Стихијни победници или вечни паничари?

Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Колку себеси се притискате да ги ускладите работите според вашите цели, правила, принципи, желби, ставови и што ти уште не, толку повеќе си создавате една бариера која го кочи нивното извршување, ве фаќа паника, нервоза а понекогаш тоа знае да е фатално по здравјето....
Колку често го изговарате она "Гајле ми е за се" и опуштено ги редите животните победи и успеси или сте од типот на тешки паничари кои загрозуваат се околу себе да би го оствариле своето?
Стихијни победници или вечни паничари?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Паничар сум, но со ред и постепено сакам да стигнам до целта, многу се секирам дали тоа што сум го зацртала ќе ми се оствари, но никогаш не сум дошла со тој степен да загрозувам нешто туѓо за да дојдам до мојот успех и никогаш нема да го направам тоа.
Претежно сум ваква за работите од кои зависи мојата иднина, мојата среќа итн...
Свесна сум дека со форсирање да стигнам до некоја цел ќе го постигнам баш спротивниот ефект, па затоа се водам според моите желби, цели и ставови, но по правилата и принципите на оние кои се над мене ( тоа би биле професорите во моментов ).
Едноставно, сакам да успеам во животот, па затоа не можам да речам “Гајле ми е“ и оставам нешто како што, со надеж дека со тек на време ќе се среди.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ех,јас сум комбинација и од двете.Цело време додека да се сврши некоја работа јас си велам "гајле ми е" иако постојано сум под притисок од самата себе.Ама кога ќе дојде работата пред крај а јас сеуште не сум ја ни започнала иако таа веќе требала да биде завршена е тогаш не да сум паничарка абе не знам...Па кога ќе почнам да викам, да се дерам да се карам со сите ко да ми се тие криви јас што сум си таква ама ете...А за успеси?-Не знам.Најверојатно што сум таква комбинација и успесите и неуспесите ми се комбинација така што во животов мој колку што имам успеси толку имам и неуспеси.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Не ми е важно на мој начин да ми се оствари целта,важно ми е да се оствари.Затоа најчесто ги оставам работите сами да си течат,ако треба некаде да дејствувам-дејствувам со цел или работите да се забрзаат или да придонесам за остварување на целта.Не паничам за ништо,освен ако не сум ептееен многу посветена на некоја работа,па ако нешто тргне во крив правец ме фаќа паника која најчесто е за џабе.
Инаку не сум некој голем планер,не го планирам и песметувам секој “потег“,повеќе оставам само на себе,па ако нешто не е во ред,придонесувам за негово поправање и враќање во нормалниот тек.
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Епа зависи за што станува збор. Некогаш сум паничар,а некогаш сум стихиен победник. Сепак, почесто сум стихиен победник. Порано повеќе се паничев, сега не толку. Си ги оставам работите да течат сами. Ако е потребна интервенција, интервенирам, ако не, не. Но, знам понекогаш и да избувнам и да почнам да паничам без потреба ама бргу ми проаѓа (фала богу). Ако некоја работа ја оставам да си тече сама и ако нешто се искомплицира при крајот, а јас ништо не сум превзела во врска со тоа, е тогаш знам да се испаничам и бргу интервенирам и обично си ги доведувам во ред работите.

Но, дефинитивно можам да кажам дека сум стихиен победник (или како и да се вика). :smir:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Анализата вели вака: ,,Кога нешто премногу сакаш и вселената ќе скова заговор да не ти се оствари,,.Значи Пауло Коелјо (или како и да се вика) кој го вели спротивното, не е во право и многу читање на неговата неконструктивнооптимистичка литература и те како е на одмет.
Психоанализата вели дека ако премногу се ,,замраме,, со тоа како ќе испадне одредена работа и плус тоа се секираме да испадне баш онака како што ние сакаме во детали или ,,совршено,, тогаш и условно кажано притисокот е многу поголем и голема е веројатноста наместо посакувниот успех да доживееме неуспех. Значи ова би била паничари-варијантата.
~Од другата страна имаме ситуација кога искулирано, без многу ,,замарање ,, извршуваме определена задача и притоа без особен напор или непотребна драма стигнуваме до посакуваната цел. Ова би била варијантата на стихијни победници.
Јас научив да функционирам на овој начин, без нешто многу да се нервирам ама искрено понекогаш навистина ми недостасува адреналинот. :(
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.828
Поени од реакции
10.999
Stihien pobednik definitivno toa sum. Malce neskromno ama koga e vo prasanje od ovie dve definitvno prvoto sum.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Гледам што посмирено да ја извршам задачата која ми е зададена или да си ја постигнам мојата цел, но бидејќи ништо не е црно - бело, овде има едно АМА...
Секогаш си создавам сама на себе невиден притисок. Кога ќе си зацртам некоја цел, морам да ја постигнам, морам да го извадам максимумот од себеси, во спротивно се разочарувам.
И да, паничам. Само за разлика од пред 2- 3 години, кога буквално сум се трескала, дигала узбуни и паники, сега сум за степен посмирена.
Паниката можеби ја нема, односно не е до толку застапена, но притисокот внатре во себе што го чувствувам е огромен.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Никогаш не паничам.

Досега сите работи што сум ги започнал сум ги завршил,и тие што сега ги почнувам се надевам дека ке ги завршам.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Првото. Со ултра траги од второто.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Од време на време ме фаќа паника. Знам, сигурна сум во себе дека кога нешто ќе наумам ќе го направам, ама па сметам дека паниката е нешто сосем нормално.
Најчесто откако ќе завршам се` и чекам да предадам нешто, или пак ги чекам резултатите ме фаќа паника дали се ќе биде како што треба.

Откако ќе заврши се е веќе друга приказна. Задоволна од резултатот ама потајно се преиспитувам дали сум можела подобро да го сработам тоа. :toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Како прво, неможам да паничам. Едноставно работите што се во моја контрола знам како да ги контролирам. Ако сакам нешто да направам, вака или онака порано или подоцна ке го направам, немора да одар работите по планираното. Единствено можам да се нервирам, ако некој му го успорува планот (сите работи не зависат само од мене).
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Па не сум паничар. паника не меѓутоа имам некој константен страв дека се она што сум вложувал за да си остварам некои мои повисоки цели мо=еби ќе биде залудно.Меѓутоа тоа е добар страв, којшто ми дава поттик да продолжам да се трудам бидејќи сакам да верувам дека ако за нешто се трудиш , на крај и ќе успееш да го оствариш. Јас би се ставил во стихиен победник, ретко паничам,ретко и тешко се нервирам, и си иам свои начини да искулирам кога е тоа потребно.:helou:
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Повеќето работи ми поминуваат онака смирено и опуштено. Тогаш имам и најголеми успеси во било што и да правам. Најверојатно зашто тогаш уживам целосно во работата, ја правам со големо задоволство. Само за одредени две три работи паничам и тоа премногу, тогаш и самата неможам да се сфатам и поднесам.
 
Член од
21 септември 2007
Мислења
5
Поени од реакции
1
TREBA DA SI SEKOGAS SMIREN I VNIMATELNO DA DONESUVAS ODLUKI.
TAKA DA NEMA POTREBA OD PANIKA :):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom