Стипендии

Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Прашање: Дали може да се добие стипендија Б ако сте на технички факултет со 8.05 просек и вкупните примања на членовите во семејството се помали од една просечна македонска плата (350евра) ?
 
Член од
15 август 2012
Мислења
2
Поени од реакции
1
smurfy
Остварен успех во текот на студирањето – студентите на техничките факултети и медицинските науки да имаат постигнат просечен успех од I-та до тековно запишаната студиска година од најмалку 8, а студентите на факултетите од општествените науки и на факултетите од уметностите да имаат постигнато најмалку 8.5 просечен успех.


Инаку од типВ пуштиле денес (4ри рати) :) КАко уште едната ако ја пуштееа ќе им сменеше нешто али ај...
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Стипендии во Америка за медицина anyone ? Ако може нека ме посочи што и како треба дека не знам апсолутно ништо ..
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Во однос на стипендиите кои се доделени од УКИМ за првата година на студирање. Дали со нив се покриени само тие 200 евра, кои треба да се платат за 2-та семестра, или пак се покриени и останатите трошоци како 1500 денари за админстративни трошкови, спорт итн...?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Кој се условите за добивање на спортска стипендија?
Првак на Македонија во планинско трчање и учество на Балканско и Светско првенство. Има ли шанси да се земе некако или тешко,пошто појма неам како идат тие работи со стипендии...
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Стипендии во Америка за медицина anyone ? Ако може нека ме посочи што и како треба дека не знам апсолутно ништо ..
И јас сум заинтересиран, ако некој има било каква информација нека ја сподели, благодарност за share-от о/
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Кој просек важеше за стипендија Б? И дали се рачунаше на една децимала или две?
Ме мрзи да барам по архивите на мон, па нека пише некој што знае ако е доволно љубезен =]
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Кој просек важеше за стипендија Б? И дали се рачунаше на една децимала или две?
Ме мрзи да барам по архивите на мон, па нека пише некој што знае ако е доволно љубезен =]
8.50 za opshtestveni nauki, 8.00 za prirodni nauki. Se zema na dve decimali.
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
Во однос на стипендиите кои се доделени од УКИМ за првата година на студирање. Дали со нив се покриени само тие 200 евра, кои треба да се платат за 2-та семестра, или пак се покриени и останатите трошоци како 1500 денари за админстративни трошкови, спорт итн...?

Само 200 евра то ест по 100 од семестар другите уплатници треба да се уплатат
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Само 200 евра то ест по 100 од семестар другите уплатници треба да се уплатат
А дали ова стипендија се однесува само на тие 200 евра, или има и некои други поволности?
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали имате информации дали се исплатени стипендиите од повторниот конкурс од тип В ?
 
Член од
7 септември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Лани конкурирав за стипендија со просек 9.00 а студирам природни науки. Конкурирав и за А и за Б, со што оригинал документите ги дадов под Б (не знам колку има врска ова со оригинал документите ама и така нешто слушнав). Добив стипендија под тип Б, а во писмото што ми стаса од министерство во образложението под А сум одбиена затоа што по основ на критериумите под А сум имала 92,5 бода а конечната листа е затворена со студент кој имал 92,9 бода. Јас ова си го сфатив дека за малку не сум добила по А, а бидејќи годинава остварив просек 9.1 , ме интересира дали може оваа година да конкурирам повторно за под А? Дали сте запознаени со некој ваков случај и каква е процедурата? Бидејќи прво е продолжувањето на стипендиите а дури после поднесувањето за нови, дали морам прво да се откажам од старата? Или да напишам едноставно дека во случај да добијам под А се откажувам од таа што веќе ја земам? Дали е можно ова а да не останам на крај без ниту една :) Благодарам однапред.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Лани конкурирав за стипендија со просек 9.00 а студирам природни науки. Конкурирав и за А и за Б, со што оригинал документите ги дадов под Б (не знам колку има врска ова со оригинал документите ама и така нешто слушнав). Добив стипендија под тип Б, а во писмото што ми стаса од министерство во образложението под А сум одбиена затоа што по основ на критериумите под А сум имала 92,5 бода а конечната листа е затворена со студент кој имал 92,9 бода. Јас ова си го сфатив дека за малку не сум добила по А, а бидејќи годинава остварив просек 9.1 , ме интересира дали може оваа година да конкурирам повторно за под А? Дали сте запознаени со некој ваков случај и каква е процедурата? Бидејќи прво е продолжувањето на стипендиите а дури после поднесувањето за нови, дали морам прво да се откажам од старата? Или да напишам едноставно дека во случај да добијам под А се откажувам од таа што веќе ја земам? Дали е можно ова а да не останам на крај без ниту една :) Благодарам однапред.
Не знам како одат процедурите, ама за А не ти е сигурно и 9,9 просек да имаш. Такви колешки не добија стипендија лани, а студирам природни науки и јас. За тип Б се 800 или 900 вкупно стипендии мислам, за А 200 или 300. И лани за малку не си добила, а сеа од кај знаеш на пример дека сите што ќе конкурираат ќе имаат поголем просек. Сеа тип А се повеќе пари, ама ти имаш добиено тип Б и треба само да продолжиш. Ја да сум на твое место не би ризикувал, да не останам без ниедна. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom