Терористички напади во светот

Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
После ова со чиста совест можам да кажам дека Брејвик беше во право,и на Европа и требаат повеќе луѓе како него.
E sega prevrti ja na drugata strana,i pristalicite na isis so cista sovest vikat deka ovie napadi treba da se slucuvat za da se opametat evropjanite da ne doagat vo nasite zemji i da ne ubivat ,inaku ova ke se sluci sekoj den,inaku civilite se nevini bilo vo Sirija,Turcia,Irak,Palestina,Francia,Belgia i zalam za tie izgubeni zivoti,a ti si eden obicen bolesnik
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Некој ја отвори Пандорината кутија? Господ нека ни е на помош, но тоа е. Европа сама си е крива за ова, нека трпи. Но проблемот е што цивилното население ќе трпи кое воопшто не е виновно.
Знам дека сите ќе скокат против мене. Но доколку се интервенираше на време во Сирија ваква мигрантска криза и тероризам немаше да има. Главни виновници се русите и иранците.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.574
Знам дека сите ќе скокат против мене. Но доколку се интервенираше на време во Сирија ваква мигрантска криза и тероризам немаше да има. Главни виновници се русите и иранците.
Aко воопшто у Сирија не се интервенираше , ваква мигрантска криза и тероризам немаше да има.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.412
Поени од реакции
2.755
Знам дека сите ќе скокат против мене. Но доколку се интервенираше на време во Сирија ваква мигрантска криза и тероризам немаше да има. Главни виновници се русите и иранците.
Па така е. Но зошто не се направи така? Не се сакаше или? Или лични интереси се во прашање?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.223
На точка мислам дека беше како демек ФСБ пред време ги известило тамошните за некакви напади или доаѓање на терористи но овие еве ништо не презеле.

Едит
еве
http://tocka.com.mk/1/190563/bile-obucuvani-vo-sirija-rusite-gi-predupredile-belgijcite-deka-im-doagjaat-trojca-radikalni-islamisti

а воедно и нешто интересно се спрема
http://tocka.com.mk/1/190597/belgija-gi-zatvori-diplomatskite-pretstavnistva-vo-turcija
Глупости, имаше веднаш деманд од страна на наведените лица.
http://www.vesti.ru/doc.html?id=2734140
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Знам дека нема, но деновиве Белгија ја тресеа антитерористички акции при што беше подигнато нивото на безбедност. Самата служба излезе со очекувања терористчки напади и пак им се случуваат безбедносни пропусти.



Не заговарам конспиративни теории, но ова е веќе голем пропуст на службите, јасно ми е и дека неможеш да ги спречиш овие напади туку само да го намалиш нивниот импакт.
Но при такво зголемено ниво на безбедност службите го оставаат аеродромот необезбеден.

Сега имаше соопштение дека на аеродромот биле пронајдени уште неексплодирани направи, овие планирале цел аеродром да го срамнат со земја а при тоа никој да не забележи.:confused:
Nisaj vrata, zemaj plata.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
155
Поени од реакции
46
Знам дека сите ќе скокат против мене. Но доколку се интервенираше на време во Сирија ваква мигрантска криза и тероризам немаше да има. Главни виновници се русите и иранците.
Путин беше најголем иницијатор и заштитник на Асад. После тоа одлучи да му помогне на Асад за да се уништи ИСИС. Но тој што напра ? Наместо ИСИС, опозицијата беше бомбардирана од руски авиони. Дури и спектакуларни пароли имаа русите дека ИСИС за неколу дена ќе се уништи. Па после тоа преку ноќ си заминаа од Сирија. А ИСИС остана. Така да сепак во право си. Сега Путин нека ја спаси Европа. Бидејќи најголем генератор на сите безбедносни проблеми во светот е токму баш тој.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
Изгледа овој од ЦИА му кажал

ПОРАНЕШЕН АГЕНТ НА ЦИА ПРЕДУПРЕДУВА: БОРБАТА ПРОТИВ ТЕРОРИЗМОТ ЌЕ ТРАЕ ВЕЧНО!
http://centarnews.net/HQ/mk/index.php/news/world/item/20289-poraneshen-agent-na-cia-predupreduva-borbata-protiv-terorizmot-kje-trae-vechno
секој , па и малоумен, малку да размисли се ќе му биде јасно... 1. Садам Хусеин, 2. арапска пролет Тунис, Египет, 3 Гадафи, 4. Асад
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.223
Според информациите од Европските разузнавачки служби, во Европа имало околу 100 sleepers cells.
Е сега можеби нема да има 100 терористички напади, но доволен е еден на некој објект како нуклерна централа за да биде катастрофлно за сите во Европа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
Путин беше најголем иницијатор и заштитник на Асад. После тоа одлучи да му помогне на Асад за да се уништи ИСИС. Но тој што напра ? Наместо ИСИС, опозицијата беше бомбардирана од руски авиони. Дури и спектакуларни пароли имаа русите дека ИСИС за неколу дена ќе се уништи. Па после тоа преку ноќ си заминаа од Сирија. А ИСИС остана. Така да сепак во право си. Сега Путин нека ја спаси Европа. Бидејќи најголем генератор на сите безбедносни проблеми во светот е токму баш тој.
не треси глупости, голем дел од европски влади и медиуми беа против интервенцијата на Русија против ИСИЛ .. е сега ќе биде , тражили сте - добили сте...
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
не треси глупости, голем дел од европски влади и медиуми беа против интервенцијата на Русија против ИСИЛ .. е сега ќе биде , тражили сте - добили сте...
Ево јас ќе ти одговарам. Европските влади знаеа и беа убедени дека Русија нема намера да ги уништи терористите на ИСИС, туку целта беше сириската опозиција, и тоа поради поддршката од САД, ЕУ,Канада и Турција. Русија многу убаво знае дека ако падне Асад ,Сирија од геостратешки аспект ќе биде изгубен дел за русите. А ИСИС беше повод. Ете тука лежи зајакот. Значи сепак сугестиите на Западот за Русија многу брзо излегоја на виделина.Едноставно се докажа вистинското лице на Путин.
 
Последно уредено:
G

Goldie

Гостин
Знам дека сите ќе скокат против мене. Но доколку се интервенираше на време во Сирија ваква мигрантска криза и тероризам немаше да има. Главни виновници се русите и иранците.
Како што интервенираа во Ирак навреме па сега си е „супер“ таму се и нема веќе терористи, емигранти од таму и сл..
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Како што интервенираа Американците во Ирак навреме па сега си е „супер“ таму и нема веќе терористи, емигранти од таму и сл..
Статистички ако гледаш нема толку мигранти од Ирак. А од Сирија речиси 80%.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Веројатно но и не мора да значи. ИСИС во моментов сигурен сум дека има солиден број на обучени лица што знаат да ракуваат со експлозиви. Според кажувања на белгиските власти (пред два дена после апсењата) кажаа дека терористичката мрежа е распространета повеќе од што мислеле.
Тој истиот што го уапсија три месеци бил сместен во Брисел. Сигурно имало раширена мрежа што го криела од властите. Тој е уапсен ама другите се уште таму.

Инаку превентивно белгијците затворија една од нуклеарните централи, бидејќи во еден од становите на уапсените терористи пронајдоа снимки и докази за континуирано следење на директорот и менаџментот на нуклеарната централа.
skako deka ima i toa ne se obicni borci ,kako nastana ISIS ,eden moj blizok vraboten vo svetskoto MNR bese kaj mene letoska i pravevme muabet okolu ova ,coekot mi kaza deka 2 pati go posetil MI6 vo london i bil del od eden proek vo koj trebalo da gi ubedat ovie migrantive da ne idat kon evropa ,vidov deka coekot e dosta zapoznat i deka ne kazuva se ,uz muabetot trgnavme kon temava za ISIS coekot mi kaza deka vnatre vo mrezata na ISIS ima 3 agenti na MI6 od koi edniot veke bil likvidiran od niv dobivale dosta precizni informacii ,i kaza kao nastanale vika na samiot pocetok koga amerikancite go rusile od vlast sdam husein negovata sunitska administracija i negovite generali ostanale bez rabota masovno napustajki go bagdad del od generalite formiraat organizacija koja se bori protiv seitskata nametnata od amerikancite vlast ,tie se mnogu skolovani generali pretezno vo SSSR i okolu sebe sobiraat pogolema masa na revoltirani od novata vlast luge ,ova na amerikancite im dogja vo prvicnot moment kako kec na desetka zatoa sto irackata vlada im go vrti grbot vednas stom ja povlekoja vojskata ,taka amerikancite preku Saudiska Arabija finansiski gi podrzuvaat ovie na pocetokot militanti no kako sto saudijcite vleguvaat so pari ti vleguvaat i so teska serijatska ideologija cija krajna cel e kalifat ,na amerikancive toa vopsto togas ne im smeta tuku tie vo toa gledaat na na najsojuznik istoto ko fotokopiraat vo Libija i Sirija ,no kade zapna rabotata zosto modelov ne im uspea ,vo prasanje se skolovanite generali na Sadam ,ovie luge im smetaja na amerikancite pa moraa da bidat zameneti posto znaea amerkancite deka tie nema sekogas da igrat po nivnoto oro taka i dadoja zadaca na Saudiska Arabija da infiltrirat nejzini luge koi ke ja prezemat celokupnata kontrola i se ke im e kako podmackano Saudijcite gi ispratija svoite najradikalni islamisti natopuvajki gi site tamu so ekstremen radikalizam generalite na sadam bea ubieni kako kucinja i organizacijata ja prevzemaat radikalistite koi rabotat isklucivo po nalog na RIJAD i den denes seuste rabotite stojat vo ovoj kontekst Rijad nikogas nema da se otkazi od svoeto cedo , i da vo isis ima dobro obuceni vojnici komandosi strucnaci za hemiski i bioloski oruzja (ovie za hemiski i bioloski oruzja bea likvidirani vo celost) no ima golem broj strucni lica za sozdavanje na konvencionalni eksplozivni napravi
 
G

Goldie

Гостин
Статистички ако гледаш нема толку мигранти од Ирак. А од Сирија речиси 80%.
Па најнов е конфликтот во Сирија нормално дека сега највеќе ќе има од таму, ама веднаш зад нив најбројни се оние од Ирак и Авганистан каде што “твоите“ интервентираа и никакви резултати не постигнаа. Ете види како изгледа Ирак денеска, ИСИС има огромни територии коишто ги контролира а никој не прави ништо против нив да ги уништи комплетно од тие простори

Путин беше најголем иницијатор и заштитник на Асад. После тоа одлучи да му помогне на Асад за да се уништи ИСИС. Но тој што напра ? Наместо ИСИС, опозицијата беше бомбардирана од руски авиони. Дури и спектакуларни пароли имаа русите дека ИСИС за неколу дена ќе се уништи. Па после тоа преку ноќ си заминаа од Сирија. А ИСИС остана. Така да сепак во право си. Сега Путин нека ја спаси Европа. Бидејќи најголем генератор на сите безбедносни проблеми во светот е токму баш тој.
Кога бомбадираше викавте дека поради тоа луѓето бегале кон Европа, сега кога престана пак он е крив и вас неможе да ви се најде крајот.
Ако не приметуваш откако се повлече даде шанса на мирот помеѓу Асад и “умерениве“ кои веќе не војуваат активно, а борбата против терористите секако нема да престане
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom