Студирање во странство

Член од
14 ноември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
24
Немој да се тромозите за матурата! Матурата е тест за снаодливост ,и тест за кој подобро ќе препише! а не за знаење,ако не е така - убијте ме! Џабе учење и не спиени ноќи !
--- надополнето: Nov 14, 2011 4:47 PM ---

Има ли некој во Србија шо студира бре ? да ми прави друштво ? јас сум овде oд оваа година Позз :))
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
2
jas isto sakam da studiram vo Svedska ke mozes li da mi objasnis kako odat procedurite sto treba?
--- надополнето: Nov 9, 2011 10:31 PM ---

a kako ne se plaka nisto mzoe nekoi podetalni inforamacii dami kazes?
Pa neam pojma, valjda zavisno od fakultetot. znam deka na nekoi fakulteti ne se plakja (ekonomski i stomatologija) , a imam slusnato deka na nekoi fakulteti (farmacija na primer) navodno bilo mn skapo. Razbrav i deka u Maribor bilo besplatno na site fakulteti. A u vrska so smestuvanjeto u studentski NE primat osven ako ne si so slovenecko drzavjanstvo ili ako ne si preku nekoja stipendija.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
i Jas sakam da studiram vo stranstvo..ama sega gledav na nekoj od univerziteti baraat Toefl ili Ielts..dali vo site drzavi baraat taka jas proveriv za Svedska,Britanija, Amerika..za Francija nemalo stipendii za dodiplomski :// a tamu najmn sakam? Dali nekoj znae kako mozam da apliciram vo Svajcarija..??
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 20:19 ---
i Jas sakam da studiram vo stranstvo..ama sega gledav na nekoj od univerziteti baraat Toefl ili Ielts..dali vo site drzavi baraat taka jas proveriv za Svedska,Britanija, Amerika..za Francija nemalo stipendii za dodiplomski :// a tamu najmn sakam? Dali nekoj znae kako mozam da apliciram vo Svajcarija..??
 
Член од
31 октомври 2008
Мислења
265
Поени од реакции
41
i Jas sakam da studiram vo stranstvo..ama sega gledav na nekoj od univerziteti baraat Toefl ili Ielts..dali vo site drzavi baraat taka jas proveriv za Svedska,Britanija, Amerika..za Francija nemalo stipendii za dodiplomski :// a tamu najmn sakam? Dali nekoj znae kako mozam da apliciram vo Svajcarija..??
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 20:19 ---
i Jas sakam da studiram vo stranstvo..ama sega gledav na nekoj od univerziteti baraat Toefl ili Ielts..dali vo site drzavi baraat taka jas proveriv za Svedska,Britanija, Amerika..za Francija nemalo stipendii za dodiplomski :// a tamu najmn sakam? Dali nekoj znae kako mozam da apliciram vo Svajcarija..??
Мислам дека секаде каде што се одвива наставата на англиски јазик, ќе ти треба Иелтс или Тоефл. Ваков документ не ти треба, ако си учел/а во америка, или тука, ама наставата се одвивала само на англиски јазик.
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Здраво,
Јас сум четвртта година средно. Сакам да се запишам на медицина во Скопје. Ме интересира дали потоа со таа диплома ќе можам да продолжам во друга држава (Франција, Америка) на специјализација. ????
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Kolku se plaka vo Sofija, za medicinski fakultet ? ( so sopstveno smestuvane )
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Здраво,
Јас сум четвртта година средно. Сакам да се запишам на медицина во Скопје. Ме интересира дали потоа со таа диплома ќе можам да продолжам во друга држава (Франција, Америка) на специјализација. ????
Во САД е комплетно различен системот на медицинскиот факултет. Можеш да аплицираш за постдипломски студии во истражувачко поле (работа на истражувачки студии во лабораторија), за класична специјализација за работа со пациенти (како што е во Македонија специјализацијата) не може. Иако, и за тоа не сум сосема сигурна дали ни го признаваат медицинскиот факултет. За земјите од ЕУ мислам дека е исто така само за истражувачка работа во лабораторија, но најдобро да провериш точно за земјата за која те интересира контактирајќи некој конкретен факултет во таа земја.
 
Член од
29 јули 2010
Мислења
68
Поени од реакции
4
Здраво! Учам во средно училиште. Сакам да студирам надвор од државава и тоа на градежен факултет или драмски факултет/академија. Најмногу би сакал во Русија или Шпанија, ако е можно и ако има добри услови (стипендии и сл). Е сега, ме интересира дали може да аплицирам и ако може, како, каде и кога?

Ако некој има информации за тоа какви услови треба да се исполнуваат или пак има некое искуство како студент во горенаведените земји нека ми пише (макар и во ПП), бидејќи ова ми е многу важно. Фала однапред! :)
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Има ли некој што студира во Франција на медицина ?
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Веќе знам дека не можи да студирам овде во Скопје на медицина и после да специјализирам на друго место. Но дали е можно да студирам општа медицина во Скопје и подоцна да продолжам во Загреб или Белград на специјализација, и дали таа диплома се признава во ЕУ и Америка ? Да работам таму или да одам на супспецијализација. Но сепак размислувам и за Франција? Може ли некој повеќе да ми одбјасни за студирањето во Франција ? Поздрав :tapp:
 
Член од
19 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
Здраво
Дечки сакам да се префрлам со моите студии во Италија. инаку студирам италијански јазик, па ако некој знае за некои стипендии или за студирање во Италија нека пише;)
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Размислувам да студирам во Франција на медицина, може ли некој да ми објасни повеќе.
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas sakam da studiram vo slovenija no navodno da rabotam istovremeno dodeka studiram ako znae nekoj za nekoj fakultat kade se studira i raboti neka pise:)
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
разбрав дека за власиве студирањето е бесплатно во Романија, исто и смештајот.. некој со повеќе информации околу ова ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom