Среќа

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Многу пати сум пробала да си одговорам на ова прашање, али никогаш не сум дошла до правиот одговор.
Каде би можел некој да ја најде својата среќа? Дали воопшто може да се најде или пак таа треба да не најде нас? Дали парите имаат врска со неа? Сепак парите се нужно зло и средство за живот. Но среќата е нешто повеќе. Човекот е сепак над парите. Уште кога сите би биле свесни за тоа, би било подобро и се би било поинаку. Меѓутоа, самите сме си направиле една слика за животот каде што парите играат главна улога. Кога ќе размислам подобро, самите им дозволуваме на парите да ни бидат господари, а со тоа им дозволуваме и да ја условуваат нашата среќа....
Значи, што всушност е среќата?
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Вака сега!Парите немаат врска со среќата.Среќата како таква не може да се дефинира(или пак многу е тешко тоа да се направи).Сепак ние треба да си ја бараме среќата.Не може таа така да не удри.Сите викаат немам среќа на бинго,не играм веќе.Па ако не играш веќе како сакаш да добиеш?!
Среќа има,ама треба секој во животот да се потруди да ја најде,секој има свои пет минути!

И вујко ми викаше-Кој знае да игра карти има среќа,тој што не знае нема
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Парите се потребни и неопходни но не ја гледам мојата среќа преку и во нив. За мене среќа е нешто сосема друго, мали секојдневни ситници ... луѓето што ги сакам ме прават среќна ... зимата ... работата ... саканиот ... убавото кафе ... топла просторија во грч ладно време ... :je:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
BusHav напиша:
Вака сега!Парите немаат врска со среќата.Среќата како таква не може да се дефинира(или пак многу е тешко тоа да се направи).Сепак ние треба да си ја бараме среќата.Не може таа така да не удри.Сите викаат немам среќа на бинго,не играм веќе.Па ако не играш веќе како сакаш да добиеш?!
Среќа има,ама треба секој во животот да се потруди да ја најде,секој има свои пет минути!

И вујко ми викаше-Кој знае да игра карти има среќа,тој што не знае нема
Абе, сигурен си дека парите немаат врска со среќата? Или го кажуваш ова, само како една убава мисла...
Денес ако немаш пари, тешко да ќе постигнеш нешто.
Среќен ќе бидеш ако завршиш факултет (пример давам). Али ако немаш пари како ќе го завршиш? Среќен ќе бидеш ако имаш семејство. А како ќе имаш семејство ако немаш пари?:icon_roll
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
ThA-BiTcH напиша:
Абе, сигурен си дека парите немаат врска со среќата? Или го кажуваш ова, само како една убава мисла...
Денес ако немаш пари, тешко да ќе постигнеш нешто.
Среќен ќе бидеш ако завршиш факултет (пример давам). Али ако немаш пари како ќе го завршиш? Среќен ќе бидеш ако имаш семејство. А како ќе имаш семејство ако немаш пари?:icon_roll
Да, така е. Ама зависи и колку пари секого го прават среќен. Кога се прашува дали парите не прават среќни, од старт мислам дека станува збор за многу пари ... значи да имам милиони, па да сум среќна. Тоа не. Мене ме прави среќна што работам и се трудам сама да си ги дозволам сите основни потреби ... и тоа (колку и да звучи скромно) ме прави пресреќна.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
ThA-BiTcH напиша:
Абе, сигурен си дека парите немаат врска со среќата? Или го кажуваш ова, само како една убава мисла...
Денес ако немаш пари, тешко да ќе постигнеш нешто.
Среќен ќе бидеш ако завршиш факултет (пример давам). Али ако немаш пари како ќе го завршиш? Среќен ќе бидеш ако имаш семејство. А како ќе имаш семејство ако немаш пари?:icon_roll
Гледај ги циганите бе!
Пари немаат,имаат по 10 деца,имаат уличен факултет(највредниот од сите) и пак се среќни.
Сега ти правиш муабет за живот без скршен денар.И за да имаш пари треба да имаш среќа,да најдеш убава работа.
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Mislam deka ne postoi sreka, postojat samo srekni momenti.:raz:
Ako sum greska odnapred se izvinuvam.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Lolita напиша:
Mislam deka ne postoi sreka, postojat samo srekni momenti.:raz:
Ako sum greska odnapred se izvinuvam.
Можеби ... но повеќе такви среќни моменти го прават среќен човекот ... така да, све држи место :)
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Sreka kao sreka nemoze da se definira. Spored mene sreka postoi i ja ima (nekogas poveke nekogas pomalku ... no dovolno da sekoj od as se pocustvuva sreken). Ne ja gledam srekata vo parite (iako se neminovno sredstvo za prezivuvanje), za mene srekata e nesto sto me ispolnuva sto znamdeka bezuslovno sakam da go napravam toa (dali e toa devojkaili drugar, dalie cuvstvo na adrenalin sto za mene enesto naj naj ... itn) Kao sto kaza divne onie mali nesta ja stvaraat srekata vo zivotot. Sreka nee da dobies na loto (e dobro moze dae :)), ili neznam sto ... dovolno e samo eden moment kaj sto ke ti se posveti dovolno vnimanie i pocituvanje ili sl, za da se osetis najreken na svet!
Ako gresam slobodno nekoj neka spori so mene :)
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Ivana напиша:
Викаат шо поглуп тоа посреќен.....:baeh:

:pos: :pos: i da znaes taka e .... ja zatoa stalno si ja peam pesnata os riblja corba "kako je lepo biti glup" i zatoa sum si ja tolku sreken :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je:
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Sreka.....sreka za mene bi pretstavuvalo....otkako zena mi (idna) ke se porodi a ja vo svoi race ke go drzam plodot na nasata ljubov koja ne vrzuva zasekogas, plodot koj znam deka e zacnat od mene i znam deka vo race drzam moja krv, del od mene......uste i prvpat koga ke mi se nasmevne i ke mi kaze "tato".....
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Podobro gram sreka, otkolku kilo pamet. Moe mislenje e ova, ne znam za vas :)
 

Donatello

Нинџа желка
Член од
18 јануари 2006
Мислења
58
Поени од реакции
0
Среќа може да имаш денес или утре, али за два дена шо праиме? Паметот ти останува цел живот!
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Dovolno e ednas da se nasmee srekata kako sto treba... posle pamet ne ti e potreben...svakas........na toa mislev...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom