Стипендии

Член од
14 февруари 2013
Мислења
23
Поени од реакции
4
Ја кога поднесував, со 8.2 просек на технички факултет земав стипендија. И уште земам. Што знам, тогаш мислам дека реално беше. Оние што ги знам и што требаше да земат земаа. Да не имаш ти, т.е. твоите да не имаат многу високи примања, нешто ко над 1000 евра месечно заедно. Мислам дека и тоа се оценува. Не знам точно со колку поени влегуваше во резултатот но се оценува и тоа не само просекот.
Сите роднини заедно да ги соберам нема да имаме толкав приход месечно :)))) многу ми е криво и многу се нервирам, имаме некои приходи поголеми на гоишно ниво но имаат и други деца што ги видов на список и плус они имаат високи плати од родителите така да сепак имам помалце од нив.. незнам што е :/
 
Член од
15 февруари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, нова сум на форумов. Сакам да прашам, прва година сум на педагошки факултет. Знам дека за стипендија се аплицира со успехот од прва. Ме интересира колку просек треба да имам за стипендја од А и Б и колку треба да бидат високи примањата на родителите? Фала .
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Здраво, нова сум на форумов. Сакам да прашам, прва година сум на педагошки факултет. Знам дека за стипендија се аплицира со успехот од прва. Ме интересира колку просек треба да имам за стипендја од А и Б и колку треба да бидат високи примањата на родителите? Фала .
За А ти треба 9.0 просек, за Б ти треба 8.5. Ова бидејќи си на педагошки. За техничките факултети(Електро, Машински, Финки, Градежен...) границите се 8.5 за тип А и 8.0 за тип Б. Се бодуваат и примањата на твоите родители соодветно, нешто ко 10 или 15 поени од вкупните 100 носеа тие.

Имаш и тип В стипендија за студенти со понизок просек, од социјално загрозени семејства и од "не толку" социјално загрозени семејства.:)
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
7
Поени од реакции
2
dali studentite sto gi prodolzija stipendiite treba odnovo da dostavat transakciska smetka do ministerstvo ili ednostavno samo da cekaat da im bidat prefrleni pari?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
dali studentite sto gi prodolzija stipendiite treba odnovo da dostavat transakciska smetka do ministerstvo ili ednostavno samo da cekaat da im bidat prefrleni pari?
Да чекаат. Пишуваше дека до крајот на месецот ќе почнат со исплатите. Лани ги пуштија на почетокот на Април.
 
Член од
15 февруари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
За А ти треба 9.0 просек, за Б ти треба 8.5. Ова бидејќи си на педагошки. За техничките факултети(Електро, Машински, Финки, Градежен...) границите се 8.5 за тип А и 8.0 за тип Б. Се бодуваат и примањата на твоите родители соодветно, нешто ко 10 или 15 поени од вкупните 100 носеа тие.

Имаш и тип В стипендија за студенти со понизок просек, од социјално загрозени семејства и од "не толку" социјално загрозени семејства.:)

Фала многу. а месечните примања не треба да бидат повисоки од 15 100 на двајцата родители така?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Фала многу. а месечните примања не треба да бидат повисоки од 15 100 на двајцата родители така?
Не, не мора да значи. Може и 100 000 да се и да земеш стипендија. Зависи од другите апликанти. Го имаше некаде по интернет правилникот точно како се бодува.

Да ти доловам на пример, ако твоите имаат 10 000 вкупно примања(10К ќе пишам) и носи 100 перцентили примањето. Тогаш ти од примања ќе имаш 100/10К = 10 поени од примања. Некој кој има 50К (50 000) примања ќе има 100/50К = 2 поени од примања.

Плус се собираат поените од успех колку имаш, дали имаш брат/сестра студент/ученик, дали си провинцијалец или живееш и учиш во Скопје.... така нешто, не ме фаќај за збор, побарај низ нет ќе најдеш точно како оди рангирањето.

И на крај според собраните поени си рангирана ан некое место. Ако си во првите 300(или колку и да земаа стипендија) аирлија :)
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
7
Поени од реакции
2
Prodolzenite stipendii тип Б rekoa do krajot na mesecot ke bidat isplateni ama nisto zasega? da ne ima nekoj nekakva informacija?
--- надополнето: 27 февруари 2013 во 22:08 ---
Prodolzenite stipendii тип Б rekoa do krajot na mesecot ke bidat isplateni ama nisto zasega? da ne ima nekoj nekakva informacija?
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
А договор за В има?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804

Attachments

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Договорот за тип В за новите стипендии ќе се потпиши после локалните избори, и ќе биди зголемена стипендијата за 500 ден. од месец, поточно наместо 22 500 вкупно, ќе се земат 27 000 ден. исто колку и тип Б.
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Значи, која безврска одлука е ова, не знам што да кажам. Прво, се зголемува само на новите стипендисти, што станува со старите, се прави директна дискриминација. Второ, како може да се изедначат овие стипендии, а тие од Б не, со што директно се нарушува разликата помеѓу стипендиите, за другиве е потребен просек, а другиве не. Подобро да ги споеја или друго решение, а не ова. Навистина глупа одлука.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Се рангираат врскаџиски,има куќа и 2 стана, но има на филолошки 10.00 па зема стипендија А пошто е талентирана.

Друго, при рангирање треба да се гледа и универзитетот и дисперзираните студии, скоро пола од А типот се од дисперзирани студии и од некои второразредни факултети.

Нормално дека ќе биде зголемена стипендијата, природно му доаѓа.

И зошто не враќаат писма на одбиени студенти?
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Цццц... срамота еј.Бар на сите да ги покачеа а не вака.Ги рамњаат маките и просеците на оние под Б со оние од В, страшно!:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom