Студирање во странство

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Некој да ми објасни за медицински во странство(Америка или Англија) за со стипендија или нешто .. Дека сум ептен трупец грубо пресметано и што друго ми треба ? :)
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Ме интересира за студирање во Обединетото Кралство . Како што разгледав најидеално му доваѓа во Шкотска , ме интересира ако некој има свежи информации ( по можност , може и било какви ) нека пише тука или приватна порака да ми подобјасни :)
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Ме интересира за студирање во Обединетото Кралство . Како што разгледав најидеално му доваѓа во Шкотска , ме интересира ако некој има свежи информации ( по можност , може и било какви ) нека пише тука или приватна порака да ми подобјасни :)
Без стипендија таму, ќе можеш да се финансираш само ако продадеш бубрезите на цела фамилија. Британија и Америка ви се најскапи за студирање. :)
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Без стипендија таму, ќе можеш да се финансираш само ако продадеш бубрезите на цела фамилија. Британија и Америка ви се најскапи за студирање. :)
Благодарам за одоговорот но ненамерно ја спомнав Шкотска знам дека има некоја варијанта само не ја знам добро затоа прашувам ако некој знае нешто повеќе да ме просветли.Инаку заборави да ја наброиш и Австралија е скапа за студирање :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Евтини, а стварно добри студии Германија, Австрија, и донегде Словенија.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Евтини, а стварно добри студии Германија, Австрија, и донегде Словенија.
Државниот универзитет во Австрија, 100/200 евра ти е годишно.
Ама смештај/храна... :)
Само треба да имаш полагано SAT.
 
L

Luki Junior

Гостин
Државниот универзитет во Австрија, 100/200 евра ти е годишно.
Ама смештај/храна... :)
Само треба да имаш полагано SAT.
Ако си у студентски, там си има кујна. Ак знааш да готвеш, ќе прекаруваш со 100тиниа евра месечно.
А за САТ, не е толко тежок.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Да, на германски е наставата за Bachelor Degree, а за Master има и на англиски. Сите документи заедно со апликацијата прво се праќаат во Берлин во интернационаоаната канцеларија таму и кога од таму ке ти одобат, твоите документи ке бидат испратени до универзитетот кој сам си го одбрал.


Јас би ти препорачала да студираш во Hochschule бидејки таму наставата се изведува со максимално 20 студенти , а во Universität на предавања има по 500 и повеке студенти и концентрацијата лесно може да опадне , не поради тоа што германците се тивки , внимателно го слушаат предавањето ,,туку поради фактот што одвреме на време се слуша отварање на шишиња со вода, бидејки не е забрането да се пие вода, сок и слично додека си на предавање , па крцкаат шишиња и го одвлекуваат вниманието.

Што се однесува до струки, имаш се и сешто за студирање. Моја неостварена желба остана да студирам авијација , но сепак завршив електротехника таму.

Доколку не знаеш германски, првата година ке го учиш јазикот така да ке ти биде дадена виза за 1 година, после таа година ке ти дадат виза за 2 години за да продолжиш со студиите.
blagodaram mnogu
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Ако има некој што знае како одат условите за аплицирање на фкаултет во Виена на додипломски студии, процедури, јазик колку пари од прилика семестар и тн. Дека читам 100/200 евра било семестар, а тоа некако не ми изгледа реално, и што треба да се извади за престој дали може со македонски пасош, и дали можеш истовремено да си бараш и работа?
 
L

Luki Junior

Гостин
Ако има некој што знае како одат условите за аплицирање на фкаултет во Виена на додипломски студии, процедури, јазик колку пари од прилика семестар и тн. Дека читам 100/200 евра било семестар, а тоа некако не ми изгледа реално, и што треба да се извади за престој дали може со македонски пасош, и дали можеш истовремено да си бараш и работа?
Како се кандидира, отвори веб страната на универзитето. Секој универзитет си има правила и прописи. Ако не те мрзе, пиши 2-3 електронски писма до Канцеларијата за Интернационални Студенти се ќе ти објаснат.
Иначе да, таксата на јавно достапните програми е толку, на семестар.
Може со Македонски пасош, само требе гаранција на од банкарска сметка, дека имаш барем 600 евра на сметка за секој месец престој.
 
Член од
18 октомври 2012
Мислења
166
Поени од реакции
29
Mene bratmi otide Bugarija da studira, a jas ostanav tuka i ke ucam i jas, ama tuka. Za stranstvo nemame pari deka e skapo. A jas nejkam vo Bugarija.
 
Член од
18 октомври 2012
Мислења
166
Поени од реакции
29
Нејќам да бидам бугарин и затоа ќе учам тука.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Има некој информации за студирање во Италија??Поточно ме интерсира за аплицирање да се заврши еден семестар таму,стипендии и сл.???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom