Стрип фанатиции, јавете се!

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
pa otrprilika pred 80 godini demek imalo zagor kaj nas ? ili pradedoti gi zimal ali ne od kaj nas od tuka?
ili pa i togas imalo ?
LoL sto zboris be? e.e Dedo mi ima 60 godini pradedo mi denes bi imal 85 godini. Pradedo mi pocnal da gi sobira otkako izlegle... Ja ne sfakam od kj ti tekna tebe da tropnes pred 80 godini -.-' Tatko mi koga bil mal cital stalno od negovata kolekcija isto i dedovcite t.e polubrakata na dedo mi koi imaat okolu 45-50 godini sea. Ja ne svakam od kj ti izleze sea pred 80 godini... Jas bi rekol pred 40-45 najmnogu 50 godini deka imalo kaj nas.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
LoL sto zboris be? e.e Dedo mi ima 60 godini pradedo mi denes bi imal 85 godini. Pradedo mi pocnal da gi sobira otkako izlegle... Ja ne sfakam od kj ti tekna tebe da tropnes pred 80 godini -.-' Tatko mi koga bil mal cital stalno od negovata kolekcija isto i dedovcite t.e polubrakata na dedo mi koi imaat okolu 45-50 godini sea. Ja ne svakam od kj ti izleze sea pred 80 godini... Jas bi rekol pred 40-45 najmnogu 50 godini deka imalo kaj nas.
:вонзем:...okejj... ispiracavam se onda :свиркам:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
Стрип првпат зачитав како мал некаде 2001 година кога бев во Србија за време на војната во Тетово . Мојте братучеди купуваа стрипчиња и јас ајде по нив купив еден кој поима немам како се викаше нити кој беше ликот. Но не ме привлече да читам тоа и поима немам кај залутал тој стрип, можеби е одамна во некоја депонија.

Еден период, пред некоја година уште додека бев средно се затрескав за стрипови и ги купував од трафика . Имам едно 10 тина мислам дека се. Но бидејќи тој период купував и некој списанија, па ми доаѓаше премногу трошење пари и баталив да купувам стрипови.

Од тогаш немам купено никаков стрип.

Стрипови сакам, не дека не сакам. Мерак ми е некогаш да видам бар на трафика Marvel, Акстерикс и Обеликс, DC на македонски преведено . Е тогаш има да почнам да купувам стрипчиња редовно само ако се со пристојна цена. Овие Загор, Дилан Дог и др некако не ми се по мерак премногу.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@MARCELLO - Посети го Бункер. Поголем избор имаш и од време на време имаат попусти и као 4 за цена на 3 или како и да е, нешто во тој стил. Може ќе наидеш на нешто што ти се допаѓа.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
@MARCELLO - Посети го Бункер. Поголем избор имаш и од време на време имаат попусти и као 4 за цена на 3 или како и да е, нешто во тој стил. Може ќе наидеш на нешто што ти се допаѓа.
Знам за Бункер, ама немам многу време да сум во Скопје.
 
Член од
3 јануари 2014
Мислења
62
Поени од реакции
67
Од овој септември...
Нова, поинаква стрип серија...
Драги стрип пријатели,
На наше огромно задоволство ви го претставуваме новиот
стрип серијал на македонски јазик - ДРАГОНЕРО, најновата долгорочна серија од италијанската издавачка куќа Серџо Бонели Едиторе (јуни 2013), прва од жанрот Епска Фантастика, приказна создадена од авторите Luca Enoch и Stefano Vietti.
Кој е Драгонеро?
Иан Аранил, главниот лик во серијата, е поранешен кралски извидник кој живее во кралството Ерондар, припадник на древната лоза "Ловци на змејови".
Кралството Ерондар се простира на територија колку и контитентална Европа и низ него поминуваат големи пловни реки прекриени со густи шуми во кои живеат шумски виленици, опкружен со безбројни архипелази со кои се одвива трговија со секаква трговска стока преку големиот број пристанишни градови на југот. На север од Кралството се наоѓа Земјата на змејовите, непрегледна тундра населена со мрачни суштества без ништо човечко во нив наречени Алгенти и џиновите Абоними. Долж северната граница на Кралството се протега Големиот бедем, кој го одвојува од Земјата на змејовите, подигнат уште од древните времиња поради заштита од нападите на Алгентите. На исток и на запад се наоѓаат бројни независни територи и провинции, номадски сатрапии населени со варвари, разбојници и криумчари.
Овде започнува авантурата на Иан Аранил, во придружба на неговиот верен пријател оркот Гмор, кој го напушта кланот на орките и заедно со Иан живее во Солиан, главниот град на една од четирите Републики. Дружината на Иан ја сочинуваат и неговата сестра Мирва Аранил, припадник на редот на "технократите", застапници на науката, виленичката Сера, која исто така го напушта својот народ - шумските виленици кои живеат во хармонија со природата, храбрата технократка Ксара и стариот волшебник Албен, последниот претставник на Магиското братство "Чувари на светлината"...
Овде го завршуваме овој прв вовед во новиот стрип серијал.

Добредојдовте во волшебниот свет на Драгонеро! 10375491_601426023303401_3515350657213338281_n.jpg
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.296
Поени од реакции
22.590

Kajgana Shop

На врв Bottom