Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Овоа изглеа кај кого како му текне така пуштаат, кај некои на 3макс-старт пуштаат 14мбпс, кај други на 3макс-комфор пуштаат 12мбпс, изглеа како ќе се погоди операторот, а и нормално линијата како ти поддржува.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
17
Ма нема везе линијата, кај мене пример држи и до 23/1 (мада бакарна парица не иде преку 16) и пак пуштаат 12...
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Од вчера вечер почна да ми се појавуа еден проблем. 5-6 пати до сеа се блокира рутеров и мора да го рестартираш т.е. да го извадиш од струја па пак да го укључиш. Им се јавив вчера у техничка подршка.. као нема ништо ова ова и после тоа па ми се дешава истото ... само мене вака ми прае или има и други? 3 мах старт имам иначе ... од новите
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Не верувам дека идеата му била да изгледа веродостојно, туку да направи апла да се приметува ради фора :)

Иначе кај мене линијата подржува до 13Mbps, па неам реално шанси да издејствувам да ми пуштат 14Mbps за двата ресивери. Oh well, ќе чекам да спроведат Optic па да се приклучам на тоа понатаму.

Во главно сум задоволен, симнувам торенти со ~920-940kbps просек (peak 969), нетот е стабилен и 300 гига лимит. :love:
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Недела дена чекам да ми го продолжат договорот, се јавив во вторникот и еве до денеска уште не ми ја зголемиле брзината и сообраќајот, им се јавувам на 171 и 0800 12345 ми викаат барањето се процесира, имаме многу корисници кои се префрлуваат така да стрпете се. Дали да им додевам уште или да чекам па да видам што ќе направат.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Дали се нормални пи*ка им материна, за 2 недели наводно сум потрошил над 120 гига и сега лимитот готово, до крај на месецов ќе имам спор нет. Како е можно не ми е јасно, НИЕДЕН филм, НИЕДНА игра, НИЕДЕН hd порнич, абе ништо немам симнато, освен што секој ден си скајпувам со другари и играм League of Legends, КАКО Е МОЖНО 120 ГИГА ДА ВИ ЕБАМ ЛОПОВИТЕ ДА ВИ ЕБАМ. Сигурно коа ке се јавам да ги прашам дали има начин да се види кај отишле гигава ќе ми речат дека нема.
Друго нешто, мислев дека само и кај мене е вака, го прашав другар ми што не е воопшто компјутерџија како мене, значи чоекот седи на пц 2 саата дневно макс, не е по игрите, исто така ниеден филм ни ништо - ПОГОДЕТЕ! Иста ситуација! ШТО К*Р ?!!?!!?!?!?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Адсл старт сега е 559, а до крајот на месецот ќе има дополнителни корекции во адсл и оптичките пакети. А сега ова што им е новата понуда, 1499 денари 300гб + 100 часа + 80 канали е полн погодок. Неможе т-хоме да се споредува со некој локален провајдер...
Аууу, немој бе друже, бог ли е тхоме во земјава? Нема подобри? Имам за 750ден 62 канали аналогна и 19 дигитална(со хбо, аренаспорт 1 и 3, 2 спорт клуба, ртл хр, нова хр, хрт1, прва, обн и многу други канали), 12мбит/4мбит 300гб интернет и фиксен со 0ден претплата. Додај уште 100ден разговор, за 850ден имам се што ми треба, а ти за скоро истото ќе плаќаш 1500ден, а имам секогаш пинг до 10мс, па нека е и свети телеком не би плаќал дупло, голем к*р што е локален оператор. Први се во Куманово кои имаат пуштено 15км оптички кабел. Телеком сеуште дреме со стари 2 жички кабел по бандери.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Значи вака, денес мигрирав од стариот 3 макс старт во новиот 3 макс старт пакет, и ТВ-то е ресетирано, ги нема HBO oва она, значи миграцијата е остварена (?). Арно ама, интернетот е сеуште спор. Лимитот ми беше пројден во прошлиот пакет (30 гига), меѓутоа ми рекоа дека одкако ќе се изврши миграцијата, ќе се врати и брзината на интернетот заедно со сообраќајот, односно ќе почне со примена лимитот од новиот пакет (300 гига).

Што да направам? Да почекам некое време да ја средат брзината? Да го ресетирам/рестартирам уредот?
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Имате ли вие сител на макс тв?Ја неам,да не знае некој шо може да биде проблемот.
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
700
Поени од реакции
157
Значи вака, денес мигрирав од стариот 3 макс старт во новиот 3 макс старт пакет, и ТВ-то е ресетирано, ги нема HBO oва она, значи миграцијата е остварена (?). Арно ама, интернетот е сеуште спор. Лимитот ми беше пројден во прошлиот пакет (30 гига), меѓутоа ми рекоа дека одкако ќе се изврши миграцијата, ќе се врати и брзината на интернетот заедно со сообраќајот, односно ќе почне со примена лимитот од новиот пакет (300 гига).

Што да направам? Да почекам некое време да ја средат брзината? Да го ресетирам/рестартирам уредот?
Јави се на 0800 12345 и кажи им го проблемот ќе ти го средат одма
 

Kajgana Shop

На врв Bottom