Стипендии

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
еве ви страни за министерството за образование и наука и убаво е се објаснето што како
стипендии и кредити

а еве и како беше лани конкурсот и што се бараше, исто ќе биде и годинава само што се зголемени стипендиите на 10%
конкурс 2007/2008

Најбитно е да имаш добар просек и во електронското пријавување се бара просек и плата на твоите родители, што значи платата е многу битна, што помала толку подобра (но тука се вршат измами па ако си снаодлив ќе се снајдеш).
А стипендијата следува откако ќе завршиш прва година на факултет и навремено да ја исчистиш годината.



А мене ме интересира има некој искуство со стипендиите за постдипломски?
Знам дека доделуваат многу малку, но и добра сума даваат околу 8000 мислам месечно.
Ovie konkursi vazat i za ovaa godina?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ovie konkursi vazat i za ovaa godina?
нормално дека не важат!

Новите конкурси ќе излезат во ноември некаде, а само сакав пример да кажам и како изгледа тоа и што документи се потребни, каков успех ...
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Dali ima stipendija za nie sto sme brucosi, koja se zima vrz osnova na uspehot od sredno? Znam do pred nekoja godina imalo!!!
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Dali znaete (iskusnite so stipendii) dali se isti dokumentite koi gi ima prikaceno na stranata na ministerstvoto i za ovaa godina, zosto ke treba da si odam za Skopje, pa da gi ispecatam i da gi ostavam moite da odat da gi nosat po instituciite za pecat? I znaci sega, samo za onie sto se na Elektro i sto imaat nad 9,5 ke bide stipendijata 5000 den, ili toa se spekulacii. Dobro bi bilo, ama da vazi i za drugite fakulteti:)
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Dali znaete (iskusnite so stipendii) dali se isti dokumentite koi gi ima prikaceno na stranata na ministerstvoto i za ovaa godina, zosto ke treba da si odam za Skopje, pa da gi ispecatam i da gi ostavam moite da odat da gi nosat po instituciite za pecat? I znaci sega, samo za onie sto se na Elektro i sto imaat nad 9,5 ke bide stipendijata 5000 den, ili toa se spekulacii. Dobro bi bilo, ama da vazi i za drugite fakulteti:)
Значи...за оние кои студираат информатика и што имаат просек над 9 ги следува стипендија од 5500 денари..барем јас како што читав на оваа страна и зирни си таму за документите...се надевам дека помогнав..:smir:
PS: Како ја не сум 2-ра на Електро..ај здравје другата година:helou:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Dali ima stipendija za nie sto sme brucosi, koja se zima vrz osnova na uspehot od sredno? Znam do pred nekoja godina imalo!!!
Mislam deka nema, ama vidi si ipak. Za site stipendii za studenti se bara potvrda za zaveren zimski semestar i soodveten uspeh od pominatata godina od fakultetot
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Dali ima stipendija za nie sto sme brucosi, koja se zima vrz osnova na uspehot od sredno? Znam do pred nekoja godina imalo!!!

мора да завршиш прва година на факултет и да однесеш пријава дека си запишал редовно трет семестар па да можеш да зимаш стипендија.
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Imalo pred 3 ili 4 godini! Bratucetka mi koga se zapisala prva na praven ja zemala od odma taa stipendija!!! Samo i jas mislam deka toa veke go nema!!!
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Дали веќе излезе конкурсот за стипендии за филозофски факултет за учебна 2008/2009?
Ако излегол, каде? Или ако излегува допрва, каде ќе излезе?
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали знаете дали министерство за образование дава стипендии за докторски студии на студенти во странство? Јас сум во Франција и ми треба требаат ПАРИ!!!!:cuc:
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
а да не знае кога некој кога излегува конкурсот за оваа година??????
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
А дали некој е информиран дали кај нас има можност за стипендирање на средношколци во некоја од Азиските земји (Јапонија, Кореа). Ако има би сакал да конкурирам.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
А дали некој е информиран дали кај нас има можност за стипендирање на средношколци во некоја од Азиските земји (Јапонија, Кореа). Ако има би сакал да конкурирам.

Конкурси

Ќе си проверуваш постојано на страната на Министерството за образование а има стипендии но за студенти, за средношколци не верувам дека ќе најдеш. Јас не сум за средно школо да се учи во странство и да си далеку од родителите, најдобро е факултет.
Ете баш последната е за Азиско пацифички универзитет, а од претходно има стипендии и во други азиски земји.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom