Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ај просветли ме за наивноста што ја имам.

Јас знам дека ова е намерно направено, о не ми е јасно како тоа сум јас наивен.
Токму така, излитена тактика да се прикажат како жртви, демек пред истребуванје.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Токму така, излитена тактика да се прикажат како жртви, демек пред истребуванје.
А зашто тогаш им смета на "Французите" Евреинот што шета низ улица. Не смее да се движи низ улица, провоцира некој така што пцуе, се тепа, носи навредлива содржина? Европа се темели нели на толеранција и демократија и секој може да биде што сака. А како сум тоа јас наивен, бидејќи уште не ми кажа?

Ти муслиман си?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Еве и муслиманска верзија на верзијата со Евреинот во Париз, ово сега е во Италија

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.483
Поени од реакции
30.034
Се прашувам што би се десило на христијани што се шетаат по некои муслимански градови... Ах да, се сетив. - Им ги сечат главите.
Тоа е тоа, мислем дека ќе се сложите дека тоа прилично по... екстремен облик на кршење на етикетата. Различни култури, различни обичаи... м’хмм?
Ама ајде да го игнорираме сето тоа и сите заедно да ги осудиме дволичните европјани кои позади грб се подсмеваат на разни рандом заради-религија-заостанати копуци.

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.483
Поени од реакции
30.034
Eте ги, полека се дешаваат работите за кои зборував. Најголемиот дел од терорситичките напади во овој век - се фолс флаг операции за остварување геополитички и локално-легислативни цели.
Моментално во Франција значително се ограничува можноста за користење на кеш пари, електронските трансакции се приоритет - затоа што лесно се контролираат. Целата работа е поголема и поцелосна контрола врз популацијата.
Нејсе. Статијата:

http://mises.org/blog/fighting-war-terror-banning-cash
Fighting the "War on Terror " by Banning Cash

March 22, 2015Joseph T. Salerno
It was just a matter of time before Western governments used the trumped up "War on Terror" as an excuse to drastically ratchet up the very real war on the use of cash and personal privacy that they are waging against their own citizens Taking advantage of public anxiety in the wake of the attacks on Charlie Hebdo and a Jewish supermarket, France has taken the first step. It seems the terrorists involved partially financed these attacks by cash, as well as by consumer loans and the sale of counterfeit goods. What a shockeroo! The terrorists used CASH to purchase some of the stuff they needed--no doubt these murderers were also shod and clothed and used cell phones, cars, and public sidewalks during the planning and execution of their mayhem. Why not restrict their use? A naked , barefoot terrorist without communications is surely less effective than a fully clothed and equipped one. Despite the arrant absurdity of blaming cash and financial privacy for these crimes, French Finance Minister Michel Sapin brazenly stated that it was necessary to "fight against the use of cash and anonymity in the French economy." He then announced extreme and despotic measures to further restrict the use of cash by French residents and to spy on and pry into their financial affairs.

These measures, which will be implemented in September 2015, include prohibiting French residents from making cash payments of more than 1,000 euros, down from the current limit of 3,000 euros. Given the parlous state of the stagnating French economy the limit for foreign tourists on currency payments will remain higher, at 10,000 euros down from the current limit of 15,000 euros. The threshold below which a French resident is free to convert euros into other currencies without having to show an identity card will be slashed from the current level of 8,000 euros to 1,000 euros. In addition any cash deposit or withdrawal of more than 10,000 euros during a single month will be reported to the French anti-fraud and money laundering agency Tracfin. French authorities will also have to be notified of any freight transfers within the EU exceeding 10,000 euros, including checks, pre-paid cards, or gold.
 
Член од
25 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
12
Пред неколку дена во Африка, извршен од страна на исламската терористичка група Ал-Шабаб се случи злобен убиствен масакар на студенти од универзитетот од Кенија.
Во тој сатански масакар беа убиени преку 147 студенти.
Но за разлика од “Je suis Hebdo” масакрот во Франција, кога светот запре,овој пат – западниот - свет си ги прославува велигденските празници без марш на лидерите во Најроби или Гариса.
Дури и насата африканска унија, африканските политички и религиозни лидери, посебно муслиманската заедница, молчат како СМРТ (погледнете ги насловните, колку тие што ги уредуваат истите, ги ценат загинатите и нивните животи. страшно.)

strane-novine.jpg
strane-novine-1.jpg
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.483
Поени од реакции
30.034
Пред неколку дена во Африка, извршен од страна на исламската терористичка група Ал-Шабаб се случи злобен убиствен масакар на студенти од универзитетот од Кенија.
Во тој сатански масакар беа убиени преку 147 студенти.
Но за разлика од “Je suis Hebdo” масакрот во Франција, кога светот запре,овој пат – западниот - свет си ги прославува велигденските празници без марш на лидерите во Најроби или Гариса.
Дури и насата африканска унија, африканските политички и религиозни лидери, посебно муслиманската заедница, молчат како СМРТ (погледнете ги насловните, колку тие што ги уредуваат истите, ги ценат загинатите и нивните животи. страшно.)

Прегледај го приврзокот 118788
Прегледај го приврзокот 118789
Намерно не пишував ништо, чекав да ги видам реакциите на форумов... Ништо! Изгледа дека сто-педесетина Кенијци не вредат ни блиску колку пар десетини „Французи„ (кои уствари исто така повеќето беа Африканци, ама преселени во Франција). Иронија. Тешка, тешка иронија.

Очигледно е дека повеќето во државава се хипнотизирани од социјалниот инжинеринг на западните медиуми (а ова важи и за домашните медиуми). Таму (на западот) медиумски да се покриваше масакрот на студентите од универзитетот во Кенија, тогаш тоа ќе беше „актуелно„ и овде во нашава хипнотизирана зомбифицирана јавност.


Способноста за критичко размислување полека станува мисловен поим за широката популација. Крепостните селани од времето на феудализмот биле посвесни за реалноста, од денешнава работничка класа (читај 99% од популацијата).
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ја не се соживеав до толку, ама имаат право на слободно изразување. А ова карикатурава веројатно ги исмева светските медиуми кои си прават филмчиња кога сакаат. Стотици деца гинат секоја година ама сега во момент кога се вжешти дебатата за мигрантите пробаа да играат на емоции.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Мoрa дa се вoспoстaвaт стaндaрди и вo сaтирaтa пa мaкaр и некa се oгрaничи прaвoтo нa слoбoдa нa изрaзувaње.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.483
Поени од реакции
30.034
Демек сатиричарите се криви?
Тие да не ја поттикнаа цивилната војна во Сирија? Тие да не ги инжинираа таканаречните „арапски пролетти“ низ регионот?

Аха... Ајде да го oгрaничиме прaвoтo нa слoбoдa нa изрaзувaње.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.651
Поени од реакции
26.177
Демек сатиричарите се криви?
Тие да не ја поттикнаа цивилната војна во Сирија? Тие да не ги инжинираа таканаречните „арапски пролетти“ низ регионот?

Аха... Ајде да го oгрaничиме прaвoтo нa слoбoдa нa изрaзувaње.
Тие се од редот на оние исти наци-комунистички самопрокламирани „либерали“, кои од една страна плачат за бегалците, а од друга страна еве ги подбуцнуваат да прават бељи.

Кој како сака нека се изразува, меѓутоа, ако идеме така и пропагандата на Гебелс била само слобода на изразување, а не социјален инжинеринг кој донесол смрт на 100-тина милиони луѓе.

„Слободата на изразување“ на западот е еднострана пропагандна машинерија, овие погоре не се ништо друго, но нивни агитпроповци, ништо поарни од CNN, BBC и њима слични. Всушност затоа и се крена толкава галама кога убија 12 души од нивните „симболот на Западната либералност“, а истовремено едно мало гратче беше масакрирано во Нигерија со симболична покриеност на медиумите. Тоа само по себе докажува дека тие се дел од режимите кои ја инжинираа арапската пролет.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Демек сатиричарите се криви?
Тие да не ја поттикнаа цивилната војна во Сирија? Тие да не ги инжинираа таканаречните „арапски пролетти“ низ регионот?

Аха... Ајде да го oгрaничиме прaвoтo нa слoбoдa нa изрaзувaње.
Не знам, мене не би ми било смешно да го видам пример Нешковски користен во сатира на ваков начин. Бил му јас негова фамилија или не. Или општ некој настан да земеме, некој да тепа сеир и малер од 2001ва кај нас, на ваков ист начин. Многу од вас одеднаш ќе ги "згајлеса".


Треба да има одредена граница, или секој ќе почне да се заебава и исмева се и сешто во медиумите, ќе нема крај.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.483
Поени од реакции
30.034
Не знам, мене не би ми било смешно да го видам пример Нешковски користен во сатира на ваков начин. Бил му јас негова фамилија или не. Или општ некој настан да земеме, некој да тепа сеир и малер од 2001ва кај нас, на ваков ист начин. Многу од вас одеднаш ќе ги "згајлеса".

Треба да има одредена граница, или секој ќе почне да се заебава и исмева се и сешто во медиумите, ќе нема крај.
Споредбите не ти се баш соодветни. Јас се согласувам дека генерално има потреба од некакви граници, но тие граници пред се треба да зависат од локалната култура и менталитет. Од таа локална култура доаѓаат и стандардите за вредностите и за однесувањето.

Како за пример, дали некој Французотишол во Саудијска Арабија да ги заебава зошто по религиозна основа таму на илјадници луѓе годишно им ги сечат главите... За тоа ретко кој медиум воопшто и пишува.
http://www.zerohedge.com/news/2015-03-17/45-beheadings-2015-–-us-ally-saudi-arabia-set-top-2014s-record-decapitation-level
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2015/03/saudi-arabia-unprecedented-spike-in-executions/

Ако е тоа така, а така е... Тогаш кое право има некој надвор од Франција, да се лути на француски весник, што пишуваат за француска публика??

Затоа лоши ти се примерите со Нешковски и со жртвите од војната во 2001ва. Нешковски (или другиве) да отидеа нелегално да имигрираат во Франција, и тие од Чарли Хебдо да се заебаваа со тоа... тогаш споредбата ќе беше на место. За да ти биде паралелата на место, треба некој да дојде овде да се заебава со тоа, и тогаш секако дека работата нема да биде во ред.


Најпосле разликата во перспективи е една работа, а мешањето во туѓи работи е сосема друга работа. Па кој од тие надворешни ентитети што за ова ги критикуваат Чарли Хебдо, доаѓаат од средина каде се практикуваат повисоки морални норми? ;)
Поентата е, секој најпрво за себе дома да се грижи. Ако некои во Франција практикуваат невкусен хумор, кои сме ние, вие, тие... да критикуваме француски медиум во Франција. Зошто тоа би ги засегало Французите?
Како велат, твоја спална - твоја работа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom