Тато и мама православни, јас атеист

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
Значи насловот гласи "Тато Мама православни јас атеист" на местото на православни и атеист ставете било кои други но ставете различни една во однос со друга вера и одговорете ми: како е можно во едно семејство таткото и мајката да имаат една вера а детето да има сосема трета, дали е тоа резултат не неинформираност, неваспитаност или...?, дали тука грешката е на родителите?, или е виновно друштвото на тоа дете? или пак самото дете забегува со паметот?
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Ортаче тоа е ситуацијата кај мене дома:) Мама Тато и дада се православни ама јас сум атеист, и искрено сум горд на тоа. Не е неинформираност-преинформиран сум, невоспитаност-воспитан сум барем како што кажувале другите премногу:), не е ни грешка туку тоа е мое право на мој живот:)Едноставно имам размислувано. Да веруваш во тоа дека си створен од кал а се појавил некој човек што испитувал и докажал дека не сме калливи створења туку сме настанале со еволуција од нешто друго ме натерало да се побунам против таа вера што ни ја нудат ко на тезга. Целата материјализација која се ствара во црквата а воедно и во религијата затоа што нели црквата е таа што треба да не научи на нешто. Извини ама свештено лице кое ќе ти рече „Дечко треба ти да постиш и да бидеш скромен„ а он си мцка кебапчиња во кафана, а пред кафаната има паркирано фрилендер не иде:)
Епа тато и мама ако сакаат и на глава нека се качат, ама ако детето нивно има свое јас и мозок ќе свати некои работи
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
Ај ке кажам дека си во право, ама ајде да спомнеме дека на планетава земја се случила и најголемата катастрофа (паѓање на метеор, горење се и сешто, ледено доба и итн. итн.) нели? мислам според твоето мислење и верување би требало да веруваш и во тоа, е сега кажи ми: која е еволуцијата и што еволуирало за да јас и ти денеска постоиме кога ништо не постоело тогаш?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Верата е лично убедување и не се наследува од родителите. Она што може да се наследи е религјата, каде на пример родителите се православни атеисти, па и детето наследува таква религија, но и не мора да ја наследи. Сепак станува збор за избор. Кога детето ќе созрее тоа неизбежно ќе си го постави прашањето за животот, смртта, кој го создал универзумот итн и секако дека ќе си донесе свој заклучок во кој и ќе си верува понатаму, а тоа е верата - лично убедување за она што според тебе е вистина.

ЈАс на пример не ја наследив верата на моите родители.
Тие се православни, а јас сум христијанин.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Кај мене е ситуацијата, мама православна - побожна доста во последно време, тато атеист, јас атеист.

Р.Ѕ. Ортаче, те молам не почнувај со еволуцијата и сл. бидејќи има еден куп теми за тоа ако тоа сакаш да го дискутираш жити се таму, не ја трујј и оваа тема со таа проблематика, кои поточно беа темите еве ти го чорбаџијата не ка ти каже, со него имаме кршено копја по таа проблематика.
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
ок чорбаџија дека изборот е наш ама нели кога родителите не воспитуваат покрај се друго што ни зборат, зборат и за тоа во што треба да веруваме (зависи која вера ја имаат тие) што е добро а што лошо итн. значи тоа се случува подолг период од кога сме малечки па се до пубертет да речиме, значи одиме во цркви со нив, се молиме, ако имаме некое име на кое се слави визита славиме и ред други работи, па како тогаш? која е причината да после сето тоа некој да почне да верува во друго, јас сум така воспитан, верував, верувам и и ке верувам во годпод до крај и покрај тоа што има некои проблематики што уште не ми се јасни

пс. зошто сите атеисти на деновите пред велигден се во црква и палат свејки?
 

WindChill

3NitY
Член од
13 февруари 2008
Мислења
138
Поени од реакции
2
пс. зошто сите атеисти на деновите пред велигден се во црква и палат свејки?
Еј, зашто одма почна да ги генерализираш работите? Скоро цело мое друштво се кои атеисти, кои сатанисти, и верувај пред празници, после празници, измеѓу празници, со еден збор кажано никогаш не се пред црква и не палат свеќи, а веруј нема ни да бидат.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Ај ке кажам дека си во право, ама ајде да спомнеме дека на планетава земја се случила и најголемата катастрофа (паѓање на метеор, горење се и сешто, ледено доба и итн. итн.) нели? мислам според твоето мислење и верување би требало да веруваш и во тоа, е сега кажи ми: која е еволуцијата и што еволуирало за да јас и ти денеска постоиме кога ништо не постоело тогаш?
Епа ај прво јас да те прашам тебе нешто:) што настанало прво Јајцето или кокошката?
Незнам дали си го гледал Шампионите од Шутка каде што првиот кажува дека има материјализација и дематеријализација, мада тоа нема врска со муабетов али го гледам у моментов тој филм:pos::pos:
Кажав дека верувам во нешто што е поткрепено со докази, а сето тоа што не е поткрепено со докази за мене е фиктивно....а како еволуирале еволуционите нешта од кои сме настанале јас и ти енд евриван ви ноу......оставам на оние со поголем IQ од мене да решат:)

пс. зошто сите атеисти на деновите пред велигден се во црква и палат свејки?
Епа ова ти е исто ко да го прашаш брн или гижо што се металци шо бараат на жаре берберот да идат
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
Еј, зашто одма почна да ги генерализираш работите? Скоро цело мое друштво се кои атеисти, кои сатанисти, и верувај пред празници, после празници, измеѓу празници, со еден збор кажано никогаш не се пред црква и не палат свеќи, а веруј нема ни да бидат.
Моја грешка извини :vozbud: во право си не сите ама има и такви и тоа во голем број нели? :) баш и за таквите ми беше муабетот, што не веруваат, одат во црква и кога им е слава дома слават и само пред друштво прават муабет за верата во која тие мислат дека веруваат, а причина за тоа е тоа што на тие деца дома не ни знаат дека они не веруваат во ево ке земеме господ. Ова го кажувам дека имам неколку познаници или пријатели од таков вид.

пс. еднаш ми се случи да отворам тема за христијанство дома кај колега и само да видете како се знае и колку веруваше он во господ
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Ортаче не викам дека јас незнам, пред некое време испадна дека знам многу повеќе од верниците што се маваа во гради дека се вистински верници, ама не е тоа тоа. Ама ај да се запрашаме А има ли вистински верници?
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
Од моја страна, јас мислам дека има
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Абе има ама да се избројат на раце.....на кои фалат 6 прста
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Мама верник, тато атеист(ама познавач на религиите) јас атеист...и сметам дека мајками е неинформираната а не јас.
Перење мозок е тоа да мислиш дека ако јас верувам дека и детето мое мора да верува а ако не има некаков пробем
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
То това не е лошо.... ама ситуациjата "Тато и Мама православни, Jас евангелист или jеховист".... това никак не е хубаво...
а ги има вече такива...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Зошто тоа да е лошо?
А замисли "тато и мама евангелисти, а јас православец"... е това ама ич не е хубаво, и среќа што нјама такива... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom