Страв од училиште

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Незнам зошто да имам страв што има страшно во тоа ако имаш единица тест. Јас имам и петки и единици па не се замарам :toe: кога не ми оде некој предмет што да правам, времето кога одиме на училиште мине и не сакам да го поминам во страв не е важно дали од професор или од оценки па затоа го поминувам како сакам зошто после може ќе ми биде криво ама ќе ги нема тие денови:star:
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
Верувајте дека многу е тешко да се живее со оваа фобија!
Мене прв пат ми се појави во шесто одделение, некаде на почетокот од мојот пубертет(период кога стануваме почувствителни), и ден денес се борам со неа(прва година сум сега)...
Едноставно ќе научам се, спремна сум за на училиште, но штом ќе дојде моментот да тргнам на училиште без причина се појавува страв, забрзано работење на срцето, болка во стомакот(а сум потполно здрава!)...и неможам да отидам!
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Никогаш не сум се плашела од школото или од некој наставнк/професор.Најлошото нешто што тие можеле да ми го направат е да ми стават 1, а тоа никогаш не се случило бидејќи секогаш сум била спремна за на час.Доколку еве утре правам тест по најтешкиот предмет и имам научено - нема зошто да се плашам, а сепак се има случувано да ми фали самодоверба...:nesum:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Немам никаков страв ни од професор ни од ништо.
Само пред испрашување или тест немам самодоверба.:toe:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
никад не сум се плашел од школо само сум го мрзел :)
не на почетокот од 1 до 4 со мерак идев у школо и си учев и се али после некако не ми се ни учеше ни ми се идеше не дека ми беше страв од нешо али тоа ти е...
ова со стравов може да е ефект на повеќе фактори. страв од слаба оцена да не добие страв од наставник или наставничка.. зависи како се однсуваат со децата они пред се можда и заради односот со другарите т.е врсниците на нивна возраст и слично.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
па да ко бев 2-3то одд ми беше страв за рецитирање на песнички .. :kesa:
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Од 1во до 7мо таму негде, имав голема трема на табла кога ќе ме извадеа наставниците, (иако знаев за 5) и самодоверба=0 ама после тоа како што поминуваше време така се повеќе се здобивав со самодоверба, и сега во 1ва год. кога ќе излезам на табла, прав ко пушка почињам без страв и трема да ги рецитирам лекциите или да решавам задачи :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom