Терористички напади во светот

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Mary mother of Jesus...:facepalm::facepalm: Башар Ел Асад е демократски избран претставник на сириските луѓе.

па во право е,избран е на избори.

Или избори се сметаат кога американците ти фрлаат бомби во двор за да мора да гласаш за некој кој нив им е желба ?!
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Таман сме на темата, тезата е дека демократскиот запад не го спречи на време диктаторот Асад и заради тоа сега Европа страда од имигранти и терористи бегалци, згора на се и праведните верници ги казнуваат грешните неверници. И извини ме што нема ова да го преведам со гугл-транслејт (за автентичност).
Ti stvarno mislis deka stvarno celata operacia zvana imigranti ne e del od planovite na Evropa ili se pravis deka ne znaes ili pak znaes ama se pravis deka ne e taka zaradi licen inaet.

Прво, твоето лично искуство (без разлика дали е вистинито или не) може да биде само анекдотално и никако репрезентативно. Доказ се двата милиони луѓе што живеат во Македонија, па благе везе немаат што се случува овде. Тешко дека на Блискиот Исток се пописмени (или посвесни).

koj vika deka nemame blage veze ?,toa e samo forumski televiziski ili pak novinski kolumni .cela makedonia cela evropa pa i cel svet zne sto se slucuva ,samo sto narodot ne e vo sostojba ,ja nema ta sila da menuva nesta .ne mi e licni iskutvo ,ova mi e sluzbeno iskustvo i se sto zboram 90 % e tocno ,sega ne mozeme vo edna drzava da gi generalizirame site nesta.

Второ, Башар Ел Асад е демократски избран претставник на сириските луѓе. Избран на избори, за кои тогаш западните “демократии“ немаа никакви замерки. Жалам, не знам какви се правилата во твојот замислен свет ама во реалноста човек не станува „диктатор“ преку ноќ, со нечија вербална декларација.

a dali znaes kako za edna nok bil promenet ustavot na Sirija za da Basar dobie zakonsko pravo da se kandidira za predsedatel ne drzavata,za kakvo demokratsko pravo mi zboruvas koga na izbori site diktatori ubedlivo pobedile nad 99 % od glasovite ,ova se slucuvalo na site arapski drzavi a ti mi zboris tuka za legitimno i demokratsko izabran predsedatel.

Трето, велиш дека на Сиријците им било толку лошо што спонтано се побуниле? До толку биле незадоволни што почнале братоубиствена, религиозна, крвава и ужасна војна?
Риалити чек: Сите можеме да видиме како е сега во Ирак и Либија, и не ми раскажувај приказни колку „лошо“ било претходно. Па Либија за останатиот дел од Африка беше тоа што Германија е за источна Европа (пред ЕУ). Не-вахабистите од Либија (сеедно од која националност), да можат за милисекунд би го вратиле времето на Гадафи. Или Ирачаните Садам Хусеин.

znaes ti kolku luge i sela pogubil hafedh al asad vo svoe vreme ili pak ne sakas da znaes ,normalno deka im bil udobno i dobro vo nivnoto vreme samo na tie sto uzivale vo vladeenjeto ,pa i ne e cudno sto site drzavi arapski stanale na vojna
drugar ti mi zboris za nesta sto si gi cul od politicarite ili lugeto bliski do vlasta vo libija.irak,ili pak toa sto si go videl na 10 dena koga si bil vo odmor ,vo egipet,tunis ili maroko.pa i za toa e ova vojna megu tie sto ubile ,plackale.siluvale .i tie sto gi dozivea ovie monstruozni dela


Таквите приказни за во џамија остави си ги. Мнозинството овде не сме со испран мозок од фикција стара 14 века. :cautious:

Jas kao prvo ne odam vo dzamia i nikogas ne sum bil ,ama koj ima ispran mozak se gleda
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Што на крај ќе испадне иронично со оглед на тоа што бегалците имаат поинакви вредности од западот, за после две-три генерации потомците ќе почнат да бараат уредување кое е по теркот на уредувањето од кое нивните родители избегале.

Ислам и либерализам немаат компатибилност.
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Mary mother of Jesus...:facepalm::facepalm: Башар Ел Асад е демократски избран претставник на сириските луѓе.
vo vremeto koga predsedatel na francia bil zak sirak ,se slucuvalo nesto interesanto so izborite vo francia,vo poseta na zak sirak vo siria na basar ,vo megusobniot muabet sirak go prasal...kako be majkata uspevas da dobies izbori duri 99 % ,se cudam i nemozam nikako da svatam ,a jas maka macam da stignam duri 51 %,basar se smeel i mu kazal ,ajde ne se sekiraj koga ke imas izbori vo francia 2 nedeli pred toa da mi go spomenuvas da ne zaboravam da ti pomognam ,i taka koga dojdoa izborite zak mu se javil na basar i mu vikal slusaj vo nedela imam izbori i kako mi rece deka ke mi pomognes ,nemoj da zaboravas.ovoj mu vikal da ne se sekira ,eden den pred izbori basar mu pratil 10 avioni so siriski eksperti za glasanje i cel den mu pomagale za izbori.
i taka dojde redot da gi brojat glasovite ,gi izbroja ,i na prvite vesti NA FRANCE TOP 24 vestite glasale vaka
VO PARLAMENTARNITE PREDSEDATELSKI IZBORI VO FRANCIA UBEDLIV POBEDNIK NA OVIE IZBORI BES KONKURENCIA E BASHAR AL ASAD.
e pa drugar vaka se glasa vo demokratski arapski drzavi
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
vo vremeto koga predsedatel na francia bil zak sirak ,se slucuvalo nesto interesanto so izborite vo francia,vo poseta na zak sirak vo siria na basar ,vo megusobniot muabet sirak go prasal...kako be majkata uspevas da dobies izbori duri 99 % ,se cudam i nemozam nikako da svatam ,a jas maka macam da stignam duri 51 %,basar se smeel i mu kazal ,ajde ne se sekiraj koga ke imas izbori vo francia 2 nedeli pred toa da mi go spomenuvas da ne zaboravam da ti pomognam ,i taka koga dojdoa izborite zak mu se javil na basar i mu vikal slusaj vo nedela imam izbori i kako mi rece deka ke mi pomognes ,nemoj da zaboravas.ovoj mu vikal da ne se sekira ,eden den pred izbori basar mu pratil 10 avioni so siriski eksperti za glasanje i cel den mu pomagale za izbori.
i taka dojde redot da gi brojat glasovite ,gi izbroja ,i na prvite vesti NA FRANCE TOP 24 vestite glasale vaka
VO PARLAMENTARNITE PREDSEDATELSKI IZBORI VO FRANCIA UBEDLIV POBEDNIK NA OVIE IZBORI BES KONKURENCIA E BASHAR AL ASAD.
e pa drugar vaka se glasa vo demokratski arapski drzavi
А како се гласа во ISIL?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Ова пасошите што си ги носат со себе станува смешно.
Па баш пред некоја страна реков дека гарант нашле и извод од матично крај него (не постар од шест месеци, за коа поминува низ Македонија - треба за сенешто, нели)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Па баш пред некоја страна реков дека гарант нашле и извод од матично крај него (не постар од шест месеци, за коа поминува низ Македонија - треба за сенешто, нели)
Ако е мигрант од сирија, пасошот му е документ, било каде да го застане полиција или на пат или на улица без документ ќе биде приведен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
па во право е,избран е на избори.

Или избори се сметаат кога американците ти фрлаат бомби во двор за да мора да гласаш за некој кој нив им е желба ?!
Kakvi izbori be ? referendum bez nikakov protivnik ? aloooo frankfurt ?? Double Marry mother of Jesus ...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Ако е мигрант од сирија, пасошот му е документ, било каде да го застане полиција или на пат или на улица без документ ќе биде приведен.
OK, али у Македонија (пошто нели одоваму поминуел) дефинитивно му треба и извод не постар од шест месеци. За што било.[DOUBLEPOST=1447590950][/DOUBLEPOST]Албанците го прегрнаа радикалниот Ислам со обете раце. Надевајќи се на муслиманска доминација во блиска иднина на Балканот каде што религијски се во малцинство.
Па така од нула пред петнаесет години, денес имаме едно шест џамии кои се надвор од јуриздикција на ИВЗ, со салафистички прооведници финансирани од КСА, Катар, Турска...
Тие ги обновија нападите врз црквите во овој период и црквите како никогаш до сега во пост турско, се сквернавени и напаѓани, во муслиманско доминантните подрачја.
Парите што стигаат од гореспоменатите земји, за градење на џамии и во чисто кафирски реони и сл. си го имаат уделот, особено кај посиромашната албанска и друга муслиманска популација. Албанците испратија најмногу борци во ИСИС по глава на жител, каде што на раат силуваат христијанки, кољат кафири и сѐ друго што го гледаме секој ден, а кое сега за сега, не можат тука да ни го праат.

Па сега, кажите ми зашто се објаснувате со овие тука Логин, Џан и Бабилон Блоук, кога нивните браќа, пријатели, роднини, се таму и го спроведуваат џихадот во име на Алах. Што очекувате они да кажат - дека е срање тоа што го прават нивните роднини, пријатели?
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пеџа, и за тебе некои од овие работи кои ги пишав важат, али ипак ќе ги повторам.

90% не се 100%, и генерализација у случајов е многу непотребна работа. И мене ми е дебилно што едно курвиче што го знам од средно, што е баш ко овие што ги опиша, ја мења профилната. Ама јас не сум она, и она не е јас.

Друга работа, ти можеш слободно да проќењаш за све што ќе си сакаш, затоа постојат социјални мрежи. Ама проблемот е што буквално викаш „ова нема ништо да смени“, а реагираш како којзнае што да направил некој. И како што ти мрзиш вакви трендови, јас мрзам кога некој онака без причина мрчи за тие трендови, поготово кога вика дека таквиот тренд нема никаква тежина, а сам се побива со тоа што му дава значење. Такада колку што имаш ти право да проќењаш за тоа, толку и јас имам право да проќењам за тој што кења, нели?

И да, последна и најбитна работа. Мојата логика воопшто не е дека јас сочувствувам повеќе ако ја сменам профилната, ама онака ни за секунда не сум го помислил тоа. Знаеш дека не сум таква будала. Тој муабет потекна токму од спротивниот „табор“. Еве баш ти у ДК остави коментар како не сме смениле профилната при нападот од Куманово, па сега мењаме. Кој ти е тој муабет? Со таквиот пост, сакал или не (а те знам за да знам дека не ти е тоа намерата), ти наведуваш на тоа дека јас повеќе сум сочувствувал при овој настан отколку при настаните со Куманово. Мислам дека нема потреба да објаснувам колку само не е така. И сега јас поради тоа што се бранам од таквиот коментар, испаѓа дека јас сум тој што мисли дека повеќе сочувствува ако сменил профилна. Немој брат, немој...
Со оглед на тоа дека и сам кажуваш дека од 100%, 90% се најверојатно онакви какви што ги опишав и тоа како е во ред да изгенерализирам.

Не само што велам дека ништо нема да смени, туку и тврдам. Затоа и го пишав и другиот пост, објасни ми како тоа што ти си сменил слика, ќе и помогне на мајка која го загубила своето дете при нападот. Ќе отиде маж и ќе ја прегрне на погреб а она ќе каже „нема потреба мажу, веќе ми е подобро поради тоа што многу луѓе на фб ги сменија профилните слики“? Дебилно размислување? Дебилна компарација? Знам, исто како што е дебилно и менувањето на профилните слики.

Мрчењето е личен став, јас сум таков, не сакам трендови, поготово не вакви кога се исфорсирани и немаат никакво значење. Да е тренд на носење карирани кошули е во ред, зошто на повеќето и им стојат карирани кошули ама ова нема никаква врска бе Рики, 90% од луѓето ги боли цеф и ти кажав дека вчера вечерта заглавиле во Балет/Капан Ан/Ракија Бар.

Јас знам дека ти не си таков и не искоментирав „Рики ја смени сега профилната а го немаше да го направи истото за Куманово“ ама изгенерализирав, зошто (ќе се повторам по катаљардати пУт), тоа го направија огромен дел од личностите поради тренд, не поради тоа што навистина сочувствуваат. Јас искрено, најискрено сочувствувам со семејствата кои изгубија свои блиски ама не со држава како Франција, со нацијата, со владата, со градот Париз зошто му биле разурнати објекти итн итн и не, не мислам вака поради тоа што тие не сочувствувале со мене/тебе за Куманово или Смилковско.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Моментално сите светски лидери денеска се во Турција за Г-20 самитот. Баш да видиме што ќе се договараат за Сирија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Единствен успешен геноцид после Втора Светска Војна е геноцидот извршен над Христијаните на Блискиот Исток.
Им се влажнат гаќичките коа борците на ИСИС кољат, силуваат, кафири, коа рушат цркви и сѐ друго гнасно што праат таму. Затоа што и они би тука тоа да го праат, а не можат (така отворено).

Па не е проблем, ако треба и ќе тврдат дека овој холокауст кој владее на територијата на Исламска Држава е бољи од Асад. Голем кур ако така кажат, ко да ќе им е прв пат да бранат ѕверства. Битно е дека е за добро на Исламот.
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Ja mislim deka tebe ti se vlaznat gacickite koga goronavedenive raboti se slucuvat, oti ke imas nesto da zboruvas(more like da se deres/seres) vo forum, inace nema za sto da zivees. #rightwinginternetsoldiersontherise
 
?

..........

Гостин
Ja mislim deka tebe ti se vlaznat gacickite koga goronavedenive raboti se slucuvat, oti ke imas nesto da zboruvas(more like da se deres/seres) vo forum, inace nema za sto da zivees. #rightwinginternetsoldiersontherise
Боли вистината, сега шу прајме ако се договорат западниве и источните заедно да ви го изнаебат мамичето мамино забулено козоебачко? колку жртви сте спремни да дадете? или ќе се криете во подрум...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom