Терористички напади во светот

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Тој муабет ќе го направиме кога ќе разграничите воена состојба на петта страна од светот, со терористички напад врз еден од центрите на Европа, културен центар, центар каде што европската цивилизација се ткаела со години наназад, и центар за кој било незамисливо дека некогаш би претрпел ваков напад. Загрозување на едно од најбезбедните места во светот. Терористички напад. Не воена агресија, не бомбаши самоубијци на локации каде територијата е постојано нестабилна, не. Туку терористички напад врз цивили кои во нивна релативна близина не слушнале како пука бомба последните 50 и кусур години. Кои патем не се ни криви ни должни што државата во минатото правела срања. И јас сум со тие луѓе кои се како мене и тебе, а не со некоја си државна творба која ја водат луѓе кои сакаат да си ја јачаат само својата моќ на сметка на туѓи животи. Овој напад не е напад врз некој си град, туку зад себе има тешка и заебана позадина, кој може да има сериозни консеквенци врз текот на судбината на светот. И затоа ова не е момент кај што некоја будала тука ќе ми бистри што правела Франција порано, па сега да сме им се сителе и да им викаме „така ви треба“. Пошто обичниот човек, без разлика дали е Македонец или Французин, со ништо не го заслужил тоа.
Не знам дали ти е јасно дека напиша многу бесчуствителен и комплетно расистички коментар со кој ги оправда и ги направи безвредни сите убиства „таму некаде далеку“ и направи градација на вредни и помалку вредни човечки животи. Разбирам дека има многу што мислат како тебе (инаку не би имало војни) ама ретко некој вака отворено да си признае што мисли.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
A dali si go prasal siriskiot narod kako ziveel vo vremeto na ovoj diktator i na tatko mu ?? ,pa zatoa se pojavia Al kaeda,Al nusra,Isis...
Приказни за мали деца, во кои веруваат
- наивни луѓе со испрани мозоци од пропаганда
- вахабисти, евентулано сунити (со аспирација да преминат во вахабисти)

Ти од кои си? :cautious:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.695
Ова е изгледа тој терористот кој поминал низ Грција, Македонија, Србија итн... името му е Ахмед Алмухамед.



#ГреотаСе
#Ајвани
#Фашисти
#Исламофоби
#ВелкомРефјуџис
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Чекај дали тоа значи дека Исис и Алкаеда се создадени за до го подобрат животот на просечниот Сириец, Ирачанец, Авганистанец? : ))))) Што е Асад говно, говно е. Ама ова е пресмешно да го напишеш.
Koga ke go boldiras, boldiraj go do kraj mislenjeto nemoj da me izvadis od konteks,ne rekov deka ke im go podobruvat zivotot,no tie teroristicki organizaci se ogranok na NATO,EU,USA sto profitirat na site strani,zatoa ako nemas sposobnost da gi svakar rabotite od prvo citanje ti preporacuvam da gi citas po vtor,tret ili pak i cetvrti pat se dodeka ne ja razbiras poentata.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Si izmesal svojata nacija so svojot fron... Da odstapese od vremeto na protestite nemase da dojde vo ova derexhe situacijava vo Sirija
A dali si go prasal siriskiot narod kako ziveel vo vremeto na ovoj diktator i na tatko mu ?? ,pa zatoa se pojavia Al kaeda,Al nusra,Isis .jas ne gi branam ovie teroristickite organizaci ,no drzavniot terorizam ja dovel Siria vo ova deredze ,a ovie 5 godini Basar napravil nevidum terorizam i ubistvo na svojot narod,site arapski drzavi od vtorata sveteka vojna pa do den denes ziveat pod nevidena diktatura pocnuvajki od Egipet pa se do najmalata arapska drzava,i tuka nema mesto za islamski terorizam,islamot e tuka i isfrlen od igra od edna strana ,a od drugata strana e vnesena kako karem za da ostanat vo vlast ubijcite i diktatorite,idiotizam e a vo edno i krivicno delo da go branis Asad i drugite zivotinji
Кога викам неговата нација, мислам на Алавитите во Сирија(Шиитска секта на која Асад припага) кои се мнозинство во приморските области ,Дамаск,Хама,значителен број ги имаше во Хомс и Алепо пред војната.Си ја брани неговата нација од такфирите на ИСИЛ и Ал каеда кои дојдоа до целиот свет да убиваат и колат, они шииитите ги гледаат исто како христијаните, за нив и тие се неверници. Асадовата Армија ги бранеше сите малцинства , особено христијаните и Ерменците од ѕверствата на џихадистите. Инаку,зашто да попушта пред државен удар крееиран од Арапските Заливски земји, Турција и Америка.

Втора работа, ете гадафи земи го за пример, ете го тргнаа победија револуционерите, и што се случи таму, пак се претвори дувло за терористи, нели демократија ке правеа,нели сакаа слобода, европски вредности..Инаку младичу, сирискиот народ не живееел убаво под Хефес Асад, ни под Башар ал Асад,ама тврдам дека милијарда пати (читај пак) живееле многу поубаво и посрекно отколку сега под власта на ИСИЛ, Нусра, Ал каеда.....Пред да реши Обама Асад маст гоу...Сирија ја знаевме само од часевите по Географија, не идеа по Европа да бараат азил.. пред да тргнат насилно да го бутнат Асад, немаше Ал каеда во Сирија, немаше ИСИЛ...пред да решат да го тргнат Гадафи, немаше колење на Христијани во Либија, пред да решат да го тргнат Садам Хусеин,немаше Ал Каеда во Ирак...на крај на краева...да не ги подржуваа талибаните и не ја помогнаа Ал Каеда да се формира и да делува против Советите во Афганистан, таа иста Ал Каеда немаше ни да постои, можеби немаше да ги бутнат кулите,можеби концертот ке завршеше убаво во Париз, лугето ке си беа живи, а ние овде ке коментиравме како Франција ја тепала Немачка у Фудбал


И уште нешто, кога би морал да бирам, дали ке живеам по диктатура на пастирот или Зајко, или во калифатите на ИСИЛ или Ал Нусра + да ме бомбардира цел свет...Би го прегрнал пастирот(Бранко, Зајко кој и да биде) со две раце!!!
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Не знам дали ти е јасно дека напиша многу бесчуствителен и комплетно расистички коментар со кој ги оправда и ги направи безвредни сите убиства „таму некаде далеку“ и направи градација на вредни и помалку вредни човечки животи. Разбирам дека има многу што мислат како тебе (инаку не би имало војни) ама ретко некој вака отворено да си признае што мисли.
Јас би рекол колку што самите си ги вреднуваат животите толку и светот им ги вреднува...
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Приказни за мали деца, во кои веруваат
- наивни луѓе со испрани мозоци од пропаганда
- вахабисти, евентулано сунити (со аспирација да преминат во вахабисти)

Ти од кои си? :cautious:
Jas sum eden od tie sto ziveel vo Sirija,i ja znam mnogu podobro situacijata od bilo koj tuka ,zatoa nemoj da zboris bez veze,jas ne sum ni eden od tie sto gi nabroja,covekot koga ne znae da odgovara so argumenti togas nastapuvat etiketiranjata.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Jas sum eden od tie sto ziveel vo Sirija,i ja znam mnogu podobro situacijata od bilo koj tuka ,zatoa nemoj da zboris bez veze,jas ne sum ni eden od tie sto gi nabroja,covekot koga ne znae da odgovara so argumenti togas nastapuvat etiketiranjata.
Велиш си живеел во Сирија? Просто прашање: Која Сирија би ја обрал, таа во која си живеел ,или оваа сега??? Одговорот е јасен, а со тоа и твојата предходна теза пага во вода.
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Кога викам неговата нација, мислам на Алавитите во Сирија(Шиитска секта на која Асад припага) кои се мнозинство во приморските области ,Дамаск,Хама,значителен број ги имаше во Хомс и Алепо пред војната.Си ја брани неговата нација од такфирите на ИСИЛ и Ал каеда кои дојдоа до целиот свет да убиваат и колат, они шииитите ги гледаат исто како христијаните, за нив и тие се неверници. Асадовата Армија ги бранеше сите малцинства , особено христијаните и Ерменците од ѕверствата на џихадистите. Инаку,зашто да попушта пред државен удар крееиран од Арапските Заливски земји, Турција и Америка.

Втора работа, ете гадафи земи го за пример, ете го тргнаа победија револуционерите, и што се случи таму, пак се претвори дувло за терористи, нели демократија ке правеа,нели сакаа слобода, европски вредности..Инаку младичу, сирискиот народ не живееел убаво под Хефес Асад, ни под Башар ал Асад,ама тврдам дека милијарда пати (читај пак) живееле многу поубаво и посрекно отколку сега под власта на ИСИЛ, Нусра, Ал каеда.....Пред да реши Обама Асад маст гоу...Сирија ја знаевме само од часевите по Географија, не идеа по Европа да бараат азил.. пред да тргнат насилно да го бутнат Асад, немаше Ал каеда во Сирија, немаше ИСИЛ...пред да решат да го тргнат Гадафи, немаше колење на Христијани во Либија, пред да решат да го тргнат Садам Хусеин,немаше Ал Каеда во Ирак...на крај на краева...да не ги подржуваа талибаните и не ја помогнаа Ал Каеда да се формира и да делува против Советите во Афганистан, таа иста Ал Каеда немаше ни да постои, можеби немаше да ги бутнат кулите,можеби концертот ке завршеше убаво во Париз, лугето ке си беа живи, а ние овде ке коментиравме како Франција ја тепала Немачка у Фудбал


И уште нешто, кога би морал да бирам, дали ке живеам по диктатура на пастирот или Зајко, или во калифатите на ИСИЛ или Ал Нусра + да ме бомбардира цел свет...Би го прегрнал пастирот(Бранко, Зајко кој и да биде) со две раце!!!
Izgleda pokraj tastaturata e mnogu lesno da vikas deka libijcite ,sirijcite ili bilo koj drug narod od arapskite drzavi za vremeto na diktaturata ziveel podobro ,mnogu e lesno da vikas od makedonia,ama steta sto ne si zivel vo tie drzavi pa da videse,al kaeda,nusra ,isis misis tie ne bile vo vremeto na gadafi ,hafidh asad ,mubarak,ben ali pa nitu nikoj ne gi napagal,godinite si go napravia svoeto,pa na big bossovite i nivnite big big big im treba promena,sveza krv,novi metodi,samo za da ostsnat na ovie drzavi,se e pod kontrola ne plasi se ,povremeno ke ima vakvi napadi ,vakvi vojni ,tri dena i se se vraka vo normala,11 septemvri,madrid,london ,carli ebdo
Zivotot si tece ligeto se obogatuvat siromasnite umirat nekoi drugi pravat vojna za vera nekoj od patriotizam i taka,nemoj mnogu da go umori mozokot da nemas nekoj napad.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Jas sum eden od tie sto ziveel vo Sirija,i ja znam mnogu podobro situacijata od bilo koj tuka ,zatoa nemoj da zboris bez veze,jas ne sum ni eden od tie sto gi nabroja,covekot koga ne znae da odgovara so argumenti togas nastapuvat etiketiranjata.
Oф леле, аргумент од персонално искуство. ;)

Што правиме ако еве и јас ти кажам дека можеби и јас сум од Сирија? Не само тоа туку и дека лично се познавам со Башар Ел Асад кој за мене лично можеби е најдобриот човек на светот, за хоби има градинарство, сака цвеќиња... и е толку обзирен кон женатаму, да после мочање редовно ја спушта седиштето на тоалетот? :coffee:[DOUBLEPOST=1447582896][/DOUBLEPOST]
...libijcite ,sirijcite....ama steta sto ne si zivel vo tie drzavi pa da videse
Охохооо... Па има ли некаде каде ти не си живеел? :D
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Велиш си живеел во Сирија? Просто прашање: Која Сирија би ја обрал, таа во која си живеел ,или оваа сега??? Одговорот е јасен, а со тоа и твојата предходна теза пага во вода.
Niti vo enda nitu vo drugata( za mene ne ,ama za mnogu sirijci da bila i togasna i segasna losa) jas sum za edna siria kako svajcaria,svedsks,danska,vo ovie zemji barem 95 % se pocituva zakonot .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom