффа, Хаџџаџ бин Матар, Сиргис Рааси и други, издвојувајќи голема сума на парични средства за нивната работа, праќајќи ги низ целиот свет да бараат книги за медицината, математиката, убавата книжевност и другите науки на хинду, пахлеви, салдеан, старосиријски, грчки, латински и старо персиски јазик.“
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да ти цитирам ајети и хадиси кои императивно ја налагаат науката и нејзините достигнувања ќе ги игнорираш како по обичај. Ќе ти постирам нешто друго накратко, а тоа е само капка од големиот океан.
Не игнорирам ништо јас, напротив. Дали не е точно кажаново:
Технологијата и науката функционираат преку преиспитување, самокритичност, надградување и докази, исламот од друга страна забранува преиспитување на тоа што е кажано во неговата света книга, ја исклучува секоја можност за да биде надграден и прилагоден, критиката ја казнува со смрт а доказот го заменува со вера - слепо верување во догма.
?
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Сериозно, исламот нема ништо против технологијата ако таа оди во прилог на човештвото.
Јас лично мислам дека не треба да ја користиме технологијата и да оставиме така како што е бидејки со техногијата иде паралелно развој, знаење а тоа знаење може да побие некои библиски теми и ке се збуниме многу ,најдобро да ја оставиме технологијата и да си живееме како мамути. но мене кој ме прашува
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Не игнорирам ништо јас, напротив. Дали не е точно кажаново:
?
Игнорираш и тоа како, а кажаното воопшто не е точно, бидејќи ние основата ја црпиме од Кур'анот и врз таа основа и те како се надградуваме со текот на времето.
--- надополнето: 2 февруари 2013 во 22:16 ---
Јас лично мислам дека не треба да ја користиме технологијата и да оставиме така како што е бидејки со техногијата иде паралелно развој, знаење а тоа знаење може да побие некои библиски теми и ке се збуниме многу ,најдобро да ја оставиме технологијата и да си живееме како мамути. но мене кој ме прашува
Си ме цитирала , а незнам зошто. Ќе бидеш ли љубезна малце да го поедноставиш твојот став бидејќи навистина не можам да ти ја доловам поентата .
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
христијаните можат да си ја користат технологијата затоа што и ние сме ја измислиле нели?
Sto bese Volter koj vaka kleveti po hristijanstvoto:

"Ne postoje sekte u geometriji."
"Kršćanstvo je najsmješnija, najapsurdnija i najkrvavija religija koja je ikada zarazila svijet ... Istinski Bog ne može biti rođen od djevojke, ili umrijeti obješen, ili biti pojeden u komadiću tijesta."
Voltaire
 
D

dystopian

Гостин
Јас лично мислам дека не треба да ја користиме технологијата и да оставиме така како што е бидејки со техногијата иде паралелно развој, знаење а тоа знаење може да побие некои библиски теми и ке се збуниме многу ,најдобро да ја оставиме технологијата и да си живееме како мамути. но мене кој ме прашува
Те молам кажи ми дека тролаш... :ROFLMAO:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Да ти цитирам ајети и хадиси кои императивно ја налагаат науката и нејзините достигнувања ќе ги игнорираш како по обичај. Ќе ти постирам нешто друго накратко, а тоа е само капка од големиот океан.


Ваил Дурант во делото „Историјата на цивилизацијата“ истакнува:

„Две стотини и петнаесет години по хиџрата, абасидскиот халиф Ме’мун ја основал „Куќата на мудроста“ (Бејтул-хикмех) во Багдад и опремил астрономски обсерваториум и јавна бибилотека за која одвоил 200 000 динари. Исто така собрал голем број на учени луѓе кои ги познавале странските јазици и разните научни дисциплини, како што се Хонаин, Бакхтешо, Ибн Тарик, Ибн Мукаффа, Хаџџаџ бин Матар, Сиргис Рааси и други, издвојувајќи голема сума на парични средства за нивната работа, праќајќи ги низ целиот свет да бараат книги за медицината, математиката, убавата книжевност и другите науки на хинду, пахлеви, салдеан, старосиријски, грчки, латински и старо персиски јазик.“
На своите почетоци и во првите неколку века, исламот беше прогресивна, напредна религија.Toј период на исламот заврши кога некаде во 10 - 11 век преовлада теократското движење над филозофското.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
На своите почетоци и во првите неколку века, исламот беше прогресивна, напредна религија.Toј период на исламот заврши кога некаде во 10 - 11 век преовлада теократското движење над филозофското.
Не бе Лет3, зарем забораваш дека муслиманите беа носители на култура и цивилизација се до паѓањето на андалузискиот хилафет а напоредно со тоа и османлискиот. Вистина е дека последниов век муслиманите генерално зедено се западнати во една длабока декаденца, благодарение на неследењето на Куранско - Хадиските поставки.
--- надополнето: 2 февруари 2013 во 22:28 ---
А Куранот па ептен се совпаѓа со модерната наука. Спермата се создава во кичмата, расцепување на Месечината на пола... ихааа... :icon_lol:
Ајде вака набрзинка замисли си дека седиме на кафе муабет:) и јас те прашувам: -Веруваш ли дека Куранот е Божјо дело или Мухаммед а.с. го напишал?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
А Куранот па ептен се совпаѓа со модерната наука. Спермата се создава во кичмата, расцепување на Месечината на пола... ихааа... :icon_lol:
Toa se mudzizi. Nekoj mrtov podignal (Isa a.s-Isus).
Vo Mudzizata-Cudoto ili veruvas ili ne veruvas.
No fakt e deka Islamot i Muslimanite nikogas ne bile protiv naukata i tehnologijata. Denes mozebi e podruga slikata i toa e fakt,ama postojat vreminja koga Islamot naukata ja prosiri niz Evropa.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Не бе Лет3, зарем забораваш дека муслиманите беа носители на култура и цивилизација се до паѓањето на андалузискиот хилафет а напоредно со тоа и османлискиот. Вистина е дека последниов век муслиманите генерално зедено се западнати во една длабока декаденца, благодарение на неследењето на Куранско - Хадиските поставки.
Па кога падна муслиманскиот калифат?
 
D

dystopian

Гостин
Toa se mudzizi. Nekoj mrtov podignal (Isa a.s-Isus).
Vo Mudzizata-Cudoto ili veruvas ili ne veruvas.
No fakt e deka Islamot i Muslimanite nikogas ne bile protiv naukata i tehnologijata. Denes mozebi e podruga slikata i toa e fakt,ama postojat vreminja koga Islamot naukata ja prosiri niz Evropa.
Точно, тоа време се вика Златното доба на Исламот и завршило пред неколку века.
Ајде вака набрзинка замисли си дека седиме на кафе муабет:) и јас те прашувам: -Веруваш ли дека Куранот е Божјо дело или Мухаммед а.с. го напишал?
Верувам (или сигурен сум) дека го напишал неук човек со бујна фантазија.

:)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Точно, тоа време се вика Златното доба на Исламот и завршило пред неколку века.

:)
Toa vreme se ragja povtorno.Muabetot mi bese deka Islamot od pocetokot baral i pottiknuval na nauka,sto ne se pameti takva doba kaj hristijanite. Sosema obratno. Znaeme site kako minuvale naucnicite so crkvata.
Ili sto bi rekol Robert G. Ingersoll:

"Ako je Krist doista rekao 'Nisam došao donijeti mir nego mač', to je jedino proročanstvo u Novom Zavjetu koje se doslovce ispunilo."
http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_G._Ingersoll
 

Kajgana Shop

На врв Bottom