Стипендии

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Луѓе да ве прашам нешто..имам наслушнато ама незнам дали е точно, дека кога се пријавуваш за стипендија (или кредит) т.е. кога конкурираш - можеш една оценка да изоставиш од листата??
Дали е тоа точно (дека можеш да ја поништиш) и шо станува со тој предмет, дали треба да се преполага понатаму..или нема тоа врска ???
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
decki i jas zavrsuvam prva godina i me interesira kolku treba prosek da se ima?koj dokumenti ke mi trebaat?koga izlaga tocno konkursot?i sto e podobro studentski kredit ili stipendija i vo vrska so niv koj se uslovite?fala odnapred pozz do site:helou:
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Луѓе да ве прашам нешто..имам наслушнато ама незнам дали е точно, дека кога се пријавуваш за стипендија (или кредит) т.е. кога конкурираш - можеш една оценка да изоставиш од листата??
Дали е тоа точно (дека можеш да ја поништиш) и шо станува со тој предмет, дали треба да се преполага понатаму..или нема тоа врска ???
Еве цитат од мон: "Студентите кои немаат положено најмалку 90% од предвидените испити за претходните студиски години нема да бидат рангирани."

@ libre persona: Еве од претходната година кога се пријавуваше па да си имаш предвид за оваа:
Студентите кои се пријавуваат по конкурсот, треба да пополнат електронска пријава поставена на интернет порталот http://www.raspredelba.gov.mk, почнувајќи од 06.11.2008 година до 16.11.2008 година.
Прелиминарниот список ќе се објави на 17.11.2008 година на интернет порталот http://www.raspredelba.gov.mk.
Приговор по објавените резултати се доставува до министерството од 18.11.2008-24.11.2008 година.
Конечниот список ќе биде објавен на 30.11.2008 година на интернет порталот http://www.raspredelba.gov.mk.
Повеќе инфо овде ->> http://www.mon.gov.mk/mk/konkursi_tenderi/867--20082009-
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
пуштена е уште една рата!!!!
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
stipendii

dali ima stipendii za sredno skolci nesto kako i toa da sum go slusnala ...kako ide taa rabota ako znae nekoj neka pise.
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Stipendii

Ve molam nekoj ako znae od cenetiov forum dali ima stipendii ili bilo koi drugi povolnosti za srednoskolci so prosek 5,00.Fala mu odnapred za cenetiov forum.Pozz:helou::helou::helou:
 
Член од
12 август 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Ve molam nekoj ako znae od cenetiov forum dali ima stipendii ili bilo koi drugi povolnosti za srednoskolci so prosek 5,00.Fala mu odnapred za cenetiov forum.Pozz:helou::helou::helou:

Да има јас имам зимано степендија од прва до четврта, потребно е да имаш успех 4.5 и ако имаш диплома од првите три места од државен натпревар.Ама знам дека земаа и деца од регионални натпревари.Ако си имаш диплома немај гајле ќе земеш не ти требаат врски.Ако од прва не добиеш поднеси приговор обавезно.Мене од прва ме одбија ама со приговор ми дадоа
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Да има јас имам зимано степендија од прва до четврта, потребно е да имаш успех 4.5 и ако имаш диплома од првите три места од државен натпревар.Ама знам дека земаа и деца од регионални натпревари.Ако си имаш диплома немај гајле ќе земеш не ти требаат врски.Ако од прва не добиеш поднеси приговор обавезно.Мене од прва ме одбија ама со приговор ми дадоа
Не се земат со регионални натпревари, само со државни. Барем јас така знам.
 

worca

Get well soon....
Член од
19 февруари 2008
Мислења
740
Поени од реакции
15
Поправка www.mon.gov.mk е страната на Министерството за образование и наука, поднесувањето на документите се врши мислам околу октомври ќе си отидеш во Министерството и ќе ги приложиш документите. Просек за Филолошки е 8.5 за стипендии и за други факултети исто ,само за некои технички факултети е 8.0. :helou:

Па мене ме интересира баш за тие технички факултети.....Јас сум на факултет за Биотехнички науки, и не знам колку е просекот за стипендија, некои велат 8,5,а некои и 8,0....Помош ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom