Стан или куќа ?

Стан или куќа ?


  • Вкупно гласачи
    133
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
На секој млад брачен пар сон им е да купат стан или куќа,на почетокот од нивниот заеднички живот. Барем на повеќето :D
Кога вие би бирале со вашиот партнер, имате кеш и сакате да се преселите во нов дом,што би одбрале..стан или куќа,пример со иста квадратура во иста населба,итн..

Каде е подобро да се живее,кои се предностите на живот во стан а кои маните.. исто и за куќа,која е предноста а која маната.. кога ја би бирал,повторно би идел на варијанта куќа..
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Тие што живеат во стан ќе ти кажат дека куќа е подобро и обратно ама стан е најдобро нема да те боли глата за тоа дали дворот бил чист или не
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Хммм зависи од тоа колку тие длабок џебот :icon_mrgr: пример ако немаш доволно пари за куќа земи станче едно од 50квадратни до кај 60 преку сила ама не е то то во стан или во куќа , во станот , немаш толку слобода колку во куќата , немаш двор фактички си затворен ко во кутија така да јас би одбрал куќа , ама сепак ќе речам зависи од буџетот колку ти е..
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Иако живеам у стан мене поубаво би ми било во кука !! :)
 
С

сашенко

Гостин
Тие што живеат во стан ќе ти кажат дека куќа е подобро и обратно ама стан е најдобро нема да те боли глата за тоа дали дворот бил чист или не
Незнам зошто мислиш така, мене средувањето на дворот ми е најомилено од домашните обврски.Тоа е простор кој можеш да го уредиш како сакаш, да уживаш во него, твоја рајска градина ако знаеш како да го уредиш и ако имаш средства нормално.Стан не одбирам поради тоа што неможам во мал простор.Колку и да е голем станот без двор неможам.Имам потреба да се движам.Кога сум дома постојано излегувам од соба до двор, ке направам круг околу куќа, ке опцујам некој комшија:pos:, ке се насмееме со некој преку ограда, ке си пружиме едно здраво, ке дојде некој на кафе и така во двор под сенка.Ми се свиѓа и маалскиот живот што си го имаме тука во населба со куќи повеќе.Мене дворот инаку ми е омилениот дел од куќата.Собата не си ја сакам колку дворот.Не дека е нешто среден посебно, воопшто и не е среден ама едноставно ми нуди простор кој ми е неопходен и неможам без него.Пораснав по дрвјата во дворот, сакам и моите деца да пораснат така како мајмуни по дрвата:D
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Хммм зависи од тоа колку тие длабок џебот :icon_mrgr: пример ако немаш доволно пари за куќа земи станче едно од 50квадратни до кај 60 преку сила ама не е то то во стан или во куќа , во станот , немаш толку слобода колку во куќата , немаш двор фактички си затворен ко во кутија така да јас би одбрал куќа , ама сепак ќе речам зависи од буџетот колку ти е..
Кога би бирал од тие две, и двете да се со иста цена и квадратура..тоа ми е поентата..нормално дека е подобро во стан од 120 квадрати во Карпош,него ли у куќа од 60 квадрати негде настрана..

Предноста на куќата според мене е ;
1.Не се замараш многу со комшии
2. Имаш дворче,кое можеш да си го средиш со мерак и да уживаш
во стан само на тераса можеш цвеќе да ставиш у саксија :D
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Кога би бирал од тие две, и двете да се со иста цена и квадратура..тоа ми е поентата..нормално дека е подобро во стан од 120 квадрати во Карпош,него ли у куќа од 60 квадрати негде настрана..

Предноста на куќата според мене е ;
1.Не се замараш многу со комшии
2. Имаш дворче,кое можеш да си го средиш со мерак и да уживаш
во стан само на тераса можеш цвеќе да ставиш у саксија :D
Во станн.. хммм настарост со женати ој си :icon_mrgr: остај ги на рајат децата да си уживаат хехехе иии така мирно тивко станче итн... Иначе за брачен пар нз зошто би оделе во стан ... ДЕФИНИТИВНО КУЌА !
 
С

сашенко

Гостин
Кога би бирал од тие две, и двете да се со иста цена и квадратура..тоа ми е поентата..нормално дека е подобро во стан од 120 квадрати во Карпош,него ли у куќа од 60 квадрати негде настрана..

Предноста на куќата според мене е ;
1.Не се замараш многу со комшии
2. Имаш дворче,кое можеш да си го средиш со мерак и да уживаш
во стан само на тераса можеш цвеќе да ставиш у саксија :D
За првото:Гледаш и самиот колку е саат а комшииве од 9 имаат пуштено турбо фолк хитови од 2006 па навака и при крај сум со живците ке ме умрат.Останатиот дел од комшилукот ми е одличен ама секогаш се наоѓаат некои вакви кои те вадат од такт.Им викавме полиција за ова неколку пати еве ги пак не им доаѓа памет.

За второто:Се слагам, за тоа и јас пишав погоре тоа е најубавото нешто во живеењето во куќа.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Секој со посебен вкус
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Куќа си е куќа бе. :)
Имаш двор можеш кога сакаш да искочиш надвор и да седиш под сенка без никој да ти смета,а во стан само на тераса плус им сметаш на комшиите и они ти сметаат на тебе многу повеќе за разлика од куќа...
 
S

smexy

Гостин
Стан.Куќа...е заебано.Увек ја доградуваш,разградуваш,вамте тамте,никад не можеш да речеш,да готово веќе не градам нишо.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Стан.Куќа...е заебано.Увек ја доградуваш,разградуваш,вамте тамте,никад не можеш да речеш,да готово веќе не градам нишо.
Во право си секогаш има нешто за доградување и никогаш нема се да се догради
--- надополнето: Aug 7, 2011 9:54 PM ---
Скоро секоја година истото
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Куќа со дворче, едноставно нема споредба со затворен стан...
Јебига, кој живеел и на двете места ќе знае каде е поубаво...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom