Терористички напади во светот

W

wicked_1

Гостин
17.11.2015. / 16:35h Svijet - Šef ruske diplomatije
Lavrov: SAD sjede na dvije stolice po pitanju Sirije

Sergej Lavrov / Vijesti.ba
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov danas je kritikovao Sjedinjene Američke Države zbog, kako je rekao, kontradiktorne i zbunjujuće politike u Siriji.
U izjavi za dokumentarni film prikazan na jednoj ruskoj televiziji, Lavrov je rekao da analiza vazdušnih napada SAD na položaje Islamske države u Siriji tokom proteklih godinu dana ukazuje na to da napadi štede jedinice IS koje predstavljaju najveću pretnju po sirijsku vojsku i predsjednika Sirije Bašara Asada, prenijela je agencija AP.

Lavrov je istakao da to znači da Vašington praktično "sjedi na dvije stolice".

"Oni žele da IS što je prije moguće oslabi Asada, tako da on ode sa vlasti na ovaj ili onaj način, ali ne žele ni da IS previše ojača, zato što bi kasnije džihadisti mogli da ugrabe previše moći", rekao je Lavrov.

Dokumentarni film za koji je Lavrov dao izjavu je već prikazan na istoku Rusije, dok će u Moskvi biti emitovan kasnije tokom današnjeg dana.

(Vijesti.ba / NN)
0 легитимитет има ликов што и да збори, единствената негова улога е да подгрева тензии и да им дава храна на милионите затупени ликови да си ги потпираат конспиративните светови со негативци и херои.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.246
Еве една - само делумна - листа за кои сè "криминали", воинствените исламисти во последно време изрекле и извршиле смртна казна:

Летување во Египет

Шопинг во Најроби

Одење на работа во Њујорк

Летање со авион во САД

Возење со воз во Мадрид

Возење автобус во Лондон

Присуствување на свадба во Аман

Чување меморијален споменик во Канада

Молење во несертификувана џамија

Да се биде Евреј

Одење на училиште во Русија

Одење на училиште во Пешавар

Цртање карикатури

Слободно говорење во Бангладеш

Да се биде хрватски работник во Каиро

Да се биде новинар на Вол Стрит во Пакистан

Работење во банка во Истанбул

Возење со ферибот на Филипините

Пиење кафе во Мумбаи

Правење филм за третманот на жените

Печатење Библија во Турција

Спиење во хотел во Исламабад

Молење во црква во Египет

Божиќен шопинг во Шведска

Купување риба во Нигерија

Градење верски објект во Ирак

Гледање на маратон во Бостон

Сончање во Тунис

А криминалот на луѓето кои беа убиени во Париз вклучува: сакање музика, јадење и пиење.
Ловење риба у Железара, си заборавил да напишеш. (ми тргна да те цитирам денес...)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
0 легитимитет има ликов што и да збори, единствената негова улога е да подгрева тензии и да им дава храна на милионите затупени ликови да си ги потпираат конспиративните светови со негативци и херои.
Сигурен си дека ова го мислиш за Сергеј Лавров, а не за Џон Кери и за Џон Мекејн ?
 
W

wicked_1

Гостин
Сигурен си дека ова го мислиш за Сергеј Лавров, а не за Џон Кери и за Џон Мекејн ?
Конкретно за Лавров пишам, впечатокот ми е од некои негови претходни коментари и анализи у врска со Македонија и случувањата тука пред некој месец.
Истресе доста зелени за функцијата што ја има, типични за некој лик по форуми, не на шеф на руска дипломатија.
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Ти неписмен си или лошо ме интерпретираш.

Јас пишав се зголемува подршката на ИСИС во исламскиот свет, мислејќи на поединци кои ја оправдуваат таа идеологија и од каде што имаа спонзори, кај напишав дека држави ја оправдуваат?
E sega poedinci vo islamski svet,ili cel islamski svet ??,kako mozeme ova da go razbereme.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
ANGELINA JOLIE: “Dok svi govore o Parizu, niko ne spominje napad ISIS-a u Libanu jučer”
Posted date: November 15, 2015In: Vijesti iz svijeta, Zanimljivosti
Nevjerovatan broj pregleda, komentara i lajkova bilježi status slavne holivudske glumice i režiserke Angelina Jolie povodom strašnih terorističkih napada u Francuskoj, odnosno u Parizu koji su se dogodili u petak.

“Dok svi govore o Parizu, niko ne spominje napad ISIS-a u Libanu jučer. Ja se molim za obje države”, navela je Jolie, koja je poznata i po svom humanitarnom radu. Objavu možete pogledati ovdje.
Podsjećamo, u napadu u Libanu stradalo je 43 ljudi.http://putem-islama.com/angelina-jolie-dok-svi-govore-o-parizu-niko-ne-spominje-napad-isis-a-u-libanu-jucer/
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Конкретно за Лавров пишам, впечатокот ми е од некои негови претходни коментари и анализи у врска со Македонија и случувањата тука пред некој месец.
Истресе доста зелени за функцијата што ја има, типични за некој лик по форуми, не на шеф на руска дипломатија.
Каква коинциденција, кристално истото мислење го имам и јас за Џон Кери - американскиот колега на Сергеј Лавров.

Колку и да тресе зелени Лавров, сепак на тоа поле може вода да му носи на Кери.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
POGLEDAJTE: Francuska kolona smrti koja je ubila preko 1.500.000 muslimana u Alžiru
Posted date: November 14, 2015In: Zanimljivosti
Alžir, 1945. god. kada je Francuska vojska izvršila pokolj nad muslimanima u Alžiru.

Video pogledajte OVDJE
 
W

wicked_1

Гостин
Каква коинциденција, кристално истото мислење го имам и јас за Џон Кери - американскиот колега на Сергеј Лавров.

Колку и да тресе зелени Лавров, сепак на тоа поле може вода да му носи на Кери.
Ок, не се труди безвезе да градиш аргумент на нешто што не го спорам или расправам, не ми е ни нешто посебно битно твоето мислење за Кери.

Лавров институцијата - мнр на големата херојска Русија, пред некој месец изјави дека Македонија ќе биде поделена меѓу Бугарија и Албанија, и дека Турски/Јужен тек е причина за протестите и случувањата. Комедии..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Првиот советник на кралот, бил агент на МИ6 кој го прифатил исламот и станал прв советник на кралот на С.Арабија.[DOUBLEPOST=1447778030][/DOUBLEPOST]


Со вакви напади само се зголемува нивната симпатија и подршка во исламскиот свет.
Прва цел им е создавање на калифатот на Б.Исток.
Чистење на териториите на Сири/ја и Ирак, од невернците.
Зошто тогаш само 30% се во СА?

Сите муслимани кои ги знам се оградуваат од ИСИС или од било која терористичка организација. Освен некои празноглавци кои не успеаа да завршат факултет или да најдат работа се занимаваат со такви секти.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
E majkata ,zasto sekogas ovie kasapi koga zavrsuvat vakvi raboti se maskirani,isto kako ovie.,..
Američki helikopteri štite konvoje DAIŠ-a od potencijalnih napada (VIDEO)

Mediji iz Ujedinjenih Arapskih Emirata objavili su video na kojem se vidi kako helikopteri SAD-a štite konvoj Toyota automobila terorističke grupe DAIŠ, od mogućih napada.

U izvještaju ovih televizijskih kanala stoji: “U ovoj karavani se nalazi približno 200 automobila, koje prate teroristička grupa DAIŠ i helikopteri Sjedinjenih Američkih Država.”
Na temelju ovog izvještaja, vidi se da su američki helikopteri pratili karavanu iz neposredne blizine, bez ijednog ispaljenog metka.



Clinton: Ranije smo se dogovorili da osnujemo DAIŠ na Sinaju!




Hillary Rodham Clinton, bivša ministrica vanjskih poslova SAD-a, je nedavno razotkrila javnosti podršku ove zemlje u osnivanju takozvane “islamske države”.
Clinton je u svojim memoarima napisala: “Mi smo učestvovali u ratovima u Iraku, Siriji i Libiji, borili se protiv vlade muslimanskog bratstva u Egiptu, ali sve se to promjenilo u periodu od 72 sata. Imali smo dogovor da se osnuje DAIŠ na Sinaju.”
Dalje kaže: “Namjera je bila da se u junu 2013. godine sastanemo sa svojim prijateljima iz Evrope i priznamo sve.”
Bivši šef nacionalne sigurnosti SAD-a je rekao kako su tri zemlje bile zadužene za osnivanje DAIŠ-a, a to su SAD, Velika Britanija i izraelski režim.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Ок, не се труди безвезе да градиш аргумент на нешто што не го спорам или расправам, не ми е ни нешто посебно битно твоето мислење за Кери.

Лавров институцијата - мнр на големата херојска Русија, пред некој месец изјави дека Македонија ќе биде поделена меѓу Бугарија и Албанија, и дека Турски тек е причина за протестите. Комедии..
И што виде ти нерелевантно во неговата изјава ?

Македонците од поодамна се малцинство во западна Македонија и заминуваат од таму, а во источна Македонија вадат татарски пасоши. Само партиските подлизурковци и постарите остануваат во државата, а сите останати - особено младите - си ги собираат парталите и заминуваат во странство не на печалба, туку во потрага по подобар живот.

Доколку не престане ваквиот тренд во блиска иднина, предвидено е дека до 2050 година Македонците ќе бидат малцинство во Македонија. Ако тоа не е доволен фактор за поделба на една држава, тогаш дај друг фактор.

Турски поток - за кој се посигурно е дека нема да стане реалност поради меѓусебните несогласувања помеѓу Русија и Турција околу граѓанската војна во Сирија и нејзиниот исход, е еден од планираните руски енергетски проекти на Балканот кои актуелната влада на Република Македонија ги поддржува, а за кои актуелната опозиција отворено и јавно има изјавено дека ќе изврши ревизија откако ќе дојде на власт и ако е потребно, ќе ја повлече поддршката за истиот тој руски енергетски проект.

Секако дека протестите против актуелната влада на Република Македонија беа од тотално поинаков карактер, а не против изградба на руски гасовод кој од Русија и Турција треба да поминува низ Грција, Македонија и Србија кон Унгарија, Хрватска, Словенија и останатите држави членки на ЕУ, но несомнено кој ја поддржува актуелната опозиција во Македонија, ја поддржува и идејата за ревизија и можно повлекување на поддршката кон ваквиот руски енергетски проект на Балканот, па од тука изјавата на Сергеј Лавров барем има некаква минимална релевантност.

Но да се вратиме на темата.

Што виде ти нерелевантно во изјавата на Лавров за двојните аршини на САД во врска со граѓанската војна во Сирија ?
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
07/11/2015 U 10:11
Snowden: Dok SAD nisu napale, ISIL nije postojao

Nekadašnji američki agent Edward Snowden je u intervjuu za švedske medije govorio o Rusiji, CIA-i, dronovima i Islamskoj državi.

Uzbunjivač, koji je otkrio mnoge tajne podatke i zbog čega Washington traži njegovo izručenje, našao je utočište u Moskvi.

“Teško mi je da kažem šta radim sada, Washington će sve iskoristiti protiv mene… Ako kažem neke dobre stvari o Rusiji, kao da Rusija nije pakao, oni će reći da sam ja u ljubavi sa Kremljom ili nešto tako. Ako kažem da je ovde strašno, biće isto, reći će da sam jadan”, rekao je Snowden.

Bivši saradnik specijalnih službi SAD-a otkrio je 2013. godine podatke po kojima je američka Agencija za nacionalnu bezbjednost masovno špijunirala ne samo građane Evropske unije već i jedan broj evropskih lidera.

“Nemam problem sa svojim izborima i dalje mogu da vidim svoju porodicu, mogu da razgovaram sa svima. Nekada su ljudi u egzilu gubili kontakte sa svojima, ali tehnologija je to promenila, proterivanje ljudi kao strategija prestaje da daje rezultate”, dodao je Snowden, prenio je B92.

Također, Snowden je otkrio podatke o torturi koju su agenti CIA sprovodili nad zatvorenicima.

“Bilo je indicija da postoje ljudi u CIA-i koji bi govorili o tome, ali su bili pod pritiskom. Umjesto prezentovanja stvarnog stanja morali su, po nalogu CIA-e, da prestanu sa prikupljanjem dokumentacije. Ipak, takve tajne ne možete zauvijek da čuvate, one isplivaju, a sav novac koji date da se to ne sazna zapravo znači da sami sebi pucate u nogu”, istakao je Snowden.

Jedno od posljednjih otkrića je da američke bespilotne letjelice u devet od deset slučajeva usmrte civila, a ne teroristu.

“Dronovi ne prate ljude, već telefone i ne mogu da prepoznaju da li je neko ko nosi telefon terorista ili nije, zbog toga napadi dronovima često završe pogrešno. Kada sam vidio te dokumente znao sam da je to bezbjednosna priča godine. Dronovi stvaraju više terorista nego što ubiju. Islamske države nije bilo tamo dok nismo počeli da ih bombardujemo, da napadamo te zemlje. SAD razmišljaju emocijama, ne razumom, odgovaraju odmah bez ikakvog smisla”, zaključio je Snowden.

Oslobođenjehttp://www.magazinplus.eu/clanak/snowden-dok-sad-nisu-napale-isil-nije-postojao/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom