Станови во Скопје, совети за купување.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
pak pobezbedni ti se parite nadvor... eve u aus ne plakas danok na dobivka u kazino osven ako kocka ne ti e profesija i vadis regularen prihod. jas ne veruvam deka u mk nekoj ima tolku pari za perenje i deka gi saka na mk smetka. poveketo sponoski firmi se kosovski pari, bi rekol isprani pari koj gi zaglavuvaat u cigla zasto tolku im seche a ne deka im treba perenje na pari...
Не навлегувам како му се посигурни, го дискутираме само што и како прават и зошто ги користат недвижностите.
Автоматски споено мислење:

Те сфатив и претходно, а и поголемиот дел што си го објаснал, не влегува во перење пари.
Акцентот ми беше дека нема смисла некој да тврди дека пари се перат со купување стан во Кочани. Тоа значи кеш пари што ги имаш, а не поминале низ системот, да ги дадеш за стан во Кочани по цена од 1.100еур квадрат.
Ај во Скопје, каде што сепак побарувачката е голема, полесно можеш да го продадеш или ќе го ренташ, ама во Кочани ми немаше некоја логика.
Вториот пример е дефинитивно во оваа група, се што е прибрано кеш, а не било оданочено, е перење ако го внесуваш назад во систем без да си платиш данок.
Исто и црниот кеш кој е добиен од нелегални активности го перат преку градежништво, многу е едноставно и лесно оти се работи со големи суми, со други работи ќе изгубат многу време и треба доста мислење.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.337
Поени од реакции
3.306
Ve zamoluvam da ne ja potcenuvate ciglata, prosecen stan vo Skopje za edna godina zarabotuva povekje od prosecen zitel na gradot. Duri ni programerite ne mozat da se takmicat so nedviznini.

Na strana od ova zanemaruvate dve bitni raboti za Skopje: placevite i sostojbata na hipotekite.
Gradeznoto neizgradeno zemjiste vo Sk stanuva se poretko i kacuva cena. Investitorite ke imaat se pomala dobivka posto zemjistata ke im bidat se pogolem i pogolem finansiski tovar. Ova ke gi izretci novite stanbeni objekti vo narednite godini.

Potoa, sporeduvate istoriski ceni na kvadrat a ne vi teknuva deka vo realnosta plakjate mnogu pogolema cena od prodaznata koga ke se vkalkulira i kamatata posto 99% od kupuvacite na stanovi ne plakjaat vo kesh tuku krevaat hipoteka.
Mene licno nesto sto najvekje me zagrizuva e sto momentalno stanben kredit moze da izvadi maltene koj stigne. Ako pocnat mnogu od ovie hipoteki da propagjaat, i bankite reshat da zategnat obrac za novi krediti, za mnogu brzo vreme ke pocnat da pagjaat cenite na stanovite. Ama pa togash nikoj nema da moze da kupi stan zatoa sto retko na koj ke mu odobrat kredit.

TLDR: i vie sto imate i vie sto nemate, molete se da prodolzi da se kacuva cenata na ciglata vo Skopje ;)
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
515
Поени од реакции
746
Се сеќавам кога родео цигари коштаа 50 денари, хамбургер беше 60 денари, пиво во дискотека беше 70 денари, партиските потрчковци пушеа во партија да се вработат за плата од 12000 денари зошто тоа беше добра сигурна државна работа..
Па како може во најзагаедниот град на светот, каде народот се иселува една кутија родео да кошта 110 ден, хамбургер 200 ден, кафе у кафич 140 ден??
Акде кај и да е ќе крахираат цениве па ќе се вратат назад моите родео за 50 денари...
Автоматски споено мислење:

О да и рено клио ново купив за 16000дм..- 8000 еур, сега истото е 40000 марки...
Кај и да е сите цени ќе се преполоват и јас оонечно ќе можам да си купам стан за 500 еур квадрат....
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Се сеќавам кога родео цигари коштаа 50 денари, хамбургер беше 60 денари, пиво во дискотека беше 70 денари, партиските потрчковци пушеа во партија да се вработат за плата од 12000 денари зошто тоа беше добра сигурна државна работа..
Па како може во најзагаедниот град на светот, каде народот се иселува една кутија родео да кошта 110 ден, хамбургер 200 ден, кафе у кафич 140 ден??
Акде кај и да е ќе крахираат цениве па ќе се вратат назад моите родео за 50 денари...
Автоматски споено мислење:

О да и рено клио ново купив за 16000дм..- 8000 еур, сега истото е 40000 марки...
Кај и да е сите цени ќе се преполоват и јас оонечно ќе можам да си купам стан за 500 еур квадрат....
А Ако има хипер инфлација или ајде не до толку туку голема инфлација, планират за 3 годони да стане просечната плата 1000 евра, тоа сигурно нема да е раст туку инфлација, а може и минималната ќе стане 1000 евра. Сега на 1000 км од мкд во швајцарија минимална плата е 4075 евра ќе рече некој ние не сме швајцарија ама дигитализацијата и глобализацијата си го прават своете. И кога ке стане просечна плата 1500 евра што да не планираш стан од 50 м2 да купеш на 24 рати ќе си се качуват цените. Пола источна мкд е иселена и пак нема нов стан евтин. Реално цената на становите во одност на просечна плата ќе се задржат или ќе се намалат, но според единица евро нема логика да се намалат има си годишна инфлација од 7 8 посто и тпа си е.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Исто и црниот кеш кој е добиен од нелегални активности го перат преку градежништво, многу е едноставно и лесно оти се работи со големи суми, со други работи ќе изгубат многу време и треба доста мислење.
Токму така; големи суми од „црни пари“ се „перат„ само преку градежништвото, како што е честа пракса и низ светов. Со купување други нешта со „црни пари„ не може да се потроши значителна сума пари „одеднаш„.

Оттаму не чуди фактот зашто цената од квадрат стан стана лудница, а станбените објекти се градат на секое ќоше или зелена површина, така што инвестицијата во објектот се дели меѓу градителот и идните корисници на станот. Потполно е небитно за што ќе служи станот кога ќе биде изграден (тука почнува друга приказна...), битно е дека нелегалните пари веќе се потрошени со самата „уплата„ за станот, а не со вообичаено купување на станбен простор после неговото комплетирање.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
99
Поени од реакции
49
Дефинитивно не се добри во мозокот со цениве на м² !!! Во Хром , Ѓорче, Ге Ге 1400€ за м² ? Шанса нема да им дадам за овие места ... Не ми се јасни и тие што купуваат по овие цени ?
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Дефинитивно не се добри во мозокот со цениве на м² !!! Во Хром , Ѓорче, Ге Ге 1400€ за м² ? Шанса нема да им дадам за овие места ... Не ми се јасни и тие што купуваат по овие цени ?
Чим ти нема да дадеш од утрe по 1200 ќе се продаваат :D

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас не трејдам станови има подобри опции.
Автоматски споено мислење:

Побрзо пари се прават на други работи
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Јас не трејдам станови има подобри опции.
Автоматски споено мислење:

Побрзо пари се прават на други работи
Да, ако тргуваш со курви и дрога.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
99
Поени од реакции
49
Чим ти нема да дадеш од утрe по 1200 ќе се продаваат :D

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Не е муабетот дека Јас нема да им дадам толку, секако нема да им платам толку за овие места што ги споменав. Туку дека претераа со пумпање на цените на недвижности , да бидеме реални..
 
Член од
24 август 2017
Мислења
324
Поени од реакции
761
Дефинитивно не се добри во мозокот со цениве на м² !!! Во Хром , Ѓорче, Ге Ге 1400€ за м² ? Шанса нема да им дадам за овие места ... Не ми се јасни и тие што купуваат по овие цени ?
Jas tamo ni za 600e ne bi zemal :D
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Дефинитивно не се добри во мозокот со цениве на м² !!! Во Хром , Ѓорче, Ге Ге 1400€ за м² ? Шанса нема да им дадам за овие места ... Не ми се јасни и тие што купуваат по овие цени ?
Епа центар, дром, кисела вода се веќе по 1900-2000 еур/м2, не знам што очекуваш.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Дефинитивно не се добри во мозокот со цениве на м² !!! Во Хром , Ѓорче, Ге Ге 1400€ за м² ? Шанса нема да им дадам за овие места ... Не ми се јасни и тие што купуваат по овие цени ?
Немање на конкуренција и градежници ја кренаа цената....незнам за Скопје ама во Охрид градежниците(калџија) земаат дневница од 2500/3000 ден па рачунај 25 дена ако не врнит, да видиш како им висат над глава да не забушаваат...
ако си моќен почни да градиш па кој ке ти почнит да ти чадит главата ке речиш абе во право биле....нормално е тој шо купвит сакат поефтино ,тој шо продават сакат повисока цена.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Немање на конкуренција и градежници ја кренаа цената....незнам за Скопје ама во Охрид градежниците(калџија) земаат дневница од 2500/3000 ден па рачунај 25 дена ако не врнит, да видиш како им висат над глава да не забушаваат...
ако си моќен почни да градиш па кој ке ти почнит да ти чадит главата ке речиш абе во право биле....нормално е тој шо купвит сакат поефтино ,тој шо продават сакат повисока цена.
Точно е тоа, за живо не може да најдеш мајстор, за белење само ти тражат по 100 евра од соба или за стан само да ти го избелат 400 евра. И ако најдеј мајстор ќе биде некој со две леви раце, јас незнам еден што најдов или ме зафркаваше но ми делеуваше реално дека не знае дека се става конец кога се праве ѕид. Второ пак се наврќам на темата инфлација вчера излезе дека потрошувачката кошничка пораснала за еден месец за 1500 денари или 2.5% со друго за месец март имаме само инфлација од 2.5 %. Едино не ми е јасно како старите станови дршат иста цена сега стар стан си е стар стан. И да се разбереме стан од 2000 година е стар стан, не сме 2004 година 2024 сме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom