Стипендии

Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
А да не знај некој како ги пресметуваат ова поениве?
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
На пр за тип А...имаш за просек.. ти вика 10 поени кои ги добиваш доколку просекот ти е 10,00, и со пропорција ќе си го пресметаш твојот број на поени кои ги добиваш по тој основ..,
-Студентите на техничките факултети и медицинските науки добиваат дополнителни 10 бодови, а студентите на факултетите од општествените науки и на факултетите од уметностите добиваат најмногу 6.5 бодови-тоа сметам како така одат поените,

-Материјални можности на студентите и нивните семејства – се земаат месечните примања по член на семејството на студентот во однос на просечно исплатената месечна нето плата по вработен во Република Македонија за последните три месеци утврдена од Државниот завод за статистика. По основ на овој критериум може да се добие најмногу 10 бодови, ( ова сметам дека е тоа варијабилното кое кој како сака може да го калкулира.... на кого како му одговара)

тоа е се :)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
На пр за тип А...имаш за просек.. ти вика 10 поени кои ги добиваш доколку просекот ти е 10,00, и со пропорција ќе си го пресметаш твојот број на поени кои ги добиваш по тој основ..,
-Студентите на техничките факултети и медицинските науки добиваат дополнителни 10 бодови, а студентите на факултетите од општествените науки и на факултетите од уметностите добиваат најмногу 6.5 бодови-тоа сметам како така одат поените,

-Материјални можности на студентите и нивните семејства – се земаат месечните примања по член на семејството на студентот во однос на просечно исплатената месечна нето плата по вработен во Република Македонија за последните три месеци утврдена од Државниот завод за статистика. По основ на овој критериум може да се добие најмногу 10 бодови, ( ова сметам дека е тоа варијабилното кое кој како сака може да го калкулира.... на кого како му одговара)

тоа е се :)
значи пошто јас сум на технички факултет, имам 10 поени од старт? Иначе за В имам аплицирано
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Полека се помирувам со фактот дека списоците се катастрофа, само ме интересираат искуствата од минатата година.. дали поднесување на Приговор може да смени нешто? Има ли некој на кој по приговор му била одобрена стипендија :(
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Кога ќе видам кој се земал стипендија ми иде од прозор да се фрлам... Криво ми е за луѓето што се одбиени а имаат одличен просек... Побајте да направите се што можете! Јас ви посакувам многу среќа :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Иначе во обзир се земаат и приходите во семејството, доколку некој имал јак просек а воедно и јаки приходи мило ми е што не добил стипендија , бидејќи што ќе му се на него тие пари ако неговите примаат над 100000 ден месечно па и повеќе.
Ма да има и такви со јак просек, а мали приходи да не добиле ...и за нив ми е жал , така да мислам дека треба да поднесат приговори и се надевам дека ќе им ги прифатат.

Со среќа на сите кои добиле стипендии.
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
не, тоа важи за тип А, за Б важи следното "Студентите на техничките факултети и медицинските науки добиваат дополнителни 10 бодови, а студентите на факултетите од општествените науки и на факултетите од уметностите добиваат најмногу 7.5 бодови." а за В го нема тој основ туку следното "
  1. Остварен успех во текот на студирањето за сите студиски програми. По основ на овој критериум може да се добијат најмногу 20 бодови.
  2. Материјални можности на студентите и нивните семејства – се земаат месечните примања по член на семејството на студентот во однос на просечно исплатената месечна нето плата по вработен во Република Македонија за последните три месеци утврдена од Државниот завод за статистика. По основ на овој критериум може да се добие најмногу 70 бодови.
  3. Студенти – деца без родители, деца со посебни потреби, деца на самохрани родители, деца на корисници на социјална помош и деца на корисници на надомест по основ на технолошки вишок добиваат најмногу 10 бодови.

Дали сите од тип В се деца без родители, деца со посебни потреби, деца на самохрани родители, деца на корисници на социјална помош и деца на корисници на надомест по основ на технолошки вишок?и како ги делат тие 10 поени ?
--- надополнето: 2 февруари 2012 во 20:56 ---
30 000 се јаки примања за 4 члено семејство со 2ца студенти? образложение нема!
 
M

Mario Gómez

Гостин
Кога ќе видам кој се земал стипендија ми иде од прозор да се фрлам... Криво ми е за луѓето што се одбиени а имаат одличен просек... Побајте да направите се што можете! Јас ви посакувам многу среќа :)
Брат, тоа е. Не се нервирај.

Инаку да објаснит некој која е логиката за приватниве шо даваат стипендии.

Тие шо аплицираат веќе имаат стипендии таму, дали целосна, дали делумна и доволен мотив им е тие да ги одржат. А сега им даваат плус.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Дополнителните документи што треба да ги однесат тие што добија, дали треба лично или може пак трето лице да им заврши работа ??
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
A kako да им однесеш копија од трансакциска сметка?
за ProCredit Bank може да идеш до банката дадеш 50 ден. и ти даваат лист со твојата сметка (ист таков ти дават кога си ја отворил сметката, мислам ако го чуваш).. а другите банки (мислам дека скоро сите) даваат пластична картичка на која го имаш твојот број на сметка (значи не дебитна или кредитна картичка) = што и да е од тие две сигурно ти го дале при отварањето на сметката

не мора оргинал да носеш, може копија :)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Сега по пошта треба да се пратат 3 примероци, а трансакционата сметка кога ќе биде потпишан договорот од двете страни, или грешка сум?

*Двете треба да се пратат најдоцна до 20ти овој месец, пишува на страната на МОН (касно забележав :) )
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Дали сите од тип В се деца без родители, деца со посебни потреби, деца на самохрани родители, деца на корисници на социјална помош и деца на корисници на надомест по основ на технолошки вишок?и како ги делат тие 10 поени ?
--- надополнето: 2 февруари 2012 во 20:56 ---
30 000 се јаки примања за 4 члено семејство со 2ца студенти? образложение нема!
Дали мислиш дека 30 000 се малку? Сите што ги познавам што земаа, имаа по 10 000 - 15 000.
Добро, не сакам да отварам нова тема на дискусија, дали 30 000 се многу или малку, само ти кажувам во споредба со тие шо ги познавам, вклучително и јас, 30 000 е многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom