Техника VS Големина

Техника или големина?


  • Вкупно гласачи
    189
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ваљда просечна големина е најдобрата варијанта. Двете екстреми не се ок. Како што знам ја, покрај мисконцепцијата дека 16 cm е просечен пенис, глеам дека според нови истражувања просечна големина е од 13 до 15 cm, a просекот во Македонија е 13.5-14.5 cm.




За горенаведеното еве некои студии и линкови...
Link 1
Link 2

Многу машки си набиваат комплекси дека имаат мал пенис гледајќи многу порничи и верувајќи во стариот мит дека просекот во големина е 16 сантима кој е создаден поради лошо изведени студии кои не биле реплицирани.

Од друга страна, колку што знам, дебелината е таа која допридонесува до вагинален оргазам, а не должината.
Лично сметам дека и двете работи играат улога, (техника и големина, тука подразбирам должина и дебелина), само што кај женските и емотивниот аспект е важен, не дека кај машките не е. Најверојатно просечна големина со добра техника и соодветни емоции се најдобрата комбинација и не треба да се прави лажна поделба и избор иако претпоставувам дека сите овие компоненти можат да функционираат независно.

Техниката без соодветната големина (премал или преголем) ќе ја прилагоди големината на сексот и ќе биде во ред.
Соодветна големина без техника може да функционира во некои пози, ако типката е врз типот, риврс каугрл и други пози што не бараат техника од негова страна.
Емоции без другиве две пак ќе доведат до задоволителен секс и ќе се занемарат горенаведените.
Не е точно. Во Македонија просекот е минимум 20 сантима спуштен. Ова од прва рака секој ќе ти го потврди.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Секоја вагина може да се прилагоди на секој пенис, така што големината не игра улога. Техниката е битна.
 

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
275
Поени од реакции
196
Секоја вагина може да се прилагоди на секој пенис, така што големината не игра улога. Техниката е битна.
Да ти цитирам нешто не го сваќај точно од збор до збор

Не сакаш да бидеш во мал чамец кога ќе удриш у карпа лед сакаш да бидеш у јахта, така и овој муабет уопште
 
S

sramezliviot blesavko

Гостин
neznam dali ima tema, siroka vs tesna, dlaboka vs plitka xexexe, srebrena sredina prosecen tehnicar so prosecna golemina i odlicna muskulatura na p...to sovrsen spoj
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.701
Поени од реакции
11.855
На темава најлесно може да се заебе човек, чим велите техника - јасно е :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom