Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

Член од
24 февруари 2009
Мислења
196
Поени од реакции
3
Имам пирс на веќа али последниов месец ми фака гној на долното дупче и се собира гнојта како внатрешна бубуљица и модро е малку тоа и боли ова на допир гнои цело коа го стискаш
Во Македонија му ставав тоа што требаше се беше во ред и коа дојдов тука почна вака да ми праи
Купив хидроген да го чистам нели дезинфекција,го мачкам со маст али не поминува
Пирсов инаку од април ми е.Го купив од таму титаниумски е,и скапо го платив мислам убав пирс не некој обичен да сум купила и ставав се што треба и коа дојдов тука зеза:toe:
Планирам да одам на лекар зш више сериозно е али не сакам да ми кажат мора да се извадиш зш навистина си го сакам пирсчево и сакам да го носам
Читав дека можно е антибиотици да ми дадат ако има инфекција али сакав да видам ваше искуство со ваков проблем(ако има некој)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Имам пирс на веќа али последниов месец ми фака гној на долното дупче и се собира гнојта како внатрешна бубуљица и модро е малку тоа и боли ова на допир гнои цело коа го стискаш
Во Македонија му ставав тоа што требаше се беше во ред и коа дојдов тука почна вака да ми праи
Купив хидроген да го чистам нели дезинфекција,го мачкам со маст али не поминува
Пирсов инаку од април ми е.Го купив од таму титаниумски е,и скапо го платив мислам убав пирс не некој обичен да сум купила и ставав се што треба и коа дојдов тука зеза:toe:
Планирам да одам на лекар зш више сериозно е али не сакам да ми кажат мора да се извадиш зш навистина си го сакам пирсчево и сакам да го носам
Читав дека можно е антибиотици да ми дадат ако има инфекција али сакав да видам ваше искуство со ваков проблем(ако има некој)

Ставај му секоја вечер пред да си легнес Јод и сабајлето извади го пирсот и измиј го местото така прави една недела и никогаш повеке ке немаш гној и јас имав таков проблем и така го решив:smir:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
сакам да ставам пирс на брадавица ама не сега...покасно некаде. само ме интересира дали многу боли пошо на телевизија гледав како се прави и свеста ми зеде од тие иглите :nesvest:
Многу боли на брадавица, би ти дал утеха ама нема.
Сериозна е болката и можно е да ти ја откине и брадавицата ако е непрофесионален пирсерот. Како и да е , вреди болката , интересно изгледа :) .
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
имам пирс уште од порано на уво, на нос на веѓа и слично многу ме нервира и затоа не сум во план да ставам. а за тетоважа имав порано е сега за онаа што стои стално незнам дали би ставил ќе размислам малку.
 
Член од
24 февруари 2009
Мислења
196
Поени од реакции
3
Ставај му секоја вечер пред да си легнес Јод и сабајлето извади го пирсот и измиј го местото така прави една недела и никогаш повеке ке немаш гној и јас имав таков проблем и така го решив:smir:
Fala mnogu:smir:Ke probam pa ke vidam dali ke mi uspee
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Imam pirs na papok ,i slednat anedela ke stavam tetovaza i mnogu sum vozbudena :pipi: opravduvam sekakov vid ukrasi na telo
 

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Ве молам некој итно да ми одговори како да го најдобро стелизирам топчето од пирс ми падна на под во вц, и сакам да бидам сигурна дека ке биде добро стелизирано пред да го ставам само се мислам како најдобро да го стелизирам во домашни услови , алкохол или...??? плз итно ми е
фала
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ве молам некој итно да ми одговори како да го најдобро стелизирам топчето од пирс ми падна на под во вц, и сакам да бидам сигурна дека ке биде добро стелизирано пред да го ставам само се мислам како најдобро да го стелизирам во домашни услови , алкохол или...??? плз итно ми е
фала
Медицински алкохол (не ракија), јод, некое средство за стерилизација, а најдобро да си купиш ново.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Значи овака сакам да ставам пирс на левата веѓа е сега пред да го ставам сакам да прашам за нега и одржување.
Како прво ме интересира дали кога ќе го ставам пирсот кога ќе се бањам нели шампон за коса и купка за туширање се користи дали ќе се деси нешто дали ќе му смета на пирсот ? Сеа нормално не може да не се бањаш 1 недела ??? Тоа ме интересира и како оди спиењето :D пошто на левата веѓа ќе ми биде само на грб и на десна страна спиење на лева нема шанси ??? и уште ова што треба да купам за негово одржување и колку пари е се тоа ? Фала однапред... Поздрав...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
6
Обожавам! Тетоважи не толку, али thumbs up за секаков вид украсување на телото:)
знам дека сте дискутирале на оваа тема на претходните страници, ама јас да си прашам :)
за некој месец ќе ставам пирс на уста ( на долната усна лево)
може нешто повеќе околу ова? дали боли? кој е ризикот на добивање инфекции? за колку веме зараснува и каква нега треба после ставањето на пирсот?
:) фала многу,:smir: поздрав~
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
кажете добри студија у скопје за тетовирање?? и кај се наоѓаат за секое по малце кратко напишете.. фала..
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Глупо прашање:
Слушнав некаде дека за време на лето не е добро да се става тетоважа поради топлото, и нешто ми кажаа може да се инфицира местото каде што е тетоважата ако се измеша бојата со потта.
Вистина или не? Да знам дали да ставам сега или да чекам да залади.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
Глупо прашање:
Слушнав некаде дека за време на лето не е добро да се става тетоважа поради топлото, и нешто ми кажаа може да се инфицира местото каде што е тетоважата ако се измеша бојата со потта.
Вистина или не? Да знам дали да ставам сега или да чекам да залади.
Нема везе , првите неколку часа е критично но затоа си има завои ..после 24 часа немаш гајле, побитно е некоја повреда да не се деси или нешто друго на самото место. Па затоа си има третман после тетовирање - има разни препарати за заштита, од оние обичните за исекотини, изгореници, до специјални , евтини ептен се сигурно ќе ти дадат некој премаз нешто за да се сочува од инфекции плус и формата да остане совршена .Или млака вода и сапун е доволно околу 10-тина дена ко што сум глеал како праеле другите.. не се препорачува седење во када , изложеност на сонце ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom