Терористички напади во светот

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
И ти го направи обратното, дека оние на Блискиот Исток се ништо во споредба со завчерашниве во Париз :)
Не, само реков дека нашата реакција е оправдано поголема кога е во прашање некој близок. Колку и да изгледа чудно, кога гледаме во светски рамки нам Франција ни е блиската, Франција ни е братучедот од метафората горе. Нигерија е само некое дете од друго село. Што и да и` се случи нејзе нема да не погоди толку. Ќешки да не беше вака, можеби светот ќе беше многу поубав, ама не е.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
155
Поени од реакции
46
Моментално сите светски лидери денеска се во Турција за Г-20 самитот. Баш да видиме што ќе се договараат за Сирија.
Тебе ќе те прашат пред да донесат една голема историска одлука.:icon_lol:
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Ок, темава е прилично оставена да се дискутира што се ќе ви текне колку и да е оф топик. Ситуацијата е таква и го разбирам жарот во ек на дискусија. Ама повеќе нема да се толерираат лични навреди кон членови со различно мислење. Ако не се согласувате со нечие мислење реплицирајте културно, гомно, срање, шупак упатени на друг член ќе бидат санкционирани со казнени.
 
D

Daedalus

Гостин
На блискиот исток жените немаат еднакви права со мажите, немаат верска толеранција, немаат ништо од тоа.
Да да, све тоа што кажуваш е супер и тачно. Ама жениве на Близок Исток, голем кур ако немаат еднакви права со мажите. Не се они Франција бе пеер, кој го боли кур за жените таму, и онака Близок Исток нема удел колку Франција.
Али битно е жените у Франција да не бидат чепнати, тоа ќе биде природна катастрофа и удар за целото човештво.
Не приметуваш кај ти е хипокризијата така?
На Близок Исток има жртви на таа глуптардска идеологија, секој ден. Невини жени, деца, христијани, муслимани... И нема врска кој колку има удел у општеството, тоа дете на Блискиот Исток самото по себе има удел во општеството исто колку тоа дете у Франција. Тој човек убиен на Близок Исток, има исто толку удел колку тој Французин. Немаат скроз ист, али на огромна скала, занемарливо незначаен удел во било што. Овој е столар, другиов молер. Тие поединци не го носат уделот во човештвото. И треба да си дудук за модерна историја за да ги заборавиш сите злодела што Франција ги направила како држава низ историјата, злодела против човештвото и да ги изоставаш сите злодела што Франција како држава ги прави против човештвото у моментов. И да ми кажеш дека тоа што се фенси и дркаш на нивната култура, ги прави побитни од Африка.
И треба да гледаш ептен плитко за да не ги сконташ сите социоекономски и историски фактори што ја создаваат таа разлика во култура и историја од регион до регион, разлика во верувања. Да не те боли кур за невини и еманципирани студенти што умираат во огромна бројка од некои си Боко Харам, цел масакар на села со невини луѓе. И сеа да ми трубиш за тоа што е лулка на западната цивилизација , посрана со колонии и култура изградена на мртви тела.
Тука ни завршуе муабетот, ќе ме напиздиш пеер и ќе треба да се испокараме.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.389
Еден од учесниците бил француски државјанин. Ако се покаже дека тоа лице е од трета генерација на муслимани во Франција, дали паѓа во вода правилото на претопување во менталитетот на домородниот народ? Една секуларна земја како Турција во последниве неколку години го напушта наследството на Ататурк и го враќа исламот како неодвоив дел од државата.
Секогаш постојат исклучоци, не генерализирам ниту кога е во прашање претопувањето.
Патем, голем скептик сум и многу ретко верувам на медиуми, така да не знам дали тоа што е пренесено е вистинито, не можам да дискутирам за тоа.


Поентата ми е, сигурно во еден период имало голем број на приврзаници на либералноста и левицата во ЕУ земјите, кои сигурно помагале на онесвестени лица по улици. Но кога ќе увидат дека раката на помошта им е гризната, а не смеат да зуцнат од страв да бидат наречени расисти, истите либерали ќе го искористат своето право на глас за некоја антионесвестен човек опција, макар и да е екстремна. Затоа и не е чудо кога шведски хомосексуалци даваат дискретна поддршка на шведските демократи.
Во овој случај станува збор за тешки хипокрити, кои лично ги презирам. Ако е расизам, расизам е, без разлика од каде доаѓа. Од страв да не бидат наречени расисти... Ма немој! Не си свесен колку пати ме нарекле мене така откако сум дојдена тука. На еден, таков „обесправен“, гркланот низ уста ќе му го извадев. Ќе се истепавме да не беше жена му да нѐ спречи. Има јасна дефиниција за тоа што е расизам, ако навистина си анти расист, ќе ја почитуваш и нема да се плашиш за тоа како ќе бидеш окарактеризиран. Сега има и еден нов термин, "white privilege", „омилен“ ми е!

Шведските демократи се расисти. Ако е педер не значи дека под дифолт треба да биде либерален и да не е расист. Ќе се зачудиш од големата бројка на латентни педери во десничарските кругови.


(Ти реплицирам на муабетот, ама да не ја влечеме работава накај оф топик)
 
S

silmarillion

Гостин
Koga ke go boldiras, boldiraj go do kraj mislenjeto nemoj da me izvadis od konteks,ne rekov deka ke im go podobruvat zivotot,no tie teroristicki organizaci se ogranok na NATO,EU,USA sto profitirat na site strani,zatoa ako nemas sposobnost da gi svakar rabotite od prvo citanje ti preporacuvam da gi citas po vtor,tret ili pak i cetvrti pat se dodeka ne ja razbiras poentata.
Ти рече дека ал каеда е последица на лошото владеење на Асад. Или научи да се искажуваш јасно или не давај препораки за колку пати да се препрочитуваат постови.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Da bese ziv Alfred Hitchkok ke ti se voshituvase na tvoite sposobnosti za sceniranja horor filmove,daj ziti se zasto nevodis vo Holivud? ,imas mnogu sansi da postignuvas nesto.vo zivotot,zasto gubis vreme tuka vo forum za dzabe
не е за џабе, имам јас акции во кајгана.ком и секој пост и зголемена посетеност ми носи добивка на крајот на годината
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Ок, темава е прилично оставена да се дискутира што се ќе ви текне колку и да е оф топик. Ситуацијата е таква и го разбирам жарот во ек на дискусија. Ама повеќе нема да се толерираат лични навреди кон членови со различно мислење. Ако не се согласувате со нечие мислење реплицирајте културно, гомно, срање, шупак упатени на друг член ќе бидат санкционирани со казнени.
Ne e fer da brises postovi,ili pak zatvorete ja temava ,ostavete samo sport i kladilnici taka ke nema navredi.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
На крај ќе испадне Брејвик и херој.

Breivik confessed and stated that the purpose of the attack was to save Norway and Western Europe from a Muslim takeover, and that the Labour Party had to "pay the price" for "letting down Norway and the Norwegian people.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ne e fer da brises postovi,ili pak zatvorete ja temava ,ostavete samo sport i kladilnici taka ke nema navredi.
Па спорт и кладилници него што, срамота е средношколци и студенти да дискутираат без вреѓање а тука муабети за на пазар. Или спастрете се со речникот или ќе има поединечни ладења од тема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
То на филм при експлозија ќе искини пасоши, во реалност ќе го одува, при експлозија најмногу штета и повреди претрпуваат крупни и поешки објекти кои даваат отпор на ударниот бран, зид ќе го разнеси, хартија на пример ќе ја раздува наоколу.
Аха, ОК Ајнштајн Let 3. Го „реши“ аспектот на кинетичката енергија - но што правиме со термалната? Кој она процес се случуваше при високи температури, нешто со оксидација беше поврзано.... Горење? ;)
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
На крај ќе испадне Брејвик и херој.

Breivik confessed and stated that the purpose of the attack was to save Norway and Western Europe from a Muslim takeover, and that the Labour Party had to "pay the price" for "letting down Norway and the Norwegian people.
Нема што да испадне, така е. :D Алал нека му е. :D Зашо не идат христијани/будисти/(вметни религија бла бла) во арапските муслимански земји да живеат и да им досаѓаат. :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Аха, ОК Ајнштајн Let 3. Го „реши“ аспектот на кинетичката енергија - но што правиме со термалната? Кој она процес се случуваше при високи температури, нешто со оксидација беше поврзано.... Горење? ;)
Пак ти се информациите од холивуд, многу ретко прикажуваат на филм релна експлозија, има тука блесок али кратко, освен ако не се работи за термички материјали (напалм, термит, бел фосфор...) кои се наменети да уништуваат со топлотна енергија, во една експлозија можеби има “оган“ можеби пола секунда или секунда.... е сега колуку еден пасош ќе изгори од пола секунда или секунда или 2 секунди висока температура?
ПС
Еве во Израел детонираа самоубилачки појас па види колку тук има оган (скокни на 2 минути негде)
https://www.youtube.com/watch?v=TbiQjXXP4w0

Eве ти холивудки ефекти на експлозии поради кои мислиш дека се гори во нив
https://www.youtube.com/watch?v=IdkAgP_nDg4
 

Kajgana Shop

На врв Bottom